دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۰ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
رانندگی به سبک آتاری در ایران!
۱۰:۳۰ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
گرندکس

رانندگی به سبک آتاری در ایران!

پرشین خودرو: به دلیل نامناسب بودن وضعیت حمل ونقل عمومی در کلان شهرها نظیر کمبود وسایط حمل ونقل عمومی بسیاری از شهروندان برای سفرهای درون شهری خود از خودروهای شخصی استفاده می کنند. طوری که تازه ترین آمار نشان می دهد میلیون ها وسیله نقلیه در شهرهای کشور در حال تردد است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از خراسان، هرچند ظرفیت محدود خیابان ها و نبود پارکینگ عمومی در بسیاری از نقاط کلان شهرها نقش به سزایی در ایجاد گره های کور ترافیکی دارد، اما باید بپذیریم که نداشتن سبک و فرهنگ رانندگی در بسیاری از موارد عامل اصلی ترافیک است.

حرکت نکردن بین خطوط، سرعت و سبقت های غیرمجاز، حرکت های مارپیچ، توجه نکردن به علائم راهنمایی و رانندگی، عدم رعایت حق تقدم در تقاطع ها و. . . از جمله فرهنگ های نادرست رانندگی است که متاسفانه از نظر برخی رانندگان ارزش تلقی شده و اگر راننده ای به قوانین احترام بگذارد و با سرعت مجاز حرکت کند باید بوق های ممتدی که نثارش می شود را به جان بخرد!

توجه به فرهنگ صحیح رانندگی و ضرورت تغییر سبک و سیاق برخی از رانندگی های فعلی موضوع گزارشی است که از سلسله گزارش های «سبک زندگی» تهیه شده و در ادامه می خوانید:

مسیر ویژه مخصوص سایر خودروها!!

هرچند در ابتدا ورودی مسیر ویژه یکی از خیابان های شهر تابلویی درج شده که بر اساس آن فقط ورود اتوبوس های سازمان اتوبوس رانی در این مسیر مجاز اعلام شده است اما به غیر از اتوبوس ها، تردد سایر خودروهای شخصی و البته موتورسیکلت ها هم در این مسیر دیده می شود!

بخش اعظمی از این مسیر ویژه با نرده های فلزی جدا شده است و بخش های اندکی از آن نیز به وسیله میله های پلاستیکی باتومی.

این مسیر در یک تقاطع قطع می شود و فرصت خوبی را ایجاد می کند که با برخی از رانندگان متخلف که از مسیر ویژه اتوبوس ها استفاده کرده اند گفت وگو کنیم.

راکب یک موتورسیکلت که خود تا چند لحظه پیش از مسیر ویژه استفاده کرده است(!) می گوید: باید یاد بگیریم که به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذاریم، هر روز صبح تا ساعت ۱۰ در این تقاطع افسر پلیس حضور دارد و راننده های متخلف را جریمه می کند ولی وقتی افسر می رود نیز نباید شرایط طوری باشد که راننده ها تخلف کنند، باید این مسائل فرهنگ سازی شود!

وی در پاسخ به این سوال که چطور خودتان با علم به این قضایا مرتکب تخلف شده اید نیز می گوید، البته تردد موتورسیکلت لطمه ای به کار نمی زند چون موتور فضای زیادی از مسیر را اشغال نمی کند!

پارک دوبله با فلاشر

در یکی از خیابان های شهر که به دلیل وجود تعداد زیادی از مغازه ها و فروشگاه های متنوع عملاً به یکی از مراکز خرید شهروندان تبدیل شده است خودروهای زیادی را می بینیم که به دلیل نبود جای پارک در حاشیه این خیابان که در هر طرف تنها ۳ لاین برای تردد خودروها دارد به صورت دوبله پارک کرده اند.

یک شهروند با انتقاد از این مسئله می گوید: مشکل پارک دوبل خودروها با فلاشر روشن حل نمی شود و متاسفانه بسیاری از رانندگان بدون توجه به حقوق دیگران خودروهای خود را به صورت دوبله پارک می کنند تا خریدشان را انجام دهند و تنها لطفی که می کنند این است که چراغ های راهنمای خودرو را روشن بگذارند.

وی که خود را نیک فرجام معرفی می کند معتقد است حتی جریمه پلیس نیز نمی تواند این مشکل را حل کند چرا که در بسیاری از موارد راننده پشت فرمان خودرو می نشیند و به محض رویت پلیس حرکت می کند!

با این حال وی می افزاید: باید با احداث پارکینگ های طبقاتی این فرهنگ را به رانندگان آموزش دهیم که به جای توقف دوبله از پارکینگ استفاده کنند.

