چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۰
پرشاکی ترین خودروها در بازار آمریکا
۰۹:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۰
اجاره خودرو

پرشاکی ترین خودروها در بازار آمریکا

پرشین خودرو: صاحبان خودرو در آمریکا سال گذشته بیش از 30 هزار بار به دلیل وجود خطرات احتمالی در خودرویشان به دولت آمریکا شکایت برده‌اند. اداره ملی امنیت ترافیک آمریکا که مسوول رسیدگی به امنیت خودروهاست از سال 2007 به این سو بیش از 130 هزار مورد شکایت دریافت کرده است، از شکایت در مورد شتاب ناخواسته خودرو گرفته تا درست عمل نکردن کیسه هوا.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، روزنامه وال‌استریت در ماه آگوست گزارشی (بر پایه اطلاعات ثبت‌شده در موسسه ادموندز) منتشر کرد در مورد شکایات ثبت‌شده از خودروها در آمریکا و در ادامه آن 10 خودروسازی را معرفی کرد که از ژانویه سال 2007 محصولاتشان بیش از همه شاکی داشته‌اند.

اداره ملی امنیت ترافیک آمریکا پس از دریافت هر شکایت بررسی می‌کند که آیا خودروی مورد نظر واقعا واجد چنان مشکلی هست یا نه. اگر پاسخ مثبت باشد، این اداره از خودروساز می‌خواهد برای رفع نقص فنی ذکرشده در شکایت‌نامه‌ها اطلاعیه‌ای صادر کند و خودروها را به نمایندگی‌هایش فرابخواند.

صدور این فراخوان درعین‌حال هشداری است به سایر دارندگان آن مدل خاص. اما این فرآیند ممکن است نتیجه دیگری هم داشته باشد.

پانی سیگال، از مدیران موسسه ادموندز، می‌گوید بسیاری از دارندگان خودرو از نقص یا مشکلی در خودروی خود شکایت می‌کنند فقط چون درباره‌اش در رسانه‌ها خوانده یا شنیده‌اند، در حالی‌ که عملا تجربه‌اش نکرده‌اند و حتی شاید خودروی آنها هیچ نقصی نداشته باشد، اما در هر صورت اداره ملی امنیت ترافیک در صورت تعدد شکایات مجبور به بررسی موضوع آنها خواهد بود.

طبق گزارش وال‌استریت از هر 10 مورد شکایت، 9 مورد به صدور فراخوان از سوی خودروساز منجر شده است. تردیدی وجود ندارد که این شکایت‌ها و در ادامه صدور فراخوان ضربه بزرگی به فروش خودروساز وارد می‌کند. برای مثال پس از فراخوان بزرگ تویوتا در سال 2010 فروش غول ژاپنی در سه‌ ماه نخست آن سال افت فاحشی داشت؛ چرا که اعتماد مشتریان به ایمنی خودروهای تویوتا تقریبا فروریخت.

جف بارتلس، معاون سردبیر مجله Consumer Reports می‌گوید حتی اگر ایرادی فنی یا مکانیکی در خودرویی پدیدار و در پی آن رسانه‌ای شود که ربطی به ایمنی آن نداشته باشد، باز هم ذهن مشتریان به ایمنی خودرو معطوف می‌شود و این برای خودروساز تولیدکننده آن خودرو یک باخت محسوب می‌شود.

حتی در مواردی سایر دارندگان آن خودرو از نقص یا ایراد دیگری شکایت کرده‌اند که اصولا هیچ ربطی به ایمنی خودرویشان نداشته و گاه حتی اصولا نقصی در کار نبوده است، اما به‌هرحال تعدد شکایات، راست یا دروغ، اعتبار هر خودروسازی را در اذهان عمومی خدشه‌دار می‌کند.

موسسه ادموندز فهرستی از موضوع‌های شکایات دارندگان خودرو را به وال‌استریت ارائه کرده که بین یکم ژانویه 2007 تا 31 آگوست 2012 تنظیم شده‌اند. این فهرست همچنین عمومی‌ترین و اصلی‌ترین موضوع شکایت در مورد هر یک از خودروها را هم فاش کرده‌ است. 5 خودروی ابتدایی این فهرست بیش از هر خودروی دیگری در این سال‌ها شاکی داشته‌اند.

1. مینی

تعداد شکایات به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته‌شده: 1/410

مدلی که بیش از همه محل شکایت بوده: کوپر

بیشترین شکایات از خودروی مینی کوپر به مشکل فرمان این خودرو مربوط بوده است. اداره میلی امنیت ترافیک آمریکا در سال 2010 پرونده‌ای برای بررسی خودروهای مینی‌ کوپر ساخت سال‌های 2004 تا 2005 گشود. در ماه ژانویه امسال هم بی‌ام‌و، کمپانی مادر مینی، 235 هزار مینی کوپر را به دلیل نقصی در پمپ آب به نمایندگی‌هایش فراخواند.

2. جیپ

تعداد شکایات به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته‌شده: 1/386

مدلی که بیش از همه محل شکایت بوده: رنگلر

موضع بیشترین شکایات از مدل رنگلر که سهمی 30 درصدی از کل فروش جیپ دارد، نشت بنزین و ایراد در سیستم اگزوز بوده است.

کرایسلر، کمپانی مادر جیپ، در ماه مه اعلام کرد 87 هزار دستگاه از خودروهای ساخت سال 2010 را فرامی‌خواند، چرا که اداره امنیت ترافیک معتقد است جمع‌شدن ذرات و قطعات کوچک در اگزوز ممکن است به آتش‌سوزی منجر شود. تنها یک ماه بعد کرایسلر حدود 347 هزار دستگاه جیپ را به نمایندگی‌هایش فراخواند چون نقصی در سیستم تعلیق عقبی خودرو ممکن بود به از دست رفتن کنترل خودرو و بروز تصادف منتهی شود.

3. کرایسلر

تعداد شکایات به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته‌شده: 3/292

مدلی که بیش از همه محل شکایت بوده: Town & Country

از آغاز سال 2007 به این سو این خودرو بیش از تمام محصولات کرایسلر شاکی داشته است. بر اساس گزارش وال‌استریت اصلی‌ترین نگرانی صاحبان این مدل، مشکل ترمزهای آن بوده است. فروش کرایسلر بین سال‌های 2007 تا 2010 بیش از 60 درصد کاهش یافته است.

4. جگوار

تعداد شکایات به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته‌شده: 5/240

مدلی که بیش از همه محل شکایت بوده: XF

موضوع بیش از 17 درصد شکایات از جگوار XF مشکلاتی در نیروی محرکه این خودرو بوده است. جگوار در اکتبر 2011 حدود 18 هزار دستگاه از خودروهایش را به دلیل نقص نرم‌افزاری به نمایندگی‌هایش فراخواند. بین سال‌های 2008 تا 2011 فروش جگوار XF بیش از 40 درصد کاهش یافت.

5. دوج

تعداد شکایات به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته‌شده: 6/231

مدلی که بیش از همه محل شکایت بوده: گرند کاروان

بزرگ‌ترین مشکل گرند کاروان دوج سیستم‌های نرم‌افزاری و الکترونیکی داخلی آن بوده است. کرایسلر، کمپانی مادر دوج، در اکتبر 2011 اعلام کرد تولید این مدل را متوقف کرده است. از سال 2007 تا زمان توقف تولید، فروش این خودرو حدود 37 درصد کاهش یافت.

منبع: NBCnews.com

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آمریکا
نظر بینندگان
!
!
!