جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۶ | ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
بازار داغ رقابت در بازار خودرو چین
۱۰:۴۶ | ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
اجاره خودرو

بازار داغ رقابت در بازار خودرو چین

پرشین خودرو: شرکت خودروسازی چری در چین که روزگاری بزرگترین خودروساز وطنی در این کشور به حساب می آمد اکنون برای سودآوری به یارانه های دولت تکیه دارد در حالی که رقبای آن همچون گریت وال و جیلی بدون نیاز به این یارانه ها پیش افتاده اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، نگاهی به برندگان و بازندگان بزرگترین بازار خودروی جهان نشان می دهد خودروسازی می تواند ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند که با توان بیشتر روی محصولات و برندهای محدودتر کار کند و از هر دلاری که سرمایه گذاری کرده سود بیشتری ببرد.

این درس را خودروسازان چینی از شرکت خودروسازی فورد آمریکا آموختند که نشان داد با اتخاذ استراتژی محصولات و برندهای محدودتر نیازی به کمک های دولتی برای نجات از ورشکستگی ندارد.

یکی از محققان مؤسسه تحقیقاتی، مشاوره ای و صنعتی اپسوس Ipsos می گوید: تا پنج سال پیش برندهای بومی در چین شانه به شانه در کنار هم پیش می رفتند. اما آن خودروسازانی که استراتژی تمرکز روی محصولات محدودتر را اتخاذ کرده و محتاطانه تر عمل کردند اکنون پیش افتاده اند.

تحقیقات مؤسسه دولتی چینی Lianhe Credit Rating نشان می دهد اگر به خاطر سوبسیدهای دولتی نبود در هر سه سال گذشته شرکت چری زیان می دید و در این بین میزان زیان های سال های 2009 و 2010 قابل توجه تر می بود مخصوصا با توجه به این موضوع که در این دو سال فروش خودرو در چین افزایش یافت.

در سال 2009 چری 66 میلیون یوآن (معادل 11 میلیون دلار) و در سال 2010 مبلغ 240 میلیون یوآن سود گزارش کرد و اگر مشوق های دولتی به مبلغ 633 میلیون یوآن در سال 2009 و 1 میلیارد و 120 میلیون یوآن در سال 2010 نبود شرکت خودروسازی چری به دردسر بزرگی می افتاد. البته چری در این دو سال سود حاصله از این یارانه ها را سرمایه گذاری کرده و در ضمن در استراتژی های خود تجدید نظر کرده است.

از نظر کارشناسان اگر چری روی برند کم هزینه خود یعنی QQ تمرکز کرده بود به موفقیت بزرگتری دست پیدا می کرد. این خودرو را تقلیدی از خودروی اسپارک شورولت از کمپانی جنرال موتورز می دانند.

در عوض چری تصمیم گرفت 12 مدل با تفاوت های ناچیز و حتی دو برند جدید ری اچ Riich و ریلای Rely را عرضه کند که هرگز در بازار پا نگرفت.

جمله معروفی از مدیر عامل چری بر سر زبان ها بود که می گفت: اگر بچه زیاد داشته باشید در مبارزه پیروز می شوید. اما حالا معلوم شده است که این بچه های زیادی برای ادامه بقا دست و پا می زنند. فروش ده ماهه اول امسال چری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است.

شرکت بی وای دی نیز از بسط و گسترش بی رویه دچار آسیب شد. بعد از آن که بی وای دی در سال 2003 به بازار خودرو ورود پیدا کرد، به سرعت وارد زمینه های دیگر مثل پنل های خورشیدی و تسهیلات ذخیره انرژی خورشیدی و حتی فروش لامپ شد.

اما اکنون پیش بینی ها نشان می دهد که درآمد این شرکت تا پایان سال2012 حدود 98 درصد کاهش پیدا کند چون علاوه بر کاهش فروش خودرو، پنل های خورشیدی و بازار باتری تلفن های همراه این شرکت نیز با افول مواجه شده است. با این حال این خودروسازِ تازه وارد به آینده خودروهای الکتریکی خود امید بسته است و به همین دلیل قرار است روی خودروهای به اصطلاح سبز تمرکز کند.

در عوض گریت وال که 20 سال پیش در یک فضای کارگاهی وانت و کامیونت می ساخت، اکنون به سازنده بزرگ خودروهای SUV و وانت تبدیل شده است. در سه ماهه سوم امسال سود خالص آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده و به 1.5 میلیارد یوآن رسیده است. این سودی که در سه ماه سوم سال، معادل سه برابر سودی است که چری در بین سال های 2009 تا 2011 به دست آورده است.

جیلی هم که افتان و خیزان شروع کرد و مدل های آن چنگی به دل نمی زد، اکنون پیشرو در عرضه خودروهای سدان و SUV در بازار مدل های بومی چین است. این شرکت با خرید یک شرکت استرالیایی سازنده س قوای محرکه، کیفیت محصولات خود را ارتقا داد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
چین
نظر بینندگان
!
!
!