چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۰۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
احتمال لغو شارژ ماهیانه تاکسی ها
۱۴:۰۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
اجاره خودرو

احتمال لغو شارژ ماهیانه تاکسی ها

پرشین خودرو: دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به بخشی از حمایتهای دولت از رانندگان تاکسی شهری گفت: لغو شارژ ماهیانه تاکسی ها در دستور کار شورای عالی ترافیک قرار دارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید مجتبی شفیعی در رابطه با پرداخت یارانه سوخت خودروهای تاکسی گفت: در کشور حدود 330 هزار دستگاه تاکسی شهری مشغول بکار هستند که ماهیانه بین 300 تا 500 لیتر سهمیه سوخت یارانه ای دریافت کنند. با احتساب متوسط 350 لیتر در ماه و یارانه دولتی 600 تومانی بر هر لیتر بنزین معمولی، دولت سالانه بیش از 830 میلیارد تومان به هر تاکسی شهری یارانه سوخت می دهد که سهم هر تاکسی در ماه بیش از 210 هزار تومان است.

وی در ادامه افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک مبنی بر انجام تبلیغات روی ناوگان تاکسیرانی شهری، بر اساس اطلاعات و ارقام موجود، هر دستگاه تاکسی بسته بر شرایط خاص شهر محل فعالیت، بین 130 هزار تا 400 هزار تومان درآمد ماهیانه خواهد داشت یعنی بطور متوسط درآمدی معادل 265 هزار تومان را می تواند عائد هر راننده تاکسی کند.

وی ادامه داد: حمایت های همه جانبه دولت از این ناوگان و رانندگان آن در موضوعات دیگری همچون ارائه تسهیلات بانکی جهت نوسازی ناوگان نیز صورت گرفته و ادامه خواهد داشت.

دبیر شورای عالی ترافیک همچنین افزود: متأسفانه به بهانه خصوصی سازی تاکسیرانی، علیرغم سیاست های حمایتی دولت از این بخش، با تشکیل شرکتهای خصوصی مبهم و با دریافت حق شارژهای قابل توجهی از رانندگان تاکسی، درآمد بسیار کلانی را بر خلاف نظر دولت عائد این شرکتها می کند.

وی ادامه داد: هر تاکسی خصوصی در تهران ماهانه حداقل بین 40 تا 70 هزار تومان حق شارژ پرداخت می‌کند در حالیکه هیچ خدمتی را از طرف این شرکتها دریافت نکرده و این امر در سالهای اخیر موجب اعتراضات گسترده ای از سوی این رانندگان شده است.

شفیعی در مورد میزان این درآمدهای کلان برای شرکتهای خصوصی افزود: نحوه تشکیل و فعالیت و همچنین درآمدهای دهها میلیاردی این شرکتها طی سالهای اخیر برای ما همیشه جای ابهام و سؤال جدی بوده است.

وی درآمد این شرکت را در طی حدود 4 سال فعالیت بیش از 100 میلیارد تومان عنوان کرده و افزود: معلوم نیست مدیریت شهری با چه توجیهی رانندگان تاکسی را مجبور به پرداخت این ارقام میلیاردی به چند شرکت خصوصی تاکسیرانی می کند.

دبیر شورای عالی ترافیک در پایان گفت: با توجه به مخالفت صریح دولت با دریافت این مبالغ، دبیرخانه شورای عالی ترافیک، در راستای حمایت از رانندگان تاکسی پیگیری لغو این رویه ناحق را بطور جدی در دستور کار خود دارد.

نظر بینندگان
!
!
!