پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
جاده‌های حادثه‌خیز بلای جان مسافران
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
اجاره خودرو

جاده‌های حادثه‌خیز بلای جان مسافران

پرشین خودرو: وجود جاده هایی با ظرفیت نامناسب، روسازی نامناسب و ناامن، طرح هندسی خطر آفرین، شیب های قائم تند و طولانی و همچنین لغزندگی سطح راه ها از جمله موارد حادثه آفرین در بخش ساخت و ساز جاده ای به شمار می روند.

به گزارش «پرشین خودرو»، استفاده از وسایل نقلیه فرسوده، نقص فنی خودرو، استاندارد نبودن خودروها و ده ها مشکل دیگر نیز از جمله موارد حادثه ساز وسایل نقلیه در کشورمان به شمار می رود.

امروزه راه در هر کشور و منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص های توسعه محسوب می‌شود.

رشد روز افزون جمعیت و وسایل نقلیه از یک سو و توسعه نیافتن متناسب راه های مواصلاتی در کشور از سوی دیگر، باعث شده تا هر ساله هزاران تن کشته، مجروح و معلول می شوند، بسیاری از هزینه‌های پنهان از جمله هزینه‌های خدمات پزشکی، روان‌پزشکی، خدمات پلیس و … بر اثر تصادفات و حوادث جاده‌ای درون و برون‌شهری برجامعه ما تحمیل می‌شود.

بر اساس آمارهای جهانی، تلفات جاده ای هم اکنون، نهمین عامل مرگ و میر در جهان است که در سال 2020، رده سوم را از آن خود خواهد کرد.

استان خوزستان با وجود داشتن محصولات عمده تولیدی در عرصه های نفت و پتروشیمی و نیز کشاورزی، هنوز از داشتن راه های مناسب با ظرفیت های استان بی بهره مانده است.

هر ساله مقدار فراوانی از محصولات تولیدی استان در حوزه های پتروشیمی و کشاورزی از طریق گمرک مرزی به کشور عراق صادر می شود.

همچنین تردد گسترده ماشین های سنگین در محورهای مواصلاتی خوزستان، این استان را به یکی از استان های پر ترافیک در زمینه حوادث جاده ای تبدیل کرده است.

وجود نقاط حادثه خیز در جاده های خوزستان از علل مهم حوادث و تلفات انسانی در جاده های استان است.

استاندار خوزستان با اشاره به پایان سال کاری دولت در امسال می گوید: امسال سعی داریم با تسریع در پرداخت و افزایش اعتبارات تخصیص داده شده به ترمیم راه‌های روستایی خوزستان اقدام نماییم.

وی دو خطه کردن خطوط راه آهن اهواز - خرمشهر و اهواز - اندیمشک، سامان‌ دهی سالن فرودگاه بین‌المللی اهواز، ترمینال خارجی و حجاج فرودگاه، ترمینال هواپیماهای اهواز و احداث پلیس راه‌های جدید در برخی از محورهای جاده‌ای خوزستان را از جمله فعالیت های مورد نظر در حوزه راه های استان در امسال می داند.

رئیس پلیس راه های خوزستان می گوید: استان خوزستان، 15 هزار کیلومتر راه جاده ای دارد که از این میزان تنها 590 کیلومتر آن بزرگراه و 96 کیلومتر آزاد راه است.

به گفته سرهنگ قدرتی حدود 110 نقطه حادثه خیز در استان تاکنون شناسایی شده است که برای برطرف کردن به اداره راه و شهرسازی خوزستان ارائه شده اند.

وی بیشترین تصادفات استان در 6 ماه اول سال 91 را به ترتیب مربوط به محورهای اهواز- اندیمشک، دهدز -لردگان، اندیکا - شهرکرد، هندیجان - دیلم و اندیمشک به پل زال می داند.

وی می گوید: در 6 ماه اول امسال بیشترین تلفات با 61 درصد مربوط به سواری ها و بقیه هم مربوط به کامیون ها و موتورسوارها بوده است.

وی ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی و خواب آلودگی و بی توجهی به جلو هر کدام با 29 درصد، رعایت نکردن حق تقدم با 10 درصد و انحراف به چپ با 9 درصد را مهمترین عوامل بروز تصادفات و تلفات در 6 ماه نخست می داند.

حمیدی یکی از رانندگان اهوازی با بیان اینکه جاده های دو طرفه موجب بروز تصادفات سنگین می شوند، تصادفات خطرناک شاخ به شاخ را بزرگترین خطر اینگونه جاده ها می داند.

رئیس اداره راه و شهر سازی خوزستان درباره مهمترین مشکلات و موانع توسعه راه های استان می گوید: جذب نکردن اعتبارات به موقع، پایبند نبودن پیمانکاران به تعهدات خود در تکمیل پروژه های راهسازی و وجود معارضان در محدوده اجرای پروژه های راهسازی از مهمترین این علل است.

دهقانی درباره میزان تلفات و تصادفات جاده ای در استان خوزستان و ماموریت اداره راه و شهرسازی استان در سال 90 می گوید: در سال 1390 مقرر شده بود که 20 درصد تلفات جاده ای استان کاهش یابد که رقم 17 و 3 دهم درصد محقق شد.

