سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
طبقه‌بندی کارت سوخت مطابق با کلاس موتور، تناژ و نوع خودرو
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۳

طبقه‌بندی کارت سوخت مطابق با کلاس موتور، تناژ و نوع خودرو

پرشین خودرو: همزمان با اجرای طرح عرضه منطقه‌ای سهمیه گازوئیل و آغاز جمع‌آوری و غیرفعال‌سازی کارت‌های غیرمجاز گازوئیل، طرح طبقه‌بندی کارت سوخت خودروها مطابق با 3 معیار کلاس موتور، تناژ و نوع خودرو در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، از فروردین ماه سالجاری با توافق دستگاه‌های مختلف دولتی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، شرکت ملی پالایش و پخش نفتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، طرح عرضه منطقه ای گازوئیل در 20 استان کشور آغاز شد.

بر این اساس سهمیه روزانه گازوئیل خودروها در استان‌های سیستان و بلوچستان، زنجان، همدان، کردستان، خوزستان، بوشهر، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، هرمزگان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، فارس، کرمان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، لرستان و ایلام به طور منطقه‌ای عرضه می شود.

به عبارت دیگر، دولت با اجرای این طرح قصد دارد علاوه بر مدیریت مصرف گازوئیل در ناوگان حمل و نقل کشور، انحراف و قاچاق این فرآورده نفتی را هم به حداقل کاهش دهد.

در حال حاضر به طور متوسط روزانه 50 تا 55 میلیون لیتر گازوئیل در ناوگان حمل و نقل کشور مصرف می‌شود و این در حالی است که در شرایط فعلی روزانه بیش از 2 برابر مصرف گازوئیل خودروها سوخت به ناوگان حمل و نقل اختصاص می یابد.

به نوشته مهر، آمارهای غیررسمی حاکی از آن است که هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود پنج میلیون لیتر گازوئیل اختصاص یافته به ناوگان حمل و نقل از طریق مبادی غیررسمی به خارج کشور قاچاق می شود.

سال گذشته اجرای فاز اول طرح عرضه منطقه‌ای سهمیه گازوئیل به خودروها در 3 استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کردستان منجر به کاهش 20 تا 25 درصدی مصرف این فراورده نفتی شد و برآوردهای دوت نشان می‌دهد با اجرای این طرح در 20 استان متوسط مصرف روزانه گازوئیل بین 5 تا 10 میلیون لیتر در ناوگان حمل و نقل کاهش یابد.

با این وجود مسئولان دولتی تاکید می‌کنند: با اجرای عرضه سهمیه گازوئیل منطقه‌ای هیچگونه محدودیتی در تامین سوخت خودروهای دیزلی به وجود نخواهد آمد و خودروها مطابق با میزان پیمایش و کارکرد خود سهمیه مورد نیاز گازوئیل را دریافت می‌کنند.

در همین حال، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیشتر با بیان اینکه به زودی متناسب با تناژ و کلاس خودروهای دیزلی، سهمیه‌های گازوئیل منطقی می‌شود، گفته است: هم اکنون حدود 80 هزار دستگاه خودروی دیزلی در کشور وجود دارد، مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد در شرایط فعلی سهمیه‌های خودروهای دیزلی حدود 2 برابر مصرف واقعی این خودروها است.

جمع‌آوری کارت‌های غیرمجاز گازوئیل آغاز شد

با گذشت چند ماه از اجرای فاز دوم عرضه سهمیه گازوئیل منطقه ای به خودروهای دیزلی، حذف و غیر فعال‌سازی کارتهای هوشمند غیر مجاز و اضافی خودروهای دیزلی در دستور کار دستگاه‌های دولتی قرار گرفته است.

بر این اساس به پایان رسیدن مراحل پایش و بررسی کارت هوشمند گازوئیل خودروهای دیزلی در سراسر کشور حذف و غیر فعال‌سازی تعدادی از کارتهای هوشمند اضافی گازوئیل آغاز شده است.