بوق های ممتد و الفاظ ناشایست

متاسفانه باید اذعان کرد بوق های ممتد و به کار بردن الفاظ ناشایست بخشی از فرهنگ رانندگی بسیاری از راننده های شهر شده است.

این مسئله به ویژه در چهارراه ها و پشت چراغ قرمز دیده می شود. در یک تقاطع بعد از حدود ۳ دقیقه چراغ قرمز تنها برای چند ثانیه چراغ سبز می شود و طبیعی است که تنها خودروهای نزدیک به تقاطع می توانند در این مدت زمان کوتاه از تقاطع عبور کنند و خودروهای دیگر دوباره پشت چراغ قرمز معطل خواهند شد.

اما گویا برخی از رانندگان انتظار دارند در این زمان کم تمامی خودروهای مقابل آن ها از تقاطع عبور کنند. بر همین اساس، محقق نشدن این مسئله را در «سریع نبودن» رانندگان خودروهای جلویی می دانند و با بوق های ممتد و بعضاً به کار بردن الفاظ ناشایست اعتراض خود را نسبت به این مسئله ابراز می کنند.

یک راننده با بیان این که تا چندی پیش در بیشتر چراغ قرمزها از تایمر استفاده می شد ولی اکنون بسیاری از آن ها جمع آوری شده است می گوید: استفاده از تایمر خوب است به عنوان مثال وقتی شما می دانید که ۳ دقیقه چراغ قرمز است می توانید خودروها را خاموش کنید و حتی در این فاصله یک تماس تلفنی هم داشته باشید ولی از آن جا که فرهنگ استفاده از تایمر وجود ندارد همان بهتر که آنها را جمع آوری کنند.

وی می افزاید: بسیاری از رانندگان وقتی می بینند تنها یکی دو ثانیه به قرمز شدن چراغ مانده است به جای کم کردن سرعت و توقف پشت خط ایست برعکس پایشان را بر پدال گاز فشار می دهند تا پشت چراغ قرمز معطل نشوند، آن سوی چهارراه نیز برخی از رانندگانی که پشت چراغ قرمز هستند در ثانیه های آخر شروع به حرکت می کنند و همین عجله های بی مورد باعث سوانح و تصادف های رانندگی می شود.

رانندگی به سبک آتاری

«تا چند سال پیش که همه اتوبوس های سازمان اتوبوس رانی دولتی بودند، مسافران به دنبال اتوبوس ها می دویدند اماحالا با ورود اتوبوس های بخش خصوصی به ناوگان حمل و نقل عمومی این راننده های اتوبوس هستند که به دنبال مسافرند!»

یک شهروند با بیان این مسئله می گوید: متاسفانه برخی از راننده های اتوبوس برای این که بتوانند مسافر بیشتری سوار کنند با سرعت سرسام آوری حرکت می کنند، طوری که هرکسی نداند احساس می کند راننده های اتوبوس در حال برگزاری مسابقه رانندگی هستند.

وی سبک رانندگی برخی از شهروندان را به بازی آتاری تشبیه می کند و می افزاید: لایی کشیدن های متوالی، سرعت های غیرمجاز، سبقت های از سمت راست و . . . بسیاری از خیابان های شهر را به محیط بازی آتاری شبیه کرده است.

دنده عقب در بزرگراه

در حاشیه یکی از بزرگراه های شهر صف نسبتاً طولانی از خودروها در مقابل یک جایگاه عرضه کننده سوخت CNG کشیده شده است.

علاوه بر این که صف این خودروها می تواند مشکلات ترافیکی ایجاد کند حرکت دنده عقب برخی از رانندگان درطول این صف نیز مصداق عینی مثال «قوز بالای قوز» شده است.

برخی از افراد برای صرفه جویی در مصرف سوخت به جای این که از دوربرگردان بالایی تغییر مسیر دهند و در انتهای صف CNG توقف کنند، به موازات صف با دنده عقب حرکت می کنند تا به انتهای آن برسند.

یک شهروند که در صف CNG معطل است در این باره می گوید: بارها شاهد بوده ام که یک خودرو از سمت راست سبقت می گیرد و با خودرویی که دنده عقب به انتهای صف می رود به شدت تصادف می کند.

به نظر می رسد کتاب قوانین راهنمایی و رانندگی که هنگام اخذ گواهینامه از آن نمره قبولی گرفته ایم را باید دوباره بخوانیم و این بار به آن عمل کنیم.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
رانندگی
نظر بینندگان
!
!
!