شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۵۲ | ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
از تایید وزیر تا تکذیب رویانیان!
۰۸:۵۲ | ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
اجاره خودرو

از تایید وزیر تا تکذیب رویانیان!

پرشین خودرو: داستان قاچاق سوخت در ایران و شهر های مرزی اش داستانی به درازای عمر این فرآورده سوختی است اما در این سال ها با هدفمندی یارانه ها و تغییر تخصیص بنزین به خودروها، روند قاچاق نیز تغییراتی داشت.

به گزارش «پرشین خودرو»، در عمل با کارتی شدن سوخت و بالارفتن قیمت سوخت آزاد و قطع تدریجی سهمیه ها قاچاق بنزین به خارج از ایران دیگر سودآور نبود و این رویه اندکی تعدیل شد.

اما با بالارفتن قیمت ارز، بار دیگر سوخت در شهرهای مرزی سودآوری گذشته را پیدا کرد و راه های تازه یی برای بیرون بردن این کالای پرارزش پیدا شد.

در این خصوص ستاد مبارزه با قاچاق کالااز این رویداد به صورت رسمی پرده برداشت و نشان داد که رویه دوباره تغییر کرده است. اما این پایان کار نبود و وزارت نفت و وزیر نفت نیز بر این موضوع صحه گذارد تا شرایط برای برخی هشدار دهنده شود.

همین موضوع باعث شد تا سردار رویانیان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که ریاست ستاد مدیریت حمل و نقل و مدیریت سوخت کشور را هم در اختیار دارد واکنشی عجیب نشان دهد و اسناد ستاد مبارزه با قاچاق کالارا انتشار دهنده آمار دروغ بخواند!

روزنامه اعتماد نوشت: رویانیان که به علت تعدد شغل هایش و درگیری های فوتبالی اش این روزها بیشتر در حوزه های ورزشی دیده می شود، در واکنش تند خود به این مرکز گفته است که«من از آقای مالکی و همکارانش در ستاد مبارزه با قاچاق کالاعذرخواهی می کنم و باید بگویم آمار قاچاق که از سوی آنان اعلام شده دروغ است و آمار موثقی از قاچاق وجود ندارد چراکه قاچاق پدیده یی است که پنهانی اتفاق می افتد.»

بنزین به هیچ عنوان قاچاق نمی شود

در شرایطی این گفته هایش منتشر شده است که در همین روز رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران هم خبر داده که مصرف بنزین و گازوییل کشور، به صورت کاذب در چند ماه گذشته بسیار زیاد شده است.

قاسمی روزی که رویانیان این گونه موضوع قاچاق سوخت را زیر سوال برده است، با اشاره به تحریم، از برنامه ریزی برای جلوگیری از قاچاق سوخت خبر داده و با این وجود رویانیان حرف های او را هم به نوعی تکذیب کرده است!

محمد رویانیان گفته است: درحال حاضر گازوییل مقداری قاچاق می شود و بر پیشگیری از قاچاق گازوییل باید بیشتر دقت کنیم اما بنزین اصلاقاچاق نمی شود.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و مدیریت سوخت کشور در این باره که آیا با افزایش نرخ ارز قاچاق بنزین افزایش یافته است؟ به خانه ملت گفت: بنزین به هیچ عنوان قاچاق نمی شود و شائبه قاچاق بنزین کذب محض است چراکه اصولاآمار های ارائه شده در زمینه قاچاق کالادروغ است. اما در مقابل این گفته، رستم قاسمی وزیر نفت درباره گسترش قاچاق سوخت در کشور گفته بود: به دلیل اختلاف بسیار زیاد نرخ فرآورده در داخل کشور نسبت به کشورهای همسایه پدیده قاچاق سوخت که تقریبا به صفر رسیده بود دوباره رونق گرفته است.

تعریف تازه مسوول ستاد سوخت از قاچاق!

رویانیان، رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و مدیریت سوخت کشور تاکید کرد که من از آقای مالکی و همکارانش درستاد مبارزه با قاچاق کالاعذرخواهی می کنم و باید بگویم آمار قاچاق که از سوی آنان اعلام شده دروغ است و آمار موثقی از قاچاق وجود ندارد چرا که قاچاق پدیده یی است که پنهانی اتفاق می افتد. وی گفته های عجیبش به همین جا ختم نشد و درباره قاچاق کشف شده هم گفت: قاچاقی که کشف شود دیگر پنهان نیست: کشف هم واقعی نیست و اگر کشف شود دیگر قاچاق محسوب نمی شود.

رونق دوباره قاچاق سوخت در مرزها

اما وزیر نفت که در جمع نمایندگان سخن گفته است با اشاره به بخشی از توانمندی های وزارت نفت در شرایط تحریم گفت: با وجود کارشکنی های دشمنان در زمینه حمل و نقل نفت ایران، امروز کشتی هایی در اختیار داریم که می توانیم روزانه 2 میلیون بشکه نفت ایران را به مقصدهای مختلف در دنیا جابه جا کنیم.

قاسمی درباره گسترش قاچاق سوخت در کشور گفت: به دلیل اختلاف بسیار زیاد نرخ فرآورده در داخل کشور نسبت به کشورهای همسایه پدیده قاچاق سوخت که تقریبا به صفر رسیده بود دوباره رونق گرفته است.

وی افزود: مصرف بنزین و گازوییل کشور به صورت کاذب در چند ماه گذشته بسیار زیاد شده است که با توجه به تحریم در حال برنامه ریزی برای جلوگیری از قاچاق سوخت هستیم.

وزیر نفت تصریح کرد: از زمان خروج شرکت های خارجی، همه پروژه های فازهای پارس جنوبی، جز یک فاز، از سوی شرکت های داخلی در حال اجراست. وزیر نفت گفت: 68 میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است، ضمن آنکه درآمد هر دو فاز افزون بر 6 میلیارد دلار در سال است: بنابراین سرمایه گذاری هر فاز ظرف یک سال برگشت داده می شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قاچاق بنزین
نظر بینندگان
!
!
!