پیگیری‌ها حاکی از آن است که هم اکنون در برخی از استان‌های کشور با مشارکت شرکت‌های پخش فرآورده‌های نفتی استانی و تعزیرات حکومتی، کارگروه هایی به منظور اجرای طرح عرضه منطقه ای سهمیه گازوئیل ، شناسایی و غیرفعالسازی کارت‌های سوخت غیر مجاز و اضافی آغاز شده است.

با تحلیل وضعیت تراکنش کارت‌های هوشمند گازوئیل خودروهای دیزلی، استفاده از دوربین‌های مدار بسته برخی از جایگاه‌ها، میزان مصرف گازوئیل و پیمایش خودروهای دیزلی مورد بررسی قرار گرفته است.

از این رو آن دسته از خودروهای دیزلی که میزان مصرف گازوئیل آنها با متوسط پیمایش تعیین شده مطابقت نداتشه باشد مشمول مجازات و جرایمی می شوند و کارت سوخت این خودروها به طور دائم و یا به صورت موقت غیر فعال می شود.

مصرف گازوئیل خودوهای متخلف به عنوان مصرف سوخت خارج از شبکه محاسبه می شود و رانندگان این خودروها باید ما به تفوت قیمت گازوئیل یارانه‌ای و آزاد را پرداخت کنند.

در شرایط فعلی اجرای این طرح فقط در برخی از استان‌های پر رفت و آمد همچون هرمزگان منجر به کاهش 6 میلیون لیتری مصرف گازوئیل شده است ضمن آنکه در این استان تاکنون حدود یکهزار کارت گازوئیل غیرمجاز سوزانده شده است.

در حال حاضر آمارهای رسمی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به عنوان متولی اجرای این طرح درباره تعداد کارتهای گازوئیل غیر فعال شده، در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

این در حالی است که تغییر کلاس و تعیین کلاس بندی کارت‌های هوشمند گازوئیل خودروهای دیزلی طرح دیگری است که هم اکنون در دستور کار دولت قرار گرفته است.

بر این اساس، کارت هوشمند گازوئیل خودروها مطابق با کلاس موتور، تناژ و نوع خودروها تغییر خواهد کرد و در آینده سوخت این خودروها مطابق با کلاس بندی جدید کارت‌ها اختصاص می‌یابد.

جزییات ابطال کارتهای سوخت افراد متخلف

تنها در صورت درخواست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مراجع قضایی، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نسبت به باطل‌کردن کارت سوخت متخلفان و قاچاقچیان سوخت اقدام می‌کند.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های ملی ایران مجوز ابطال کارت سوخت را ندارد و تنها در صورت درخواست مراجع قضایی نسبت به انجام این موضوع اقدام می‌کند. البته باطل‌کردن کارت سوخت بنزین یا گازوییل افراد متخلف و قاچاقچیان از ابتدای صدور این نوع کارت وجود داشته است.

همچنین جایگاه‌داران سوخت نیز در صورت مشاهده تخلف نمی‌توانند کارت سوخت را جلب یا باطل کنند. البته این جایگاه‌دارن باید تخلف را به مراجع قضایی گزارش دهند.

همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با دریافت گزارش‌های مردمی از طریق سامانه‌ی 09627 این شرکت نسبت به معرفی خودرو‌هایی که در قاچاق سوخت نقش دارند به مراجع انتظامی اقدام می‌کند.

نیروی انتظامی نیز بعد از در نظر گرفتن فرد متهم به قاچاق سوخت و تحقیق در این رابطه در سوخت محرز شدن تخلف او از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درخواست ابطال کارت سوخت فرد متخلف را ارسال می‌کند.

البته در صورتی که فرد به مراجع قضایی و انتظامی تعهد دهد که بار دیگر مرتکب تخلف و قاچاق سوخت نمی‌شود، دوباره کارت سوخت المثنی برای وی صادر می‌شود.

در حال حاضر 85 درصد کشفیات قاچاق فرآورده‌های نفتی گازوئیل است، قیمت پایین و کیفیت بالای این فرآورده در ایران موجب شده است که گازوئیل نسبت به سایر فرآورده‌ها جاذبه بیشتری برای قاچاق داشته باشد.

