شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
وعده بنزینی که عملی نشد !
۱۴:۵۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
اجاره خودرو

وعده بنزینی که عملی نشد !

پرشین خودرو: به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش هم اکنون روزانه 55 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شود، این در حالی است که براساس وعده های داده شده این رقم باید تا کنون به 69 میلیون لیتر می‌رسید.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از فارس، هم اکنون در کشور روزانه به طور متوسط 64 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود که به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تنها 55 میلیون لیتر از این میزان در پالایشگاه های کشور تولید می شود.

بنابراین مابه التفاوت بنزین مصرف شده از طریق پتروشیمی ها و همچنین بنزین ذخیره شده در کشور تامین می شود.

نکته مهم و حائز اهمیتی که سوژه این گزارش شده است بررسی این موضوع است که قرار بود تا خرداد ماه سال 91 میزان تولید بنزین کشور به 69 میلیون لیتر برسد ولی مشخص نیست که چرا و به چه دلیل این امر محقق نشده و شرکت ملی پالایش و پخش نتوانسته به وعده ای که به مردم داده است عمل کند.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه‌های نفت با احتساب برخی از مواد افزودنی همچون MTBE به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسیده است که با توجه به متوسط مصرف روزانه، عملا تولید بنزین پالایشگاه‌های نفت به تنهایی پاسخگوی تامین نیازهای داخلی نیست.

یکی از مهمترین عوامل در منفی شدن تراز تولید و مصرف بنزین تاخیر در راه‌اندازی و بهره برداری طرح‌های بنزین سازی، بهینه سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه‌های موجود نفت است به طوری‌که اگر این واحدها مطابق با برنامه زمان بندی راه اندازی می شدند عملا نیازی به تولید بنزین در پتروشیمی‌ها نبود.

علیرضا ضیغمی مدیر عامل شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی اعلام کرده است تا پایان سال جاری می توان امیدوار بود که تولید بنزین در کشور به 63 میلیون لیتر برسد، بنابراین اگر خوش بین باشیم و منتظر تولید این حجم بنزین در اواخر سال جاری بمانیم آنگاه هنوز نیاز شرکت ملی پالایش وپخش از بنزین تولیدی پتروشیمی ها قطع نخواهد شد زیرا سابقه نشان داده است که با افزایش تولید خودرو در کشور مصرف این حامل انرژی افزایش می یابد و حتی در 6 ماه ابتدایی سال نیز مصرف بنزین همواره در حال رکورد شکنی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش مدعی است که به زودی تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف می شود و با افزایش بنزین تولیدی پالایشگاه ها دیگر نیازی به بنزین پتروشیمی ها نیست.

این در حالی است که بررسی پیشرفت راه اندازی طرح‌های جدید بنزین سازی و آغاز تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های موجود نفت نشان می‌دهد که حداقل برای یک مدت زمان طولانی باید تولید بنزین در مجتمع ها پتروشیمی ادامه یابد.

آنچه که موجب مدیرعامل پالایش وپخش صحبت از افزایش تولید بنزین تا پایان سال به میان آورد، افزایش 8 میلیون لیتری تولید بنزین در پالایشگاه شازند اراک است.

به گفته مسئولان این پالایشگاه قرار است در طرح افزایش توان تولید بنزین پالایشگاه اراک ظـــرفــیـــت پــالایـشــی این پـالایشگاه از روزانه 170 هزار بشکه نفت خام سبک به 250 هزار بشکه مخلوطی از نفت خام سبک و سنگین افـــزایـــش یابد که براین اساس توان تولید بنزین این پالایشگاه 8 میلیون لیتر افزایش می یابد البته ناگفته نماند قرار بود این افزایش تولید بنزین تا خرداد ماه سال جاری صورت بگیرد که تا اکنون این امر صورت نگرفته است.

به هرحال امید می‌رود هر چه زودتر این طرح که به عنوان مهر ماندگار معرفی شده است به اتمام رسیده، حتی دیگر پالایشگاه های نیمه تمام نیز به اتمام رسد و ایران بتواند هر چه زود تر به صادرکننده بنزین تبدیل شوند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!