شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۱
بحران سوخت در سراوان!
۰۹:۴۱ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۱
اجاره خودرو

بحران سوخت در سراوان!

پرشین خودرو: سراوان به دلیل هم مرز بودن با پاکستان، استعداد زیادی برای ساماندهی صادرات داشته اما قاچاق سوخت، مشکلات بسیاری را برای شهروندان سراوانی ایجاد کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، استان سیستان و بلوچستان با حدود هزار و 400 کیلومتر مرز بین‌المللی یکی از استراتژیکی‌ترین مناطق کشور بوده که همواره این فرصت طلایی بنا به دلایلی موجب برخی نارسایی‌های ناخواسته برای تعدادی از شهرستان‌ها شده است.

سراوان به سبب هم مرز بودن با پاکستان استعداد زیادی برای ساماندهی صادرات داشته اما شنیدنی‌ها حاکی از شیب تند در قاچاق سوخت بوده که مشکلات بسیاری را برای شهروندان سراوانی ایجاد کرده است.

نوسانات ارزی سهم قابل ملاحظه‌ای در افزایش افسار‌گسیخته بهای فرآورده‌های نفتی به نسبت ارز داخلی در کشور‌های همسایه داشته که سهم سیستان و بلوچستان در قاچاق سوخت به دلیل استعداد‌های فراوان در مرز، زیاد است.

اعتقاد مردم سراوان در ارتباط با پدیده قاچاق سوخت و کاهش سهمیه بنزین در جایگاه‌ها، مدیریت منابع انرژی مبتنی بر رعایت حقوق شهروندی و به تبع آن ایجاد فضای آرام و عاری از دغدغه برای مردم است.

یک سال است که بنزین آزاد می‌زنم

یک شهروند سراوانی در مورد علت ترافیک شدید در ورودی جایگاه‌‌های سوختی شهرستان سراوان گفت: بحران سوخت به دلیل قاچاق سوخت است، خودم ماشین دارم، ولی حدود یک سال است که به جایگاه مراجعه نکرده و به صورت آزاد بنزین تهیه می‌کنم.

مهراب امرا علت افزایش تقاضای بنزین در سراوان را با افزایش ارز خارجی مرتبط دانست و افزود: اختلافات روپیه پاکستان با ریال ایران کار را به جایی رساند که بعضی از مردم سراوان تمرکز کاری خود را به قاچاق سوخت معطوف کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر مدت زمان لازم برای دریافت بنزین در جایگاه داخل شهر سراوان حدود پنج ساعت و 30 دقیقه است بنده که حدود یک سال است به جایگاه نرفته‌ام ولی دوستان و همکارانم پس از نماز صبح در صف انتظار دریافت بنزین قرار می‌گیرند که طبق آماری که گرفته شده حدود پنج ساعت و نیم زمان برای دریافت بنزین صرف شده که این فراتر از معضل، بلکه وحشتناک است.

محور سراوان به خاش یا «دالان مرگ»

به نوشته فارس، این فرهنگی علت نابسامانی جایگاه‌های سوخت سراوان را فروش سوخت با قیمت بسیار بالا در آن سوی مرز دانست و گفت: سوخت با قیمت خیلی خوب در آن سوی مرز به فروش می‌رسد، خدا را شکر این همه برای انسداد مرز هزینه کردیم ولی این داستان جلویش گرفته نشد.

امرا ضمن پرداختن به سود حاصل از قاچاق، به ارزش ریالی سوخت اشاره کرد و افزود: هر گالن 70 لیتری حدود 2 میلیون ریال برای قاچاقچیان گردش مالی مثبت داشته و همین امروز هر 20 لیتر بنزین در شهر سراوان، 28 هزار تومان آب می‌خورد که حدوداً لیتری هزار و 500 تومان است.

