سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۲۰ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
احتکار در بازار خودرو اوج گرفت
۱۴:۲۰ | ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
اجاره خودرو

احتکار در بازار خودرو اوج گرفت

پرشین خودرو: این روزها در حالی عرضه کالاهای تولید داخل به ویژه لوازم خانگی و خودرو به بازار در حد بسیار محدودی صورت می‌گیرد که این محدودیت، بسیار بیشتر از کاهش‌هایی است که در مورد آمار تولید ۶ یا ۷ ماهه عنوان می‌شود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از فارس، گلایه همیشگی برخی تولیدکنندگان نسبت به وضعیت نامناسب تولید با هدف افزایش قیمت فروش محصولات در حالی هر روز بیشتر از روزهای قبل است که عدم عرضه به روز تولیدات آنها در بازار، این سوال را ایجاد می‌کند که چرا با وجود کمبود نقدینگی این واحدها، اقدامی برای فروش محصولاتشان صورت نمی‌گیرد و اصولاً دلیل محدودیت عرضه محصولات از طریق شبکه‌های رسمی فروش چیست؟

خودرو از جمله محصولاتی است که طبق آمار وزارت صنعت طی 6 ماهه اول امسال با کاهش 42 درصدی تولید روبرو بوده است. در این شرایط آمار دقیقی از میزان عرضه خودرو به بازار و روش این نوع عرضه ارائه نشده اما توقف طولانی مدت عرضه خودرو به بازار توسط شرکت‌های خودروساز از طریق شبکه فروش رسمی نشان می‌دهد عرضه خودرو توسط خودروسازان با قیمتهای مصوب طی نیمه اول امسال بسیار کمتر از میزان تولید شده در این مدت است.

در واقع عرضه باید نسبت به قبل نصف می‌شد اما به نظر می‌رسد کاهش عرضه بسیار بیشتر از این میزان است. هر چند ممکن است برخی، علت این محدودیت را عمل کردن خودروسازان به تعهدات قبلیشان اعلام کنند اما حتی تعهدات قبلی نیز نمی‌تواند باعث توقف چندماهه عرضه خودرو شود. جریمه شدن برخی شرکت‌های خودروساز به دلیل احتکار خودرو و یا عرضه آن خارج از شبکه فروش رسمی، مؤید این موضوع است.

در این شرایط، نظارت دقیقی از سوی دستگاه‌های مسئول صورت نمی‌گیرد و خریداران همچنان با سردرگمی روبرو هستند که برای رفع این مشکل، وزارت صنعت و سازمان حمایت باید به وظیفه خود عمل کنند و مانع از ادامه احتکار و فعالیت دلالان شوند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
احتکار
نظر بینندگان
!
!
!