چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
مرجع کنترل معاینه فنی خودروها کیست؟
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
اجاره خودرو

مرجع کنترل معاینه فنی خودروها کیست؟

پرشین خودرو: معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از كاهش 43 درصدی میزان مراجعه خودروهای سواری از زمان ابلاغ قانون پنج ساله معاینه فنی خودروها به مراكز معاینه فنی خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، حسین مقدم با اعلام این مطلب و با اشاره به سطح بالای استاندارد خودروهای اروپایی، افزود: با در نظر گرفتن اینكه مدت اعتبار معاینه فنی در كشورهای اروپایی یك یا دو سال در نظر گرفته شده و با توجه به پایین بودن سطح استاندارد خودروها در كشور، می توان گفت؛ افزایش مدت معافیت معاینه فنی خودروها از زمان تولید در كشور اقدامی غیر كارشناسانه بوده است.

وی اظهار داشت: در تبصره 2 ماده 5 آئین نامه اجرایی نحوه معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو مصوب سال 82 هیئت وزیران به طور مستقیم بر معافیت خودروهای صفر كیلومتر نسبت به اخذ برگه معاینه فنی تا دو سال پس از تولید اشاره شده در حالی كه در ماده 9 قانون اخذ جرایم رانندگی جدید ( مصوب اسفند 1389) تصریح کرده رانندگان موظفند هنگام رانندگی گواهینامه، کارت خودرو و بیمه نامه معتبر شخص ثالث و برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آنان می گذرد برگه معاینه فنی را به همراه داشته باشند و درصورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی آن را ارئه كنند.

وی تصریح كرد: از آنجایی كه پلیس راهور ناجا به عنوان تنها مرجعی است كه معاینه فنی وسایل نقلیه را كنترل می كند بر همین اساس موضوع افزایش مدت معافیت خودروها اینگونه تلقی می شود.

مقدم با اعلام اینكه، الزما نقص فنی پس از گذشت مدت پنج سال از كاركرد وسیله نقلیه ایجاد نمی شود، بیان داشت: بعنوان مثال لنت ترمز یك خودرو حداقل در طول مدت پنج سال باید دو یا سه بار تعویض شود.

وی ابراز داشت: قانون پنج ساله شدن اعتبار معاینه فنی خودروها در كشور در شرایطی مصوب شد كه هم اكنون در برخی از كشورها خودروها پس از گذشت پنج سال از كاركردشان اسقاط و از رده خارج می شوند.

معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی بیان داشت: درصد قابل توجهی از تصادفات رانندگی مربوط به وجود نقص فنی در وسایل نقلیه است و چنانچه وسایل نقلیه اعم از خودرو و موتورسیكلت در بازه زمانی كوتاه برای انجام تست های لازم به مراكز معاینه فنی مراجعه كنند بدون شك به میزان قابل توجهی از آمار تصادفات و تلفات رانندگی كاسته می شود.

مقدم در ادامه از كاهش میزان مراجعات دارندگان موتورسیكلت به مراكز معاینه فنی سخن به میان آورد و گفت: با توجه به اینكه گفته می شودهم اكنون بیش از چهار میلیون دستگاه موتورسیكلت در كلان شهر تهران در حال تردد است اما در شش ماه نخست سال جاری تنها 259 دستگاه موتورسیكلت به مراكز معاینه فنی مراجعه كرده اند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: میزان مراجعات این وسیله نقلیه در سال جاری نسبت به سال گذشته با 58 درصد كاهش روبرو شده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
معاینه فنی
نظر بینندگان
!
!
!