شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
خودروهایی بی کیفیت اما پردردسر!
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
اجاره خودرو

خودروهایی بی کیفیت اما پردردسر!

پرشین خودرو: طبق جدیدترین آمارها متأسفانه ایران در صدر رتبه جهانی مصرف سوخت و تعداد تصادفات قرار دارد كه مهمترین عامل این رتبه دور از انتظار و پر انتقاد همین كیفیت بالای خودروهای تولید داخل است.

به گزارش «پرشین خودرو»، روزنامه جوان نوشت: با این حال، با وجود اینكه قیمت خودروهای داخل كشور روز به روز بالا می‌رود اما همچنان از كیفیت آنها خبری نیست! در این بین كمتر كسی هم پیدا می‌شود تا بپرسد، خودرویی كه قیمت آن در مدت كوتاهی دو و در مواقعی سه برابر شده از نظر كیفیت چه تغییری كرده است؟

بی‌كیفیت بودن خودروهای داخلی در شرایطی بر روند تصاعدی مصرف سوخت در كشور تأثیر گذاشته است كه اكنون ایران در صدر كشورهای پر مصرف جهان قرار گرفته است. این در حالی است كه طی سالیان اخیر ایران از بسیاری از كشورهای مطرح جهانی، مصرفی پایین‌تر داشته است اما اكنون و در عرض چند سال به دلیل عدم نظارت بر كیفیت خودروهای داخلی، كیفیت مصرف سوخت خودروها‌ با جهشی خیره‌كننده سر به فلك كشیده است. جدا از آن همین مصرف بالای سوخت خودروها عاملی شده است تا هوای پایتخت و دیگر كلانشهرها هر روز آلوده‌تر از روز قبل شود.

بر طبق همین آمار تعداد تصادفات داخل كشور هم طی سالیان اخیر با رشد چشمگیری مواجه شده است و بی‌تردید در این مؤلفه نیز كیفیت پایین خودروها داخل كشور نقش تعیین‌كننده‌ای دارند و در بسیاری از موارد سبب به‌وجود آمدن خسارت‌هایی جبران ناپذیر شده‌اند.

معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران هم روز گذشته با انتقاد از رتبه بالا ایران در مصرف سوخت و تصادفات گفت: در مصرف سوخت، انواع آلاینده‌ها و تعداد تصادفات دارای رتبه‌های جهانی هستیم.

شهرام جباری زادگان افزود: در سال ۱۳۵۵ مصرف بنزین در فرانسه شش برابر ایران بود در صورتی كه بعد از گذشت ۳۶ سال، مصرف بنزین در ایران دو برابر فرانسه شده است.

وی با اشاره به اینكه هر خودرو در اروپا روزانه حدود ۳ لیتر و در امریكا روزانه حدود ۴ لیتر بنزین مصرف می‌كند، اظهار كرد: این رقم در ایران بیش از ۱۰ لیتر است و به عبارتی هر خودروی ایرانی بیش از دو برابر متوسط جهانی بنزین مصرف می‌كند!

جباری‌زادگان با بیان اینكه در مصرف بنزین در دنیا رتبه یك رقمی داریم و به عنوان نهمین مصرف كننده بنزین در جهان یكی از پر مصرف‌ترین كشورهای دنیا محسوب می‌شویم، تصریح كرد: اگر استاندارد مصرف سوخت خودروهای داخلی به یورو ۳ ارتقا یابد، برخی از خودروهای تولیدی در داخل كشور به دلیل غیر مجاز بودن میزان مصرف باید از چرخه تولید كنار روند.

وی با تأكید بر اینكه شدت مصرف انرژی در ایران شش برابر اروپاست، اضافه كرد: در این ارتباط بر خلاف ژاپن كه كمترین میزان شدت مصرف انرژی در جهان را داراست، كشور ما در این زمینه بالاترین میزان شدت مصرف انرژی در دنیا را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینكه میزان مصرف سوخت در كشورمان هر ۱۰ سال یك بار دو برابر می‌شود، تأكید كرد: رشد میزان مصرف سوخت در مقیاس جهانی هر سال یك تا دو درصد است و از این رو این میزان در جهان هر ۴۰ سال یك بار، دو برابر می‌شود.

جباری‌زادگان با بیان اینكه در موضوعات منفی همچون میزان مصرف سوخت، حجم انواع آلاینده‌ها و نیز تعداد تصادفات از بالاترین رتبه‌های جهانی برخورداریم، گفت: در مقابل در موضوعات مثبتی چون تأمین سوخت استاندارد، تولید خودروهای ایمن، ایمنی در سفر، توجه به فرهنگ ترافیك و رعایت حقوق دیگران هنگام رانندگی، نازل‌ترین رتبه‌های جهانی را داریم.

معاون آموزش سازمان ترافیك خاطرنشان كرد: این اعداد و ارقام واقعیات ملموس جامعه ما هستند كه اطلاع از آنها برای مردم ما می‌تواند به اصلاح بسیاری از رفتارهای غلط رانندگی و بهبود فرهنگ ترافیك منجر شود و به نظر می‌رسد این جشنواره محل مناسبی برای بیان این واقعیت‌ها و طرح حقوق شهروندی از یك طرف و تكالیف شهروندان از طرف دیگر است.

آمارها خود گویاست

با این حال و بر طبق آمارهای موجود و صحبت‌های مسئولان امر به خوبی می‌توان پی به كیفیت پایین خودروهای داخل كشور برد. حال این سؤال مطرح است كه با كدام استدلال باید قیمت خودروها با این شیب صعودی هر روز گران‌تر از روز قبل شوند؟ آلودگی هوا، مصرف سوخت، ترافیك، تصادفات منجر به مرگ و سرمایه ملی این روزها در حال نابودی در باك خودروهای بی‌كیفیت است اما همچنان كوچك‌ترین تمهیداتی در این زمینه اتخاذ نمی‌شود و همچنان ایران در صدر جدول مواردی اینچنینی قرار گرفته است!

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
دانشجو
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۸/۱۴
بابا به خدا خیلی زشته که یه ایرانی با این همه تاریخ و فرهنگ باید چنین ماشین بی کیفتی درست کنه و تازه اسمش رو هم بزاره خودرو ملی و به مردم خودش بفروشه اونم با قیمت خیلی بالا اونوقت ماشین مدل پایین عربها تویوتا مدل بالای داخل ایران باشه!!بریم ببینید که کره ای ها و ژاپنی ها چه کردند که این قدر موفق شدن و ما تازه تو قرن21 مردم دارن هنوز پرایید سوار میشن جان آدمی شریف. است.
!
!
!