وی می افزاید: بر اساس ماموریت های این اداره کل مقرر شده است که تلفات جاده امسال نسبت به پارسال، 10 درصد کاهش پیدا کند.

جاده های استان خوزستان علاوه بر کاربری های ترانزیتی و صادراتی، سالانه شاهد تردد صدها هزار نفر از کاروان های راهیان نور است به طوری که متاسفانه در این زمینه نیز در بعضی موارد شاهد تصادفات دلخراشی برای این عزیزان بوده ایم.

آخرین حادثه در این زمینه مربوط به اتوبوس کاروان دانش آموزی بروجنی در 28 مهر بود که متاسفانه 26 نفر جان خود را از دست دادند.

هر چند به گفته رئیس پلیس راه خوزستان علت اصلی این حادثه، تخطی راننده از سرعت مجاز و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه عنوان شده است اما به نظر می رسد محورهای مواصلاتی کم عرض و کوهستانی اطراف شهرستان ایذه در افزایش تلفات این حادثه نقش موثری داشته است.

سرهنگ قدرتی به واحد مرکزی خبر می گوید: پارسال حدود 4 میلیون زائر در قالب کاروان های راهیان نور توسط 10 هزار دستگاه اتوبوس به استان وارد شدند و بیشترین حجم تردد این زائران نیز در مسیر اهواز به خرمشهر بود به همین علت لازم است این مسیر مورد توجه ویژه مسئولان ذیربط قرار گیرد و وضع این جاده بهبود یابد.

وی بیشترین تصادفات جاده ای استان را مربوط به خودروهای پراید و هوو می داند و می گوید: پراید پارسال با 112 مورد تصادف منجر به فوت، بیشترین میزان تصادف های جاده ای خوزستان را به خود اختصاص داده اند.

قدرتی افزود: در 6 ماه اول امسال 376 نفر در جاده های خوزستان فوت کردند که در مقایسه با پارسال (410 نفر) 8 درصد کاهش داشت.

همچنین طی همین مدت 799 نفر مجروح شده اند که در مقایسه با نیمه اول پارسال ( 1045 نفر) 12 درصد کاهش داشته است.

سید مرعشی، مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خوزستان می گوید: کامیون های عراقی عمدتا مواد و فرآورده های نفتی از کشور عراق به ایران وارد می کنند که از مرز کردستان وارد و فرآورده های خود را به پالایشگاه های استان می رسانند.

رحیمی یکی از رانندگان کامیون، نداشتن پهنای مناسب جاده های استان را به عنوان یکی از مشکلات راه های مواصلاتی استان می داند و می گوید: با توجه به دو مسیره بودن اکثر جاده ها در استان، نداشتن شانه خاکی کافی که در صورت بروز حادثه، امکان فرار برای خودرو و شاخ به شاخ نشدن با وسیله نقلیه روبرو برای راننده وجود داشته باشد، یکی از مهمترین مشکلات جاده ای در خوزستان است.

مدیر کل راه آهن جنوب در باره توسعه راه آهن استان می گوید: خوزستان با دارا بودن 670 کیلومتر خط آهن، بعد از استان های یزد و هرمزگان رتبه سوم کشور را در زمینه جابجایی بار و رتبه چهارم در زمینه جابجایی مسافر را دارد.

رشیدی خط آهن محور درود - خرم آباد - اندیمشک که از پارسال شروع شده را یکی از این طرح ها می داند.

وی راه اندازی ریل باس محور اهواز به خرمشهر در سوم خرداد امسال را هدیه دولت به مردم مقاوم خرمشهر می داند و می گوید: طبق برنامه ریزی های انجام شده، راه آهن خوزستان - بصره در دستور کار قرار دارد که اخبار تکمیلی آن در آینده اعلام خواهد شد.

مدیرکل راه‌آهن جنوب می افزاید: خط ریلی شوشتر - هفت‌تپه که حدود 57 کیلومتر است با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد و 500 میلیون تومان در ایام دهه فجر امسال ‌ به بهره‌برداری می رسد.

سرهنگ مجدمی رئیس پلیس راهنمایی رانندگی خوزستان هم می گوید: اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی، فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی به رانندگان و حرکت به سمت هوشمندسازی ابزارها و کنترل های نامحسوس از جمله عوامل مهم کاهش تخلفات جاده ای و تلفات به شمار می روند.

وی با اشاره به کاهش 13 درصدی تلفات حوادث رانندگی در نیمه اول امسال می گوید: پلیس راهنمایی ورانندگی استان به منظور نهادینه کردن فرهنگ صحیح ترافیکی و ترویج آن در سطح جامعه با همکاری اداره آموزش وپرورش و بهزیستی استان و سایر ادارات در همین مدت اقدام به آموزش گسترده آشنایی با مقررات ترافیکی برای 113هزار نفر از نونهالان و دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و کارکنان ادارات، سازمان ها و نهادها در نیمه اول امسال دانست.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
حادثه خیز
نظر بینندگان
!
!
!