جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۰ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
ارز بازار خودرو را به کما برد
۰۹:۱۰ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
اجاره خودرو

ارز بازار خودرو را به کما برد

پرشین خودرو: بازار ارز این روزها همچنان آشفته است و علی رغم وعده های اقتصادی های دولت برای کنترل طوفان ارزی که این روزها اقتصاد کشور را دچار مشکلات اساسی کرده است، هنوز مشکلات ارزی برای تولیدکنندگان، واردکنندگان و خریداران وجود دارد و بازارهای مختلف را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، بازار خودرو نمونه ای بارز از اختلال اقتصادی است.

افزایش رسمی قیمت خودروهای داخلی به دلیل افزایش نرخ ارز و اظهارنظر برخی خودرو‌سازان در مورد اعلام مرحله دوم افزایش قیمت‌ها در آینده نزدیک، سردرگمی خریداران خودرو در نمایندگی‌های رسمی فروش شرکت‌های خودروسازی، تشدید شکاف قیمت خودرو در حاشیه بازار و نامشخص‌بودن وضعیت قیمت نهایی تحویل خودروهایی که با گذشت چندین‌ماه از آغاز ثبت‌نام هنوز تحویل مشتریان نشده است را به‌دنبال داشته است.

اخبار غیررسمی مبنی بر اینکه در مصوبه اخیر شورای سیاست گذاری خودرو، خودروهای پیش‌فروش شده چهار شرکت خودروسازی ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو که تا قبل از 12مهر‌ماه پیش‌فروش آنها قطعی شده است، باید با نرخ قبلی ارائه شود و قیمت روز ملاک نیست، مطرح شده است اما پیگیری روند تحویل خودرو در نمایندگی‌های رسمی و عرضه خودرو به برخی مشتریان با قیمت‌های بیش از نرخ مصوب از یک سو و ذکر قید محاسبه قیمت نهایی تحویل خودرو به قیمت روز (هنگام تحویل) در قراردادهای پیش‌فروش خودرو به مشتریان از سوی دیگر، موجب سردرگمی مشتریان برای دریافت خودروهای ثبت نامی شده است.

از سوی دیگر به اعتقاد اغلب نمایندگی‌های فروش شرکت‌های خودروسازی، مشکل کنونی بازار خودرو ناشی از تغییر قیمت‌ها نبوده بلکه کاهش عرضه و تحویل خودروهای ساخت داخل حتی به نمایندگی‌های رسمی خودرو‌سازان چالشی است که رشد بی‌رویه قیمت‌ها و تعویق در تحویل خودروهایی که از قبل پیش‌فروش‌شده را به همراه داشته است.

مصداق بارز برای توضیح این وضعیت نیز افزایش قیمت 44 درصدی خودروی راناست. خودروی 15 میلیونی رانا 21 میلیون و 500 قیمت گذاری شد تا صدای گلایه های خریداران را بلند کند.

ایران خودرو نیز در بیانیه ای بازار ارز را مقصر این افزایش قیمت دانست و اعلام کرد: نوسانات بازار ارز و افزایش بیش از انتظار قیمت مواد اولیه که تابع این نوسانات ارزی است، موجب شده قطعه‌سازان به عنوان مصرف‌کنندگان اصلی مواد اولیه نسبت به افزایش قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان و از جمله ایران خودرو اقدام کنند.

در این آشفته بازار قیمت ها که هم خریداران و هم فروشندگان وهم تولید کننده گان را سرگردان کرده است، برخی از اقتصادی ها چاره کار را شناور کردن قیمت خودرو می دانند.

عزت‌الله یوسفیان یکی از افرادی است که موافق با شناور شدن قیمت خودرو است و با یادآوری افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ خودرو در هفته‌های گذشته، گفته: کالایی مثل خودرو که عمده قطعات آن از خارج کشور تأمین می‌شود، وابستگی شدیدی به نرخ ارز و همچنین تحریم‌های خارجی دارد به همین دلیل باید قیمت‌ها در مقاطع مختلف به شکل کارشناسی تعیین شود.

از سوی دیگر اما، عضو کمیته قیمت‌گذاری خودرو برخی مباحث مطرح شده مبنی بر شناورسازی قیمت خودرو متناسب با تغییرات نرخ ارز را تکذیب کرد ه و اعلام کرده که هرگونه تغییر قیمت خودرو تنها با مصوبه کمیته قیمت‌گذاری امکان‌پذیر خواهد بود.

همه این ها در حالی است که بحث واردات 750 خودروی لوکس با ارز دولتی این روزها باعث اعتراض خودروسازان و مردم شده است.

به نوشته شفاف نیوز، کار به جایی رسیده که مجلس نیز به ماجرا ورود کرده و محمد بیاتیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتشار اخباری نظیر واردات 750 خودروی لوکس در کشور در وضعیت فعلی اقتصادی نگران کننده است، گفته: ما حتماً پیگیری خواهیم کرد که این خودروها توسط چه افرادی و با چه ارزی وارد کشور شده است. اگر این خودروها با ارز مرجع وارد شده باشد مراجع قانونی و قضایی باید این موضع را رسیدگی و با مسببین این واردات به شدت برخورد کند.

به این ترتیب سردرگمی در بازار خودرو ادامه دار شده است و هنوز معلوم نیست تکلیف قیمت هایی که هر روز اضافه می شوند چه می شود و آیا شناور کردن قیمت خودرو چاره کار خواهد بود؟

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودروارز
نظر بینندگان
!
!
!