پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۴ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
برای این موارد به تعمیرگاه نروید
۱۰:۱۴ | ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
اجاره خودرو

برای این موارد به تعمیرگاه نروید

پرشین خودرو: خودروهای موجود در بازار مخصوصا آنهایی كه به‌كلی ساخت داخل هستند عموما به خاطر نقص‌های فنی بسیار صاحبانشان را به دردسر می‌اندازند. شما حتی اگر خودروی خود را به صورت دست‌اول از كارخانه تحویل گرفته باشید هم اطمینانی نیست كه گذرتان به تعمیرگاه‌ها نیافتد. دلایل این نقص‌های فنی‌ هم گاه خیلی ساده‌ و دم‌دستی هستند.

به گزارش «پرشین خودرو»، یعنی شما اگر از دلایل آن نقیصه مطلع باشید می‌توانید خودتان خودروی خود را تعمیر كنید.

خودروهای موجود در بازار مخصوصا آنهایی كه به‌كلی ساخت داخل هستند عموما به خاطر نقص‌های فنی بسیار صاحبانشان را به دردسر می‌اندازند. شما حتی اگر خودروی خود را به صورت دست‌اول از كارخانه تحویل گرفته باشید هم اطمینانی نیست كه گذرتان به تعمیرگاه‌ها نیافتد. دلایل این نقص‌های فنی‌ هم گاه خیلی ساده‌ و دم‌دستی هستند.

یعنی شما اگر از دلایل آن نقیصه مطلع باشید می‌توانید خودتان خودروی خود را تعمیر كنید.

در كشورهای اروپایی و آمریكایی هم اكنون تعمیر خودرو به سمت امری خودمحور پیش می‌رود و به صاحبان خودروها تاكید می‌شود كه به خود تعمیری روی بیاورند. این موضوع از سویی باعث می‌شود كه خرج و مخارج خدمات پس‌از فروش خودروسازها كاهش پیدا كند و از سویی دیگر موجب راحتی مصرف‌كننده خودرو باشد.

به نوشته اقتصاد ایران آنلاین، كسی از شما انتظار ندارد كه نقص فنی موتور خودروتان را خودتان برطرف كرده و آن را از سر نو جمع كنید. یا خودروسازان از مشتری‌ها نمی‌خواهند كه میل‌لنگ و پلوس ماشین‌شان را خودشان درست كنند. بلكه آنها با دفترچه‌ای كوچك به مشتری‌ها و صاحبان خودرو یاد می‌دهند كه كدام‌یك از نقص‌های خودروشان را خودشان می‌توانند رفع كنند و برای آن نیازی به مرجعه تعمیرگاه نخواهد بود.

رفع این نقص‌ها با اینكه امری دشوار نیست اما می‌تواند در كاركرد خودرو نقشی اساسی داشته باشد. یعنی برطرف نكردن این نقص‌ها و ایرادات فنی دقیقا به جایی خواهد انجامید كه شما دیگر نمی‌توانید خودروی خود را با امنیت كامل به حركت در بیاورید.

در این گزارش ۸ موردی كه برای آنها می‌توانید خودتعمیری را انجام دهید ذكر شده‌است. گفتنی‌است این ۸ مورد در تمام دفترچه‌های راهنمای خودروهای جهانی ذكر شده‌است!

۱- باطری خودرو را خودتان عوض كنید

تعویض باطری خودرو در زمان مناسب از اولین سرفصل‌های خودرو تعمیری خودرو است. مسلما اگر شما نتوانید باطری خودروی خود را در وقتی مناسب آن هم به دست خودتان تعویض كنید یك روز می‌بینید كه خودروتان روشن نمی‌شود و نمی‌توانید قدم از قدم بردارید.

برای اطلاع از اینكه مناسب‌ترین زمان برای تعویض باطری خودرو كی است كافی‌است نگاهی به باطری فعلی خودرو بیاندازید. بر روی باطری‌ها معمولا تاریخ تولید و انقضای خودرو درج شده‌است.

بهتر است شما یك‌هفته مانده به اتمام تاریخ باطری به تعویض آن اقدام كنید. برای تعویض باطری‌ هم كافی‌است پیچ‌های روی باطری را باز كنید و سیم‌های متصل به آن‌را جدا كنید و سپس باطری جدید را سر جایش بگذارید و سیم‌های مثبت و منفی را در جای خود قرار دهید. این پروسه بسیار ساد‌ه‌است اما تاثیر بسیار زیادی در كاركرد درست خودروی شما دارد.

۲- فیلتر هوا را خودتان هم می‌توانید تعویض كنید

مشاهده شده‌است كه افراد زیادی یا به تعویض فیلتر خود اهمیت نمی‌دهند و یا برای تعویض آن به تعمیرگاه مراجعه می‌كنند. این در حالی‌است كه برای تعویض فیلتر هوا هیچ نیازی به تعمیركار ندارد. بلكه خودتان باید آستین‌ها را بالا بزنید و فیلتر هوا را عوض كنید. برای این امر یك فیلتر نو كه مناسب مدل ماشین شما باشد خریداری كنید. در پوش فیلتر كه عموما در سمت چپ كاپوت خودرو واقع شده بردارید و فیلتر جدید را جایگزین كنید. به همین سادگی!

