شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
زمان معاینه فنی خودرو 2 ساله می شود
۱۱:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
اجاره خودرو

زمان معاینه فنی خودرو 2 ساله می شود

پرشین خودرو: معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در صورتی که طرح کاهش سن معاینه فنی خودروها در مجلس تصویب شود، آلودگی هوا کاهش ۲۰ درصدی پیدا می‌کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، علی‌محمد شاعری اظهار داشت: موضوع کاهش سن معاینه فنی خودروها از مواردی است که ما در سازمان حفاظت محیط زیست آن را به جدیت دنبال می‌کنیم.

وی گفت: در حال حاضر طرحی در این زمینه در مجلس است که در صورت تصویب شدن آن سن معاینه فنی خودروها از 5 سال به 2 سال کاهش پیدا می‌کند.

معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: درصورتی که این طرح در مجلس با قید یک فوریت تصویب شود آن‌را اجرایی می‌کنیم. با تصویب و اجرایی کردن آن حدود 20درصد آلودگی هوا کاهش پیدا می‌کند.

به گفته شاعری تعویض قطعات مستعمل خودروها و کنترل سیستم‌های آلاینده‌ آنها بر کاهش آلودگی هوا نقش بسزایی خواهد داشت.

وی در ادامه به طرح جامع آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: این طرح بیش از 2 ماه است که به مجلس فرستاده شده است.

معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به فارس گفت: امیدواریم این طرح نیز هرچه سریع‌تر با قید دو فوریت به تصویب نمایندگان مجلس برسد تا در ادامه پس از جذب و تامین اعتبارات وزارتخانه‌های مختلف که در این زمینه وظایفی در حوزه مقابله و پیشگیری دارند کارشان را آغاز کنند.

وی ادامه داد: باتوجه به فرا رسیدن فصل پاییز و بارش‌های باران در غرب کشور و همچنین در کشور عراق پدیده گرد‌ و غبار کاهش پیدا می‌کند اما مجددا همزمان با فصل بهار نیز این پدیده در غرب کشور رخ خواهد داد.

به گفته معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به زودی هیئتی بلندپایه از مسئولان وزارت‌خانه‌های مختلف به همراه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عازم عراق خواهند شد.

شاعری با اشاره به این سفر گفت: بررسی و پیگیری مصوبات و تفاهم‌نامه‌های سفرهای گذشته و دیدار با نخست وزیر عراق، وزیر محیط زیست، وزیر کشاورزی و وزیر آب کشور عراق از جمله اهداف و برنامه‌های این سفر 5 روزه است.

وی اضافه کرد: همچنین در ایام برگزاری این سفر یک دوره آموزشی مقابله و پیشگیری از گرد‌ و غبار نیز با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان برای کارشناسان و مدیران عراقی برگزار خواهد شد.

همچنین عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌ پایدار مجلس، از تدوین طرحی برای کاهش زمان معاینه فنی خودرو به دو سال خبر داد و گفت: افزایش زمان معاینه، سلامت سرنشینان و وضعیت محیط‌زیست کشور را به خطر انداخته است.

مهرداد بائوج‌لاهوتی با تأکید بر اینکه پنج ساله بودن زمان معاینه فنی خودرو به صلاح سلامت و محیط‌زیست کشور نیست، تصریح کرد: به‌طور حتم طولانی بودن زمان معانیه فنی موجب افزایش آلودگی هوا در کشور به‌ویژه کلانشهرها می‌شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش زمان معاینه فنی خودروها به پنج سال یکی از اشتباهات مجلس در تدوین برنامه پنجم توسعه بوده است، گفت: افزایش زمان معاینه، سلامت سرنشینان و محیط‌زیست کشور را به خطر انداخته است.

وی با اعلام اینکه پنج سال بودن زمان معاینه فنی خودرو درست و کارشناسی نیست، افزود: معاینه فنی خودروها که یکی از عوامل تشدید کننده آلودگی هوا است و تأثیر به‌سزایی در تولید آلودگی هوا دارد، به گفته برخی از مسئولان ۸۰ درصد از آلودگی هوا مربوط به منابع متحرک یعنی خودروها می‌شود، از این‌رو کاهش زمان معاینه فنی می‌تواند در افزایش کیفیت خودروها کمک کند.

این نماینده مجلس نهم، ادامه داد: بر اساس اظهارات کنونی منتقدان طرح کاهش زمان معاینه فنی، هم‌اکنون مراحل انجام این کار به خوبی انجام نمی‌شود، از طرف دیگر با کاهش دوره معاینه فنی خودروها به‌طور حتم حجم گسترده‌ای از وسایل نقلیه برای کسب این مجوز به سمت مراکز معاینه فنی حرکت می‌کنند، این در حالی است که به‌علت کمبود این مراکز در آینده با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شویم.

بائوج‌ لاهوتی از تدوین طرحی برای کاهش زمان معاینه فنی خودرو به دو سال خبر داد و به خانه ملت گفت: متأسفانه این طرح از اواخر مجلس هشتم تدوین شد اما به‌علت‌های متفاوتی در دستور قرار نگرفت، اما هم‌اکنون زمان مناسبی برای اجرای این طرح است.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌پایدار مجلس، با بیان اینکه کاهش سن معاینه فنی خودروها موجب کاهش میزان آلودگی در کشور می‌شود، افزود: مسئولان دولتی و نمایندگان باید برای کاهش سن معاینه تلاش بیشتری داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با اعلام اینکه طرح کاهش زمان معاینه فنی خودروها بعد از تعطیلات مجلس در دستور کار قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: دولت هم باید موازی با مجلس زمینه را برای اجرای این طرح فراهم کند.

افزایش سن معاینه فنی خودروها اسفندماه سال ۸۹ همزمان با تغییر کلی قانون راهنمایی و رانندگی از دو به ۵ سال افزایش یافت، این مساله مورد اعتراض بسیاری از کارشناسان محیط زیست و شهرداری تهران واقع شد اما تاکنون با وجود تعاملات صورت گرفته هنوز اصلاحاتی در آن دیده و اجرا نشده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!