سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
رمزگشایی تازه از ماجرای واردات خودروهای لوکس
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
اجاره خودرو
یک عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان مطرح کرد

رمزگشایی تازه از ماجرای واردات خودروهای لوکس

پرشین خودرو: موضوع واردات خودروهای لوکس در حالی مورد انتقاد عده کثیری از نمایندگان مجلس قرار گرفته، که یک عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ابعاد تازه ای از این موضوع را رمزگشایی کرد و آن را خیانت در حق تولید ملی و صنعت کشور دانست.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، این سخنان در شرایطی مطرح شد که تولید خودروهای داخلی با کاهش حدود66 درصدی مواجه شده و زنگ خطر برای خودروسازان و قطعه سازان داخلی به صدا درآمده است. به گفته فرهاد بهنیا، ظرفیت تولید قطعه سازان داخلی نیز به مرز 40درصد رسیده و کاهش تولید در این صنعت همچنان روند شتابان خود را طی می کند.

وی در ادامه از یک واقعیت تلخ در این صنعت پرده برداشت و اعلام کرد: بیش از یکصد واحد قطعه سازی طی ماههای اخیر یا تعطیل شده و یا تغییر کاربری داده اند و این چالش به معنی جایگزینی تولید داخلی با قطعات وارداتی چینی است، حال آنکه در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نباید اجازه داد تولید و اشتغال داخلی از بین برود.

بهنیا در رابطه با موضوع واردات خودروهای لوکس افزود: از ابتدای سال تاکنون 19262 دستگاه خودرو لوکس خارجی با ارز داخلی وارد بازار ایران شده و حال آنکه با همین میزان ارز می توانستیم 300هزاردستگاه خودرو در داخل کشور تولید و اجازه ندهیم صنعت خودرو با کاهش 66درصدی، معادل همین 300هزار دستگاه مواجه شود.

وی افزود : صنعت خودرو دومین صنعت بزرگ كشور است كه با ایجاد 300 هزار موقعیت شغلی به صورت مستقیم و 700 هزار شغل به صورت غیر مستقیم اثر گذاری بسیار بالایی در صنعت و همچنین اقتصاد كشور داشته است و معیشت 4 میلیون نفر از هموطنانمان را تحت الشعاع قرار داده است .

به نیا در ادامه صحبت هایش به مشكلات موجود این روزها برای صنعتگران و به خصوص تولیدكنندگان قطعات خودرو اشاره كرد و گفت : بانك ها همچنان با تولیدكنندگان همكاری نمی كنند و مضاف بر این كه برای تسهیلات دهی وثایق بسیار سنگینی را طلب می كنند ، در بسیاری از موارد برای جلوگیری از افزایش حجم نقدینگی ، هیچ اعتبار و تسهیلاتی را به تولیدكنندگان عرضه نمی كنند.

این قطعه ساز با تاكید بر عدم تاثیر مركز مبادلات ارزی بر رونق تولید و صنعت گفت : با وجود این كه سازندگان قطعات خودرو در میان فهرست دریافت كنندگان اولویت های ارزی هستند اما تاكنون ارزی از این مركز دریافت نكرده اند و این مركز نیز نتوانسته در تعدیل قیمت ارز و تسهیل روند تولید اثر مثبتی داشته باشد.

عضو هییت مدیره انجمن قطعه سازان با اشاره به موضوع تامین مواد اولیه توسط شركت های داخلی نیز گفت : تامین مواد اولیه توسط شركت های بزرگ داخلی كه با حمایت های دولتی مشغول فعالیت اند اختلالات بسیاری دارد ؛ برای مثال شركتهایی نظیر فولاد مباركه و پتروشیمی تبریز كه برای حمایت از تولیدكننده و توسط دولت تغذیه می شوند هیچ كمكی به تولیدكننده نمی كنند و اقدام به فروش مواد به قیمتی بالا و به بهانه نرخ ارز آزاد می كنند ؛ در حالی كه آنها از نرخ ارز مرجع استفاده می كنند و نباید افزایش قیمتی در تولیداتشان اعمال شود.

فرهاد به نیا در خصوص افزایش قیمت لوازم یدكی در بازار نیز گفت : با وجود افزایش قیمت قطعات در بازار ، هیچ سودی از این میان نصیب قطعه ساز نمی شود زیرا تاكنون شركت های تامین كننده قطعات خودروسازان افزایش قیمتی را اعمال نكرده اند و این افزایش شدید قیمت های كنونی در بازار تنها نصیب دلالان می شود.

وی این را هم گفت كه با وجود مشكلات بسیار برای تولید قطعه در كشور ، قطعه سازان تاكنون از كیفیت خود كم نكرده اند و با وجود كاهش شدید تیراژ تولید اما همچنان تولید قطعات با كیفیت ادامه می دهند.

به نیا با تاكید بر لزوم آزاد سازی قیمت خودرو در كشور گفت : قطعه سازان همگی بر آزاد سازی قیمت خودرو تاكید دارند و برنامه ها و راهكار های مدونی برای این موضوع در ذهن دارند.

وی یادآور شد : باید بدانیم كه با آزاد سازی قیمت خودرو بی شك قیمت خودرو كاهش می یابد و این تنها راهی است كه می توان میزان عرضه و تقاضا را به تناسب رساند.

وی همچنین از تسهیلات 1 تا 5 میلیارد تومانی از محل صندوق توسعه ملی به قطعه سازان نیز خبر داد و گفت : این وام ها با بازپرداخت 2 ساله و بهره 16 درصد از سوی وزارت صنعت و از محل صندوق توسعه ملی به این دسته از تولید كنندگان تعلق گرفته اما تا كنون پرداخت نشده و فقط در حد یك قول مطرح شده است.

به نیا در پایان به نقش «خود تحریمی» ها تاكید كرد و گفت‌ : 80 درصد از مشكلات فعلی صنعت در كشور به دلیل تحریم ها داخلی است كه از سوی بانك ها و تصمیمات نهادهای اجرایی بر تولیدكنندگان تحمیل می شود.

وی در آینده از برگزاری همایش ارزیابی آخرین وضعیت صنعت قطعه سازی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این همایش که با حضور اعضای انجمن ومدیران صنعت خودرو برپا خواهد شد به چالش های پیش روی این صنعت پرداخته خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۴
مگه اين پولي كه بابت واردات رفته از ارث دولت يا شما كم شده؟واردات با هزينه بخش خصوصي بوده شماهام شالها كه قوطه ور بودين در سودهاي كلان فكر روز رفتن پژو نبودين به ملت و دولت ربطي نداره هر امتيازيم مي خواستين گرفتين بعدم300هزارتا ماشين بسازين كه يا هوا رو الوده كنند يا ملت تو جاده ها به كشتن بدهند؟
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۳
http://www.khabaronline.ir/PollBox/Result/117/
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۳
اسم کار شما که 40 سالست بازار را در انحصار خود گرفته اید و حق انتخاب را از مشتری سلب کرده اید چیست ؟ این چه صنعتی است که فقط با مکیدن خون مصرف کننده بیچاره زنده میماند ؟ ورود خودرو با ارز 3000 تومانی خیانت است اما تعرفه 130% خیانت نیست که تازه قصد دارید آن را به 250% برسانید ؟!
!
!
!