سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۱۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
نانو در خدمت صنعت خودروسازی
۱۱:۱۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
اجاره خودرو

نانو در خدمت صنعت خودروسازی

پرشین خودرو: در چند دهه اخیر پیشرفت در زمینه تكنولوژی نانو سیر صعودی را در پیش گرفته و انتظار می‌روددر آینده‌ای نه‌چندان دور تحول بی‌نظیری را برای بشر به ارمغان بیاورد.

به گزارش «پرشین خودرو»، فناوری نانو حوزه‌های مهم صنعتی بویژه مراكز فولادسازی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است و نقش مهمی را در پیشرفت آنها ایفا می‌‌كند.

به‌واسطه هزینه بالای سوخت، محققان همواره به دنبال راه حلی هستند كه براساس آن خودروهایی بسازند كه سبك‌تر باشند تا سوخت كمتری مصرف كند بدون آن‌كه استحكام و ایمنی خودرو تحت‌تاثیر قرار گیرد.

محققان شركت نانواستیل (Nano Steel) ده سال است در زمینه ساخت آلیاژهای فولادی جدید مبتنی بر ساختارهای نانو فعالیت می‌كنند و تاكنون توانسته‌اند آلیاژهایی از جنس آهن برای روكش‌های سطح و فولاد یكپارچه بسازند.

حالا در زمینه صنعت خودرو آنها موفق شدند ورقه‌های فولادی نانویی بسازند كه از استحكام و شكل‌پذیری بالایی برخوردارند.

به نوشته جام جم، این فناوری به خودروسازان این امكان را می‌دهد كه خودروهایی با وزن كم بسازند به‌گونه‌ای كه نه تنها از استحكام آن كم نشده بلكه قوی‌تر و منعطف‌تر از قبل نیز شده‌اند.

شركت نانواستیل اعلام كرده ورقه‌های فولادی مبتنی بر فناوری نانو كه قبلا تولید می‌شدند ترد و شكننده بودند و در نتیجه نمی‌توانستیم از آنها در صنایع خودروسازی استفاده كنیم اما امروزه آنها از یك مكانیزم جدید برای ایجاد نانو ساختار در جریان فرآیند تولید فولادی استفاده كرده‌اند كه به آلیاژ، نرمی و شكل‌پذیری خوبی می‌دهد.

یكی از چالش‌های عمده‌ای كه مهندسان هنگام استفاده از فولادهای با استحكام بالا با آن دست و پنجه نرم می‌كنند، شكل‌دهی قطعات در دماهای بالاست كه اغلب با افزایش هزینه و تعداد چرخه‌های تولید همراه است.

شكل‌پذیری ذاتی مواد ـ یعنی توانایی مواد برای تغییر شكل تحت تنش كششی ـ نقش مهمی را در بروز این فرآیند ایفا می‌كند و باعث شكل‌دهی قطعات در دمای معمولی اتاق و با استفاده از فرآیندهای سنبه ـ ماتریس كاری می‌شود.

فولادهای نانویی جدید به‌واسطه كیفیت بالای خود توجه خودروسازان بزرگ دنیا بویژه جنرال موتورز (GM) را به خود جلب كرده‌اند. در حال حاضر این شركت به منظور كاهش وزن خودرو و كاهش مصرف سوخت در نانواستیل سرمایه‌گذاری كرده است. باتوجه به برآوردهای انجام شده سال آینده ما شاهد تولید خودروهایی خواهیم بود كه از فولاد نانویی ساخته شده‌اند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
نانو
نظر بینندگان
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۸/۰۹
صنعت در خدمت نان
!
!
!