چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۲ | ۱۳۸۹/۱۰/۱۳
حذف یارانه ها تقاضا را کم نکرد، فروش 7 درصد رشد داشت
۱۵:۰۲ | ۱۳۸۹/۱۰/۱۳
اجاره خودرو
نشست تخصصی بازاریابی و فروش در ایران خودرو برگزار شد

حذف یارانه ها تقاضا را کم نکرد، فروش 7 درصد رشد داشت

پرشین خودرو: نشست تخصصی معاون بازایابی و فروش ایران خودرو در حالی برگزار شد که تا قبل از آن بسیاری از نمایندگان رسانه ها خود را برای طرح سوالات چالشی در مورد احتمال کاهش فروش خودرو پس از هدفمندی یارانه ها آماده کرده بودند.

به گزارش «پرشین خودرو»، با آغاز این نشست علی اصغر سرایی نیا از رشد هفت درصدی فروش خبر داد و به نوعی فضای کلی را تغییر داد. این در حالی بود که یک روز پس از آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه ها جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از کاهش دو تا پنج درصدی قیمت محصولات این گروه خبر داده بود.

حال آنکه پیش از آن بسیاری از اقشار جامعه گمان می کردند با حذف یارانه ها تقاضا برای خرید خودرو کاهش خواهد یافت و به تبع آن خودروسازان نیز قیمت محصولات خود را کاهش خواهند داد. در چنین شرایطی اما ایران خودرو از ماهها قبل سیاست افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید را در پیش گرفته بود و در نهایت اثر این سیاستگذاری ها در زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه ها ظاهر شد و به نوعی بازار خودرو کشور را شوکه کرد.

فعالان بازار خودرو معتقدند، اجرای این سیاست از سوی ایران خودرو بیشترین آسیب را به واسطه ها و دلالان بازار وارد کرد و آنان که آماده کسب سود بیشتر بودند با این اقدام ایران خودرو متضرر هم شدند. گرچه گمان می رفت با اعلام این خبر از سوی ایران خودرو مردم به امید ارزان تر شدن خودرو، خرید خود را به تاخیر بیاندازند، اما رشد هفت درصدی فروش و اعلام ثبات قیمت ها تا پایان سال نشان داد که پیش از این زوایای مختلف طرح کاهش قیمت محصولات ایران خودرو مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

از سوی دیگر طی سالهای اخیر خودرو، حالت لوکس و تجملاتی خود را در جامعه ایران از دست داده و به نیاز اساسی خانواده ها تبدیل شده است. به عبارتی هر خانواده نیاز به یک خودرو خواهد داشت و با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها ممکن است تنها نحوه استفاده از خودرو تغییر کند و این موضوع تاثیری در تقاضای بازار نخواهد داشت. چه بسا طی هفته های اخیر کاهش مصرف بنزین خود گویای این واقعیت است و در طرف مقابل رشد هفت درصدی فروش ایران خودرو نیز نشان می دهد که حذف یارانه ها تاثیری بر این روند نداشته است.

اما اکنون معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از ثبات قیمت ها تا پایان سال خبر می دهد و به نظر می رسد ماههای منتهی به پایان سال 89 بهترین زمان برای خرید خودرو باشد. به گفته سرایی نیا با توجه به اعمال کاهش قیمت 2 تا 5 درصدی در محصولات ایران خودرو، تا پایان سال جاری دیگر هیچ گونه تغییری در قیمت محصولات این شرکت رخ نخواهد داد.

وی گفت: شرکت ایران خودرو همزمان با اجرایی شدن هدفمند ساری یارانه ها، قیمت محصولات خود را بین 2 تا 5 درصد کاهش داده بود و تا پایان سال جاری این شرکت هیچ گونه برنامه ای برای افزایش یا کاهش قیمت ندارد .

وی با بیان اینکه در برنامه های پیش روی ایران خودرو شرایط متنوع فروش گنجانده شده است، افزود: با اجرایی شدن هد فمند سازی یارانه ها نه تنها فروش محصولات ایران خودرو کاهش نیافته است بلکه بین 2 تا 7 درصد رشد فروش را درپی داشته است.

سرایی نیا مهمترین دلایل استقبال مردم از محصولات ایران خودرو را کیفیت بالا، تحویل به موقع و شرایط فروش مناسب عنوان کرد و اظهارداشت: امسال قرار است ایران خودرو بیش از 110 هزار دستگاه نسبت به سال گذشته خودرو به بازار عرضه کند که تا کنون بیش از 90 درصد برنامه فروش این شرکت محقق شده است.

معاون بازار یابی و فروش ایران خودرو تاکید کرد: ایران خودرو ازابتدای سال جاری تاکنون 571 هزار دستگاه انواع خودرو سواری به بازار عرضه کرده است که این میزان در سال گذشته 471 هزار دستگاه بود.

وی با اشاره به افزایش فروش محصولات ایران خودرو با اجرای هدفمند سازی یارانه ها گفت: این شرکت در دی ماه سال جاری 21 هزار و 243 دستگاه انواع خودرو سواری فروخت که این میزان در دی ماه سال گذشته 16 هزارو 65 دستگاه بوده است.

سرایی نیا از میزان استقبال مردم به عرضه خودرو های کم مصرف در بازار خبر داد و اظهارداشت: ایران خودرو به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان، افزایش تولید خودرو های کم مصرف و دوگانه سوز را در برنامه قرار داده است.

وی اضافه کرد: طی روزهای اخیر تقاضا برای خرید خودروهای دوگانه سوز در شهرستانها بیشتر از تهران بوده است.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با بیان اینكه در حال حاضر 5 تا 7 درصد محصولات ایران خودرو از طریق شرکت های لیزینگ عرضه می شود، اظهار داشت: فروش الكترونیكی محصولات این شرکت به زودی گسترش خواهد یافت.

وی درزمینه طرح جایگزینی خودرو های فرسوده گفت: این شرکت قصد دار 160 هزار دستگاه خودرو فرسوده را در سال جاری جمع آوری کند که تاکنون بیش از 100 هزار دستگاه خودرو فرسوده را جایگزین کرده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!