سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۰ | ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
ایران خودرو بزرگترین مشتری اعتبارات بانکی کشور
۱۱:۰۰ | ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
اجاره خودرو
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد:

ایران خودرو بزرگترین مشتری اعتبارات بانکی کشور

پرشین خودرو: ایران خودرو با پرداخت حدود 13 هزار میلیارد ریال سود تسهیلات به بانک ها به عنوان بزرگترین مشتری اعتبارات بانکی شناخته می شود.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این مطلب گفت: صنعت خودرو کشور دارای ظرفیت بالفعل تولید حدود دو میلیون دستگاه خودرو، تولید روزانه بالغ بر 10 میلیون قطعه و شش هزار دستگاه خودرو در کشور است. همچنین فروش این صنعت بیش از 240 هزار میلیارد ریال(حدود یک پنجم کل صنعت) است که این موضوع موجب شده تا این شرکت عنوان بزرگترین مشتری اعتبارات بانکی کشور را از آن خود کند.

جواد نجم الدین، درباره جایگاه خودروسازی ایران در جهان اظهار داشت: ایران در بین کشورهای برتر خودروسازی دنیا از رتبه 19 در سال 2001 به رتبه 13 در سال 2011 رسیده است. همچنین صنعت خودروسازی کشور در سال 90 تولیدی معادل یک میلیون و 600 هزار دستگاه داشته است که در این بین گروه صنعتی ایران خودرو بالاترین تیراژ تولید تاریخ خود را در سال گذشته با تولید بیش از 772هزار و 777 دستگاه انواع خودرو کسب کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه صنعت خودرو به عنوان موتور محرک صنعت و اقتصاد و پیشانی صنعت هر کشور شناخته می شود، تصریح کرد: در کشور ما نیز صنعت خودروسازی از جایگاه کلیدی برخوردار بوده و تاثیر مهمی در اشتغال زایی و شکوفایی در صنایع بالادستی و پایین دستی خود داشته است. این صنعت همچنین توانسته است برای بیش از یک میلیون نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی کند.

نجم الدین درباره پروژه ها و محصولات جدید ایران خودرو طی سال های آتی متذکر شد: تولید وانت جدید، طراحی موتور ملی دیزلی و نصب آن بر روی سورن، طراحی موتور ملی 1400 سی سی EF4 و نصب آن بر روی «رانا» با استاندارد یورو5، تولید سمند با گیربکس اتوماتیک، طراحی موتور پرخوران و نصب آن بر روی سورن و طراحی و ساخت وانت سمند از جمله محصولات جدید شرکت ایران خودرو است.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در صنعت خودروسازی کشور و افت تولید در سال جاری ادامه داد: طی سال های اخیر همواره سیستم بانکی از طریق تسهیلات ریالی و گشایش اعتبارات با نرخ های مرجع بانک مرکزی پشتوانه مهمی برای تامین منابع مورد نیاز شرکت های تولیدی به ویژه شرکت های خودروسازی بوده که این امر از اواسط دهه 80 شدت بیشتری یافته است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: در سال 1390 و با افزایش تصاعدی نرخ سود بانکی که با خصوصی سازی بانک های دولتی همراه بود، سهم سودهای بانکی در هزینه های مالی شرکت ها به صورت تصاعدی افزایش یافت که این امر موجب ایجاد مطالبات و همچنین ایجاد مشکلات عدیده مالی برای شرکت های خوروسازی شد که واحدهای تولیدی به دلیل عدم وجود بازارهای جایگزین جهت تامین منابع مورد نیاز، ضمن کاهش سهم هزینه های تولید الزاماً به همکاری با بانک ها ادامه داده اند.

وی خواستار تسریع پرداخت تسهیلات با بهره پایین بانکی به خودروسازان برای بازگشت به دوران رونق صنعت خودروسازی و برقراری تعادل در بازار خودرو کشور شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!