یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۹ | ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
استفاده از خودرو نصف شد+جداول
۱۰:۵۹ | ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
اجاره خودرو

استفاده از خودرو نصف شد+جداول

پرشین خودرو: داشتن خودرو آروزی هر کسی بود. با این حال، اکنون مردم نه به خاطر گران بودن آن که به دلیل بلکه محدودیت های اقتصادی استفاده روزانه از آن را به نصف سال های پیش رسانده اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، جایگاه خودرو و خودروسازی در کشور نسبت به دهه 60 دگرگون شده است. تاکنون نزدیک به 15 میلیون خودرو در کشور ساخته شده و آمار تولید به یک میلیون و 600 هزار دستگاه در سال افزایش یافته است.

با نگاهی به وضعیت رانندگی در سال های گذشته و آمار مصرف بنزین به نظر می رسد فرهنگ رانندگی و میزان استفاده از هر خودرو شخصی کاهش یافته است.

هدفمندی یارانه ها، آزادسازی قیمت سوخت و کنترل های ترافیکی در شهرها از جمله فاکتورهای تاثیرگذار بر کاهش میزان استفاده از خودرو ها بوده است.

بر اساس اطلاعات ترازنامه انرژی سال 89 کاهشی شدن میزان مصرف بنزین روزانه کشور پس از سهمیه بندی بنزین و آزادسای نسبی قیمت آن نشان می دهد سفرهای درون شهری و برون شهری با خودروها به میزان نصف خود رسیده است به طوریکه سفرهای برون شهری هم به موارد ضرورت و تعطیلات آخر هفته ها محدود شده است.

این مساله تغییر رفتار رانندگان و رانندگی در کشور را به دنبال داشته است. این مساله بیانگر آن است که خودرو ابتدا از کالای لوکس دهه های گذشته به یک کالای ضروری در سال های اخیر تغییر یافته و سپس اکنون به دلیل اهمیت یافتن صرفه های اقتصادی استفاده از آن در کنار دیگر هزینه های زندگی، در حال تغییر از حالت ضرورت است.

نگاهی به آمار خودروهای تولید شده در کنار میانگین مصرف بنزین در سال های مختلف نشان می دهد، میانگین پیمایش خودروها از سال 83 از 35 هزار کیلومتر در سال به کمتر از 18 هزار کیلومتر رسیده است که خود تاثیر فراوانی بر کاهش بار ترافیکی جاده های کشور داشته است. برای یک لحظه تصور کنید دو برابر خودروهای کنونی در جاده کشور در حال تردد باشد!

برای رسیدن به نمودار بالا، میزان مصرف بنزین در سال بر تعداد خودروها تقسیم شده سپس میانگین مصرف را تا سال 85، 9 لیتر و برای بعد از آن 7.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در نظر گرفته شده است. همچنین از سال 86 تا سال گذشته هم متوسط هر سال 400 هزار دستگاه خودرو از آمار به دلیل خروج فرسوده ها کم شده است و هر ساله نیز 50 هزار دستگاه به عنوان واردات خودرو به آمار تولید اضافه شده است.

این روند اگر چه در کشور در سال های اخیر در اثر اجرای هدفمندی یارانه ها و آزادسازی قیمت سوخت رخ داده است در خارج از کشور روند به این گونه بوده است به طوریکه بر اساس نمودار زیر از چند دهه گذشته تاکنون پیمایش خودروها در کشورهای صنعتی کاهش را به خود دیده است.

بر اساس جدول شماره 3، ژاپن کمترین استفاده از خودرو را با 9 هزار کیلومتر پیمایش در سال در میان کشورهای صنعتی به خود اختصاص داده است، حال آنکه آمریکا با بیش از دو برابر استفاده از خودرو نسبت به ژاپنی ها از بقیه در وضعیت بهتری قرار دارد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
سرانه مصرف
عکس های مرتبط
جدول مصرف بنزین
میانگین مسافت طی شده خودروها
میانگین مسافرت با خودروها در کشورهای مختلف در دو دهه گذشته بر اساس اطلاعات دپارتمان حمل و نقل کشورهای آمریکا و استرالیا
نظر بینندگان
!
!
!