جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
قیمت واقعی تندر؛ 30 میلیون تومان!
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
اجاره خودرو

قیمت واقعی تندر؛ 30 میلیون تومان!

پرشین خودرو: کم کم به ماه های پایانی سال و اوج تقاضا در بازار خودرو نزدیک می شویم با این حال اثری از ترمیم زخم های خودروسازان نیست و بحران کاهش تولید در این شرکت ها پررنگ تر از قبل شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، ۶ ماه پیش در جلسه خودروسازان،قطعه سازان و نمایندگان وزارت صنعت،معدن و تجارت با معاون اول رییس جمهور مقرر شد ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان پرداخت شود اما تاکنون این مساله با مانع جدی به نام بانک مرکزی روبه رو بوده و عملا به جایی نرسیده است.

هر چند اوایل حرف و حدیث ها از اینکه آیا خودروسازان محق دریافت این تسهیلات هستند یا نه فراوان بود اما اکنون با وضعیتی که در بازار بوجود آمده و آمار تولید خودروسازان هم حکایت از عمق بحران دارد، کمتر کسی بر سر حرف های پیشین خود مانده است.

لزوم اعطای کمک یا پرداخت تسهیلات به خودروسازان در شرایطی از دید فعالان اقتصادی به نقطه اوج خود رسیده که با شروط سختی که شورای پول واعتبار برای پرداخت این تسهیلات مقرر کرد، خودروسازان عملا از خیر این تسهیلات گذشته اند و همچنان با حداقل ظرفیت تولید به فعالیت نصفه و نیمه خود ادامه می دهند.

به گفته دبیر انجمن خودروسازان، وثیقه قراردادن سهام مدیریتی خودروسازان در این شرایط آن هم با قیمت سهام عادی در بورس و همچنین زمان کوتاه ۶ ماهه برای بازپرداخت، نمی تواند دردی از خودروسازان دوا کند و در نهایت هم سر خودروسازان را به خاطر آن می برند.

به گفته احمدنعمت بخش حداقل زمانی که خودروسازان نیاز دارند در این شرایط تسهیلات را بازپرداخت کنند، دو سال است که تا کنون مورد توافق قرار نگرفته و بر همین اساس خودروسازان نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ضمن هشدار جدی نسبت به تعطیلی برخی خطوط تولید در شرکت های خودروسازی اظهار کرد: اگر تا پیش از این صحبت از جبران کاهش تولید در شرکت ها بود با این شرایط و زمان باقیمانده تا پایان سال، نمی توان امیدی به افزایش تولید داشت و امسال قطعا با همین شیوه کنونی به پایان می رسد.

به گزارش شبکه ایران، آنچه خودروسازان را در این شرایط بیش از پیش رنج می دهد، نه تامین نشدن قطعات که دو برابر شدن نرخ ارز دریافتی آن ها ومشکلات انتقال آن است به نحوی که برای خودرویی همانند تندر ۹۰ تولید دیگر به صرفه نیست و شرکت ها از قبل تولید هر دستگاه از آن، ضرر می دهند.

نعمت بخش در این باره می گوید: شرکتی همانند رنوپارس که سهام عمده آن در اختیار رنو فرانسه است به دو دلیل با خودروسازان داخلی به مشکل برخورد کرده است.

به گفته وی، قیمت این خودرو در شرایط کنونی نزدیک به ۳۰ میلیون تومان تمام می شود اما شرکت رنو حاضر به تحمل ضرر تفاوت قیمت این خودرو نیست ضمن اینکه بدهی خود از قطعه سازان و خودروسازان داخلی را هنوز نگرفته که این مسائل روی هم رفته، تجارت با خودروسازان را برای آن کاملا ضررده کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پیش از این هم بنابر برخی اخبار،گویا قرار بوده بدهی شرکت نفتی توتال فرانسه به ایران با طلب این شرکت از خودروسازان تهاتر شود که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

چشم انداز مبهم در دریافت طلب و همچنین ضررده بودن تولید تندر۹۰، خودرو پرطرفدار در بازار داخلی ایران، باعث شده یکی از آخرین شرکای تجاری خودروسازان باروبنه خود را جمع کند.

به گفته نعمت بخش، شرایط کنونی به گونه ای شده که تحریم خارجی را می توان دور زد اما خودتحریمی بانک مرکزی در پرداخت تسهیلات به خودروسازان تاکنون به ضرر صنعت خودرو تمام شده است.

از سوی دیگر، دبیر انجمن قطعه سازان هم شروط تعیین شده برای پرداخت این تسهیلات به خودروسازان را نوعی وقت کشی توصیف کرد و گفت هنوز اراده ای در مسوولان بانک مرکزی برای کمک به حل مشکل خودروسازان دیده نمی شود.

ساسان قربانی با بیان اینکه اینگونه اقدامات برخلاف دستورات و منویان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از تولید داخل است خاطرنشان کرد: چگونه می توان در حالی که بازار داخلی به شدت به تولیدات خودروسازان نیاز دارد و تولید هم به یک سوم شرایط عادی رسیده، اقدامات مدیران بانکی را توجیه کرد؟

تعدیل نیرو های ماهر و کار آزموده و از هم گسیختن پایه های صنعت خودرو در کشور، به قول ساسانی کوچکترین اثر بی توجهی به صنعت مادر خودرو در کشور است که نتایج آن را نه مسوولان و فعالان این صنعت بلکه تک تک مردم ایران خواهند دید.

قربانی الگوبرداری از کشورهای خارجی در مواقع وقوع بحران در صنایع و همچنین کمک های بلاعوض به صنعت خودرو را راهکار برون رفت از شرایط کنونی تولید در کشور دانست و گفت: وضعیت کنونی به هیچ عنوان شرایطی نیست که خودروساز در آن با خیال راحت و به دور از تنش تولید کند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تندر
نظر بینندگان
ناشناس
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۰۸/۲۰
به اين مي گويند ماهي از آب گل آلود گرفتن . دمت گرم نعمتي جان واقعا كه چه نعمتي هستي تو براي فرصت طلبان اقتصادي . الان تندر بازار آزاد 26 تومان هست فردا با حرف شما مي كنند 30 تومان
!
!
!