وی به آمار دریافتی تعداد کارت‌های سوخت کل شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: طبق آماری که از فرمانداری گرفته‌ام، 12 هزار کارت سوخت در پمپ‌های سراوان سوخت گیری می‌کنند! من نمی‌دانم کجای سراوان این همه خودرو دارد! این کارت‌ها را از شهرستان‌های دیگر می‌آورند و در جایگاه‌هایی که مدیریت در آن معنا ندارد مورد سوء استفاده و قاچاق قرار می‌دهند.

این فرهنگی ادامه داد: در اغلب اوقات مدت زمان برای سوخت‌گیری 20 دقیقه بوده که ضمن پر کردن باک، یک گالن 70 لیتری هم در جعبه پر می‌شود که این تخلف است، مگر هر ماشین با احتساب سهمیه خود چند روز می‌تواند بنزین بزند؟ هر روز به جایگاه آمده و بنزین می‌زنند.

امرا در ادامه در مورد ترافیک شدید در محور منتهی به مرز اشاره کرد و گفت: تعداد 900 خودرو منتهی به مرز و در نزدیک آن شمارش شده که معلوم نیست چگونه سهمیه مشخص شده خود را به آن سوی مرز منتقل می‌کنند! اینجا غیر از ایران است، واقعاً وحشتناک است.

وی از محور سراوان به خاش، به عنوان دالان مرگ یاد کرد و اظهار داشت: محور سراوان به خاش و برگشت آن به دلیل عبور‌ و‌ مرور فراوان قاچاقچیان‌ که بی‌بند و بار و بدون رعایت قوانین، رانندگی می‌کنند تبدیل به «دالان مرگ» شده، تردد ماشین‌های بدون پلاک و تعادل روانی منجر به افزایش آمار تصادفات جاده‌ای در این محور شده که همیشه ما شاهد و ناظر این حوادث تلخ هستیم.

این آموزگار بیان کرد: خودروهای قاچاق سوخت با گل زدن و یا کارتن کشیدن روی پلاک خود با طرز عجیبی رانندگی کرده که حدود 90 درصد از رانندگان آنها بدون گواهینامه بوده و فقط در یک برهه زمانی تا روزی دو الی سه سرویس سوخت جابه‌جا می‌کنند که این موضوع، این جاده را به مسیری وحشتناک تبدیل کرده است.

انتظار طولانی در صف بنزین بی‌فایده است «دیگر سوخت نداریم»

شهروند دیگر سراوانی با عنوان اینکه اکثر اوقات بنزین آزاد لیتری 2 هزار تومانی می‌زنم گفت: کمبود سوخت در سراوان بیداد می‌کند برای بنزین زدن در بعضی جایگاه‌ها علاوه بر اینکه چند ساعت باید منتظر بمانید، لازم است فقط سهمیه تعیین شده توسط مسئول جایگاه را قبول کنید، می‌دانید این سهمیه چند لیتر است؟ نمی‌خواهم دل کسی را بسوزانم ولی باور کنید ماندن در ترافیک سوخت زنی بسیار سخت و تحمل آن دشوار است فقط کافی است خود را چند لحظه به جای مردم سراوان بگذارید!

دهواری با اشاره به اینکه انتظار چهار ساعته در بعضی اوقات بی‌فایده بوده و پمپ چی فریاد می‌زند «دیگر سوخت نداریم!» بیان کرد: وای خدای من وقتی 4.5 ساعت منتظر ماندم و بعد شنیدم که بنزین تمام شد حالا اینجا است که باید و حتماً از مسئولان گلایه کنم که ما را فراموش کرده‌اند، وقت برای همه طلا است، به فکر ما باشید مگر هر روز چند ساعت است که من و امثال من زمان خود را در صف بنزین صرف کنیم؟

وی ادامه داد: در‌باره قاچاق سوخت باید تدبیری اندیشید که صدها هزار نفر به جای چند قاچاقچی نادان اذیت نشوند هر چه از این موضوع بگذرد از درجه اهمیت آن کم می‌شود تا اینکه طبیعی و عادی در نظر مسئولان جلوه کند!