۳- تعویض تمیزكننده‌های برف‌پاك‌كن امری ساده‌است

قسمت پلاستیكی برف‌پاك‌كن خودرو كه كار تمیزكردن شیشه را بر عهده دارد اگر فرسوده شود شیشه‌های خودرو را لك‌دار می‌كند. این امر موجب اختلال در دید مناسب شما از فضای بیرون می‌شود. برای تعویض تمیزكننده‌های برف‌پاك كن باید قسمت پلاستیكی را خریداری كنید و آنرا به گیره‌هایی كه برای نگه‌ داشتن آن طراحی شده متصل كنید.

همچنین می‌توانید یك برف‌پاك‌كن نو خریداری كنید و آنرا به راحتی جایگزین دسته‌های برف‌پاك‌كن قبلی كنید. برای این كار كافی‌است پیچ انتهای دسته برف‌پاك‌كن قدیمی را باز كنید و برف‌پاك‌كن جدید را جایگزین ‌آن كنید.

۴- تعویض فیوزهای برق خودرو را جدی بگیرید

شاید برخی فكر كنند تعویض فیوزهای برق خودرو امری دشوار است كه نیاز به یك تعمیركار خبره دارد. در حقیقت اما این فكر غلط است. زیرا تعویض فیوز امری بسیار ساده است.

البته باید بدانید كه فیوزها و سیستم برق ماشین بسیار حساس است و اگر شما به موقع اقدام به تعویض فیوز نكنید ممكن است با مشكلات بسیار بیشتری مواجه شوید.

برای تعویض فیوز باید در قدم اول فیوزهای جدید خریداری كنید. جایگاه فیوز بسیاری از ماشین‌ها درست زیر فرمان است. در جعبه فیوز را باز كنید و جای فیوزهای قبلی فیوزهای جدید را جاگذاری كنید. فیوز هر كدام از قسمت‌های خودرو عموما زیر جعبه فیوز چسبانده شده‌است. این مورد هم می‌تواند به شما در تعویض فیوز كمك بسیاری كند.

۵- تعویض شمع خودرو آنقدرها هم دشوار نیست

اگر بگوییم كه شمع خودرو نقش بسیار اساسی در روشن شدن و به راه افتادن خودرو دارد بی‌راه نگفته‌ایم. اگر شما شمع خودروی خود را به موقع عوض نكنید قطعا نمی‌توانید خودروتان را روشن كنید. برای این منظور كافی‌است یك دست شمع جدید خریداری كنید و آنها را جایگزین شمع‌های قبلی كنید. جعبه یا جایگاه شمع معمولا بالای موتور قرار دارد و برای دیدن آنها باید یك‌ دست پیچ را باز كنید و در پوش آنرا بردارید. زمانی كه دست شما به شمع رسید دیگر برای تعویض مشكلی نخواهید داشت.

۶- سلامت تایرها را چك كنید و خودتان آنرا عوض كنید

این مورد در كشور ما تقریبا توسط تعمیركارها انجام نمی‌شود زیرا تقریبا دیگر هر كسی خود اقدام به تعویض تارهای خود می‌كند. برای این منظور باید تایر جدید خریداری كنید و زیر ماشینتان جك بزنید تا بتوانید چرخ را از جای خود در بیاورید. آنگاه باید قالپاق یا نگه‌دارنده لاستیك را خارج كنید و لاستیك جدید را جایگزین آن كنید.

۷- تعویض لنت ترمز امر دشواری نیست

تقریبا كسی جرات ندارد خودش دست به تعویض لنت ترمز بزند. با این وجود تعویض لنت آنقدرها دشوار نیست. شما لنت‌های نو را خریداری می‌كنید و زیرا ماشین جك می‌زنید. آنگاه چرخ را از سر جای خود در میاورید.

در قسمت راست یا چپ كاسه‌چرخ لنت ترمز قرار دارد. شما باید پیچ‌های آنرا باز كنید و لنت‌های جدید را جایگزین كنید. فقط باید مراقب باشید كه فنر لنت ترمز را درست در جای خود بیاندازید و پس از اتمام كار تمرمزها را تست كنید. اگر مراحل را با دقت و درست انجام داده باشید قطعا به مشكل نمی‌خورید.

۸- تعویض روغن را خودمحورانه انجام دهید

تعویض روغن خودرو ساده‌ترین موضوعی‌است كه شما خود می‌توانید نسبت به انجام آن اقدام كنید. برای این امر كافی‌است از طریق میله روغن سلامت و میزان روغن خودروی خود را چك كنید و هنگامی كه متوجه شدید روغن ماشین رو به اتمام است یك گالن روغن مناسب خریداری كنید و آنرا با یك قیف بزرگ داخل باك روغن خود بریزید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تعمیر
نظر بینندگان
رهگذر
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۸
ممنون اما اين تعويض لنت ترمز براي ملت خيلي سخت است و خطرناك خداي نكرده ماشين از روي جك پايين مي افتد و فاجعه درست مي كند . ضمنا لنت كهنه را كه بيرون مي آوريد پيستون ترمز خيلي جلو آمده و لنت هاي چاق نو اصلا جانمي رود و اين باعث ميشود كه انجام دهنده اين كار از كرده خودش پشيمان شود راه حلش هم خيلي ساده است اما تخصصي است و نميشه توضيح داد .
احسان
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۷/۲۸
دوست عزیز تعویض روغن چال سرویس می خواد که بری زیر ماشین و پیچ تخلیه را باز کنی و روغن سوخته را بریزی توی ظرف....تازه فیلتر روغن هم آچار مخصوص می خواد...بعدشم پیمانه و قیف مناسب می خواهد....در آخر هم معنی خودمحورانه را نفهمیدم!
!
!
!