به گفته علی‌رضا ضیغمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ‌ قاچاق گازوییل بیشتر از بنزین است؛ چراکه اختلاف قیمت گازوئیل در ایران نسیت به کشورهای همسایه بسیار زیاد است؛ به طوری که میانگین تفاوت قیمت گازوئیل عرضه شده در کشورهای همسایه‌ ایران نسبت به نرخ عرضه داخلی برای هر لیتر حدود 2500 تومان است.

علاوه بر ابطال کارت‌های سوخت افراد متخلف پیش از این ضیغمی به ایسنا اعلام کرده بود که با اجرای طرح‌های نظارتی ویژه نظیر طرح منطقه‌ای کردن عرضه گازوئیل به بخش حمل ونقل و اختصاص سوخت براساس کارکرد به آن‌ها ضمن جلوگیری از مهاجرت غیر رسمی کارت‌های هوشمند سوخت برخی خودروها به مناطق مرزی از انحراف فرآورده بخش‌های مرکزی کشور به مناطق مرزی جلوگیری شده است.

نظارت دقیق بر نحوه عرضه بنزین و گازوییل

قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از نظارت کیفی و کمی دقیق بر نحوه عرضه سوخت در جایگاه های سراسر کشور خبر داد.

ناصر سجادی گفت: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران کیفیت و کمیت سوخت را از پالایشگاه ها تا باک بنزین خودروها به طور کامل مورد نظارت و بررسی قرار می دهد.

وی با تاکید بر این که کیفیت سوخت تحویلی به خودروها به طور دقیق بررسی می شود، افزود: با آزمایش های کنترل کیفیت در آزمایشگاه ها و نفتکش ها، کیفیت سوخت به طور دقیق بررسی می شود که این نظارت با بازرسی های مستمر در تمام مراحل ادامه خواهد داشت.

سجادی با اشاره به فعالیت حدود 3 هزار جایگاه عرضه سوخت در سراسر کشور گفت: این شرکت از طریق بازرسی های مستمر، نظارت کامل بر نحوه عرضه و کیفیت سوخت تحویلی به خودروها را انجام می دهد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: بازرسی کامل تمام جایگاه های عرضه سوخت در سراسر کشور حداقل 4 مرتبه در ماه انجام می شود.

ناصر سجادی با یادآوری برخی سیاست ها برای جلوگیری از قاچاق سوخت در نقاط مرزی کشور افزود: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با کمک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کنترل و نظارت لازم بر جایگاه های مرزی عرضه سوخت در مرزهای کشور را انجام می دهد و سالانه حجم قابل ملاحظه ای سوخت قاچاق کشف و ضبط می شود.

هم اکنون حدود 3 هزار باب جایگاه عرضه سوخت به خودروها در کشور فعال است که عرضه سوخت به وسایل حمل و نقل از طریق بیش از 22 میلیون کارت هوشمند سوخت در سراسر کشور در آن انجام می شود.

هم اکنون به طور میانگین روزانه 64 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که این رقم با توجه به افزایش تعداد خودروها، هر سال با درصدی افزایش روبه رو خواهد شد.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هم از طریق اعزام مستمر ناظران و بازرسان خود، بر نحوه عرضه سوخت رسانی در این جایگاه ها نظارت می کند و با وجود نظارت دقیق این شرکت بر همه مراحل عملیات سوخت گیری در جایگاه ها، هر گونه مشکلات احتمالی در سامانه هوشمند سوخت و دیگر موارد مربوط به سوخت گیری در جایگاه ها در صورت ارسال گزارش از طریق سامانه ارتباطی 09627 این شرکت به سرعت رسیدگی و در کوتاه ترین زمان بررسی می شود.

برچسب ها:
کارت سوخت
نظر بینندگان
حسین
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۸/۰۳
دولت تعرفه گمرکی خودرو را صفر کند و گازوئیل را به قیمت جهانی بفروشد این قدر هم مردم را اذیت نکنند
!
!
!