این شهروند افزود: متأسفانه خودروهای ادارات سطح شهرستان هیچ گاه در صف بنزین انتظار نمی‌کشند بلکه صف پنج کیلومتری را دور زده و از خروجی جایگاه، وارد و سوخت گیری می‌کنند.

توقیف 50 کارت سوخت در یک روز

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی سراوان در مورد تخلفات رایج در جایگاه‌های سراوان اظهار داشت: با توجه به تماس‌های تلفنی و بازدید‌های بازرسان ‌تعزیرات‌ حکومتی‌ و ‌فرمانداری متخلفانی که در ظرف بنزین می‌زدند را ضمن توقیف کارت سوخت، بعضاً خودروی آنها نیز توقیف شده است.

احمد مؤمنی افزود: در یکی از جایگاه‌های خارج از شهر در یک روز تعداد 50 کارت سوخت نفت‌گاز و هشت کارت بنزین توقیف شده و به تعزیرات حکومتی برای تشریفات بعدی ارجاع شده است، در جایگاه دیگری در یک روز دو بار صورت‌جلسه تخلف تکمیل شده، در صبح تعداد پنج کارت سوخت و در عصر همان روز دو کارت سوخت دیگر از متصدی جایگاه توقیف شده است باز روز بعد در همان جایگاه کشف کارت داشتیم.

وی در مورد سوخت روزانه شهرستان گفت: مصرف واقعی سراوان خیلی کمتر از این حرف‌هاست به طور متوسط روزانه سه محموله سوخت به میزان 320 هزار لیتر برای منطقه سراوان وارد می‌شود که نیاز این سه شهرستان (سراوان، سیب‌وسوران و مهرستان) به مراتب از این مقدار کمتر است ما در دور روز تعطیلی قربان با هفت محموله سوخت مورد نیاز مردم را تأمین کردیم آنچه مسلم است موضوع کارت‌های وارداتی است که اکثراً مربوط به شهرستان‌های مشهد، کرمان، زاهدان و زابل است که به دلیل اختلاف ارزی با پاکستان قیمت سوخت در آن سوی مرز بسیار بالا رفته و مردم را راغب به قاچاق کرده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی سراوان در مورد اقدامات کنترل کننده قاچاق در حوزه تحت مدیریت خود بیان داشت: ما تدابیر زیادی اندیشیدیم، سوخت‌گیری خودرو در طول روز حداکثر یک نوبت به میزان 60 لیتر و سوخت‌گیری موتور روزانه 10 لیتر مشخص شده، تحویل سوخت اکیداً در ظرف ممنوع بوده، زوج و فرد کردن زمان برای خودروها و ... از جمله اقداماتی است که انجام داده‌ایم.

مؤمنی به نظارت ضعیف جایگاه‌داران اشاره کرد و افزود: در منطقه سراوان، 9 جایگاه توزیع فرآورده‌های نفتی فعالیت داشته که هفت مورد آن مربوط به شهرستان سراوان، دو جایگاه مربوط به سیب‌و‌سوران و یک مورد هم مربوط به مهرستان است که تا پایان ماه جاری هم دو جایگاه در سیب‌و‌سوران به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی به رشد توزیع فرآورده‌های نفتی در هفت ماه نخست سال‌جاری به نسبت مدت مشابه آن در سال گذشته اشاره کرد و گفت: میزان توزیع بنزین در هفت ماه نخست سال گذشته 59 میلیون و 184 هزار و 900 لیتر بوده که در مدت مشابه سال‌جاری این مقدار با رشد هفت درصدی به میزان 63 میلیون و 470 هزار و 800 لیتر رسیده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی سراوان ادامه داد: در مورد نفت‌گاز هم در مدت یاد شده در سال 90 میزان 58 میلیون و 604 هزار و 300 لیتر توزیع شده که در سال‌جاری با 6.6 درصد افزایش به مقدار 62 میلیون و 486 هزار و 300 لیتر رسیده است ما بنا بر رشد کمی خودروها، میزان سوخت خود را به همان تناسب افزایش داده‌ایم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قاچاق سوخت
نظر بینندگان
!
!
!