چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
دلارهای ۱۲۲۶ تومانی در جیب سلطان واردات خودرو!
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
اجاره خودرو
خودروهای وارداتی گرامی ها به صورت ویژه قیمت گذرای شد

دلارهای ۱۲۲۶ تومانی در جیب سلطان واردات خودرو!

پرشین خودرو: روز گذشته جدولی از خودروهای وارداتی که برای وارداتشان از ارز مرجع استفاده شده بود منتشر شد، در این فهرست که توسط سازمان حمایت منتشر شده، ارز مرجع برای 10 خودرو آن هم از یک برند خرج شده بود. قیمت مصوب جدید این خودروها از ۴۰ میلیون آغاز شده و تا ۱۹۶ میلیون تومان می رسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، تنها برند خودرویی که نامش به عنوان استفاده کننده از ارز مرجع فاش شده است، هیوندای است. ۱۰ مدل این برند کره ای توانستند برای حضور در خیابان های ایران ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را ( با توجه به گرانی ارز) مالک شوند. اما واردکننده اصلی هیوندای چه کسی است؟

واردکننده اصلی هیوندای کسی است که از او به عنوان سلطان واردات خودرو به کشور یاد می شود؛ چرا که تعداد هیونداهای وارداتی بیش از دیگر برندهای خودرویی است.

گرامی ها، خاندان فعال اقتصادی هستند که واردات خودرو را به کشور در دست خود گرفته اند. نمایندگی رسمی هیوندا تحت نام آسان موتور و کیا به نام کیا موتورز در دست افراد خاندان گرامی است. آنها یک نفر نیستند بلکه چند نفر از اعضای یک خاندان هستند که توانستند لقب سلطان واردات را به نام خود بزنند. البته آنها به تازگی توانستند نمایندگی خودروی چینی جیلی را که قرار است با نام جیلران در ایران فعالیت کند، به دست آورند.

نمایندگی های هیوندای و کیا، سرآغاز فعالیت سلطان واردات خودرو نبوده است. آنها با واردات میتسوبیشی در اوایل دهه ۱۳۷۰ و کوماتسو نیز خاطراتی دارند.

ظاهرا پدربزرگ گرامی ها از همان ابتدا تاجری بنام در حوزه چای و برخی مواد غذایی بوده است. با اینکه واردات خودرو فعالیت اصلی این روزهای گرامی هاست اما ظاهرا آنها با حفظ سنت اجدادی خود در تجارت چای و مواد غذایی در لوای برند معروف گلستان مشغول هستند. اما این روزها واردات خودرو است که آنها را معروف کرده است.

ماموتی ها رقیب گرامی ها!

گرامی‌ها البته به لحاظ – بزرگی – هنوز هم پایین‌تر از خاندان فردوس که شرکت ماموت را مدیریت می‌کنند، قرار دارند، اما به هر حال رقیبی گردن کلفت برای ماموتی‌ها هستند!

علاوه بر استفاده از ارز مرجع برای واردات برخی از هیونداهای کره ای، خاندان گرامی در حالی مرد شماره یک واردات خودرو شده است که بسیاری از خودروهای خارجی بازار خود در ایران را از دست داده اند و عملا هیچ وارداتی به ایران ندارند.

بهنوشته افکار نیوز، بی.ام.و یکی از آنهاست که عملا وارداتش متوقف شده است. همچنین مرسدس بنز که در حال حاضر به طور رسمی هیچگونه وارداتی به ایران ندارد. همچنین گفته شده که ارز مرجعی که باید برای واردات دارو صرف می شد ظاهرا در راه ورود خودروهای لوکس خارجی ثروتمندان صرف شده است. آن هم در شرایطی که بسیاری از واردکنندگان و فعالان اقتصادی برای تهیه ارز ارزان تر با مشکلات روبرو هستند.

ابهام میلیونی در قیمت فروش خودروهای هیوندایی و کیا

یک کارشناس صنعت خودرو ابهاماتی را نسبت به قیمت‌های اعلامی برای خودروهای مدل 2013 هیوندایی و کیا مطرح کرد.

مصطفی ممقانی اظهار کرد: سازمان حمایت در حالی قیمت مدل 2013 محصولات هیوندایی و کیا را براساس نرخ ارز مرجع (1226 تومانی) اعلام کرده که طبق محاسبات، نرخ‌های اعلامی باید کمتر از این مقدار باشد.

وی ادامه داد: براساس محاسبات تعیین نرخ خودروهای وارداتی و با در نظر گرفتن تمام هزینه‌ها از جمله تعرفه، شماره‌گذاری و سود 20 درصدی واردکنندگان، قیمت‌ مدل 2013 محصولات هیوندایی و کیا باید به طور میانگین 20 درصد کمتر از قیمت‌های اعلامی باشد.

این کارشناس صنعت خودرو به ایسنا گفت: به عنوان مثال در حالی قیمت هیوندایی i30 حدود 62 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده که بر مبنای دلار 1226 تومانی، قیمت فروش این خودرو باید حدود 52 میلیون تومان باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین قیمت هیوندایی سنتنیال نیز حدود 196 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده در حالیکه براساس دلار 1226 تومانی قیمت این خودرو حدودا 175 میلیون تومان است.

ممقانی با اشاره به این که قیمت کیا موهاوی حدود 122 میلیون و 500 هزار تومان و اپتیما نیز 97 میلیون تومان اعلام شده است، تصریح کرد: این در حالی است که بر مبنای ارز مرجع، قیمت کیا موهاوی حداکثر 110 میلیون تومان و اپتیما 83 میلیون تومان خواهد بود.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: مشخص نیست سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با در نظر گرفتن چه متغیرهایی قیمت این محصولات را محاسبه کرده‌ است اما بر اساس محاسبات معمولی، نرخ این خودروها کمتر از قیمت‌های اعلامی خواهد بود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
نيما
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۰۸/۳۰
دوست عزيز خودت داري ميگي سلطان خودرو الكي كه به كسي سلطان نمي گن كه يعني انقدر قدرت داره كه بخواد سازمان حمايت از مصرف كننده را تو دستش بگيره
رق
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۰۸/۳۰
مرجع پرجعو ول کن بند پ را بچسب
!
!
!