چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۵۱ | ۱۳۹۱/۰۹/۰۹
آیا ارز دوباره خودرو را گران می کند؟
۰۸:۵۱ | ۱۳۹۱/۰۹/۰۹
اجاره خودرو

آیا ارز دوباره خودرو را گران می کند؟

پرشین خودرو: همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری كه موجب ایجاد ركود در بازار خودرو شده، قیمت خودرو در كشور تاحدی كاهش پیدا كرده و این روند همچنان ادامه دارد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از موج، بسیاری بر این باورند كه در صورت ادامه روند كاهش قیمت ها، دوباره بازار مملو از خودروهای ارزان قیمت شده و با استقبال همگان مواجه خواهد شد، حتی عده ای از دست اندركاران پا را فراتر نهاده و معتقدند كه خودروها به قیمت های سابق خود باز خواهد گشت، كاهش موقت قیمت ارز كه موجب افزایش واردات مواد اولیه و به دنبال آن رشد میزان تولید در شركت های خودروسازی را در هفته گذشته موجب شده بود هم می تواند دلیلی برای نزول قیمت ها باشد.

اما با گذشت چند روز و اعلام آزادسازی واردات خودروهای كم مصرف و ثبت سفارش خرید در گمركات كشور، دوباره قیمت ارز افزایش یافته و موجب اختلال در مبادلات شركت های قطعه سازی داخلی شد، این مشكل یقیناً بر میزان تولید و هزینه های تمام شده خودروسازان تاثیر منفی خواهد داشت، هم اكنون هم شركت های تولیدكننده خودرو با مشكل هزینه تمام شده مواجه هستند كه بنا به اظهارات آنان این هزینه ها روز به روز افزایش می یابد و طبیعتاً تاثیرات منفی بر تولیدات آن ها وارد می سازد.

افزایش هزینه تمام شده تولید خودرو معضلی است كه همواره گریبان گیر خودروسازان بوده و همراه با فراز و نشیب قیمت ارز و ریال این هزینه ها بالا می رود، بخصوص در چند ماه اخیر كه شبكه اقتصادی و بازرگانی كشور با مشكلات بی سابقه ای در خصوص افزایش نرخ ارز مواجه شد، شركت های خودروسازی و قطعه سازی هم قربانی این عدم ثبات شده و هزینه های بسیاری را متحمل شدند، اما به رغم رشد این هزینه ها، قیمت خودروهای داخلی به گونه عقلانی و عادلانه تنظیم نشد و باعث افزایش مضاعف مشكلات صنعت خودرو شد.

كاهش قیمت های اخیر در حوزه خودرو نشان می دهد، ایام عزاداری و سوگواری محرم و كاهش معاملات بازار خودرو تاثیر زیادی در ركود این بازار و كاهش قیمت ها داشته است، اما به نظر می رسد این موضوع موقتی بوده و با رونق یافتن مجدد خرید و فروش در بازار و افزایش هزینه های تولید خودرو در شركت های خودروسازی قیمت خودرو در بازار مجدداً با رشد قابل توجهی مواجه شود.

ذكر این نكته ضروری است كه قیمت های فعلی خودرو در بازار به هیچ عنوان با هزینه های تولید همخوانی نداشته و حاشیه سود چندانی عاید شركت های خودروسازی كشور نمی كند و ادامه این روند موجب بروز مشكلات تولید برای خودروسازان و حتی تهدیدی برای اشتغال فعلی این صنعت خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
افزایش قیمت
نظر بینندگان
مسعود
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۰۹/۰۹
خودروسازها بایستی هزینه هاشون رو بیارن پایین منظورم خیلی پارامترهاست که میشه از پاداش ها و آکوردها و گوشت و تخم مرغ و تعاونی و ... شروع کرد. اتفاقا براشون بهتره یه خورده هم اونا مثل بقیه سختی بکشن.
Taha
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۰۹/۰۹
اميدوارم روزي برسه مردمي كه حقشون خيلي بيشتر از اين ماشين هاي بي كيفيت و ... ايران خودرو و سايپا ست راحت بشن و اينقدر براي مردم ارز نكند.
منتقد
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۰۹/۰۹
خب منظورت چیه، اینکه یا خودرو باید گرون بشه یا اینکه خودروساز وام بگیره که در هر صورت دودت به چشم من مشتری میره، چون این خودروسازایی که ما میشناسیم دوباره تقی به توقی بخوره صداشون گوش اسمون را کر می کنه تولید سودی نداره، داریم ضرر می کنیم، بابا خودرو داخلی نخواستیم تعطیل کنید بره، هم خیال خودتون راحت می شه هم مردم، هم اون کارگرایی که فقط موقعی که می خواین افزایش قیمت بدین یادشون می افتین والا خیلی واستون مهم نیستن، خودروساز عزیز دیگه حنات پیش ملت رنگی نداره، فعلا که دور دور شماست و به خاطر بازار 99 درصد انحصاری هر طور که می خوای ساز می زنی و سازمان حمایت هم واست می رقصه و تند تند مجوز افزایش قیمت واست صادر می کنه، اما یه نصیحت هم از این حقیر آویزه گوشت کن که در همیشه رو یه پاشنه نیمی چرخد
شاهین
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۰۹/۰۹
اون روزی رو به یاد بیارین که دلار ارزان بود هیچکس قیمت خودرو رو با دلار حساب نمیکرد که چه سودی به جیب خودرو سازها میرفت!! و ماشینی که فکر نکنم در هیجای دنیا عمر مفیدش بیشتر از 4 سال باشه دست مردم دادند و کلی جون مردمو گرفتن!!!
!
!
!