شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
مقایسه 4 غول خودروسازی آسیا
۰۹:۰۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
اجاره خودرو

مقایسه 4 غول خودروسازی آسیا

پرشین خودرو: صنعت خودروسازی جهان فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. تا مدت‌ها این صنعت در اختیار كشورهای اروپایی و آمریكای شمالی بود و بقیه دنیا بازار این كشورها محسوب می‌شدند.

به گزارش «پرشین خودرو»، اما اندك‌اندك این روند مسیری معكوس پیدا كرد و كشورهایی از شرق دور با رهبری ژاپن قدم در عرصه مونتاژ، طراحی و ساخت اتومبیل گذاشتند، موجی كه ایران نیز از آن بی‌نصیب نماند.

اگر از بحث مونتاژ و تولید تحت لیسانس خودرو در كشورهای مختلف بگذریم، با تقریب مناسبی می‌توان گفت كه خودروسازی حرفه‌ای در ایران، مالزی، كره و چین از حدود 20 سال پیش به گونه‌ای همزمان آغاز شد.

ایران‌خودرو و هیوندایی با سابقه‌ای 60 ساله، قدیمی‌ترین‌های گروه هستند اما هر دو، تا همین 20 سال پیش مشغول درجا زدن و مونتاژ محصولاتی از رده خارج بودند؛ ایران خودرو با پیكان و هیوندایی تابع محض نمونه‌های قدیمی میتسوبیشی اما هر دو در حال تحقیق و توسعه پلتفرم ملی خود برای شكوفایی در دو دهه بعدی بودند.

آغاز نسبتا همزمان طراحی و تولید خودروهای ملی چهار كشور مورد بحث این نوشتار و روند شتابان رشد و توسعه سه رقیب آسیایی خودروسازان ایرانی در كنار روند كند و نامطمئن نام‌های تجاری وطنی، ما را بر آن داشت تا نگاهی گذرا به سه خودروساز پروتون مالزی، چری چین و هیوندایی كره جنوبی بیندازیم و آنها را در چند مشخصه با خودروسازان ایرانی مقایسه كنیم.

تكنولوژی فنی

خودروسازان ایرانی از سال 1380 به طور جدی به فكر تولید محصول ملی و به تبع آن توسعه تكنولوژی‌های بومی افتادند.

ایران‌خودرو خانواده موتور ملی را با همكاری دانشگاه آخن آلمان سال 1381 كلید زد و از این خانواده تاكنون دو نسخه 7/1 لیتری تنفس طبیعی و توربو معرفی شده‌اند كه در مقایسه با رقبا بازده و مصرف خوبی دارند اما موتور 4/1 لیتری هنوز در مرحله تحقیق به سر می‌برد و چنان كه معلوم است این پیشرانه در آینده ممكن است به جمع قوای محركه رانا بپیوندد.

گیربكس در ایران هنوز وارد مرحله بومی‌سازی نشده است. سایپا نیز با تغییراتی در پیشرانه پراید و افزایش حجم آن به 5/1 لیتر، پروژه ملی تیبا را به سرانجام رسانده كه با حداكثر قدرت 80 اسب بخار و مصرف 1/7 لیتری اعلام شده نشانه‌ای از فناوری روز دنیا را در خود ندارد و بیشتر به فناوری ساخت موتورهای كره‌ای در حدود 25 سال پیش شبیه است.

در كشور مالزی كمپانی خودروسازی پروتون از زمان تاسیس در سال 1983 تا سال 2004 تنها خودروسازی بود كه با تغییر در طراحی اتاق، خودرو‌های تاریخ گذشته شریك 16 درصدی اش یعنی میتسوبیشی ژاپن را به تولید می‌رساند اما این همكاری به علت ضعف در توسعه تكنولوژی‌های میتسوبیشی در سال 2004 خاتمه یافت لذا پروتون به سراغ زیر مجموعه انگلیسی‌اش یعنی شركت بزرگ لوتوس انگلستان رفت و با همكاری این شركت سری موتور Campro را طراحی كرد.

به نوشته جام جم، موتور ملی پروتون نخستین بار روی پروتون Gen2 قرار گرفت كه از مزایای آن می‌توان به بازده بالا و همچنین آلایندگی پایین اشاره كرد. این شركت همچنین در مارس 2007 از نسخه‌های میكرو هیبرید و تمام هیبرید پیشرانه‌های Campro نیز رونمایی كرد تا بزرگ‌ترین قدم را در خودروسازی ملی مد نظر ماهاتیر محمد، رئیس‌جمهور سابق مالزی كه پایه‌گذار پروتون بوده، برداشته باشد.

پروتون همچنین با همكاری لوتوس انگلستان موفق به طراحی گیربكس CVT شده است كه ضرایب متنوعی را برای كسب كارایی بهتر در اختیار می‌گذارد.

مدتی قبل خبر آغاز همكاری بین این شركت مالزیایی و هوندای ژاپن روی خروجی برخی خبرگزاری‌ها رفت. پروتون قصد دارد با گسترش مذاكرات با هوندا، از تكنولوژی‌های این شركت در محصولاتش بهره ببرد.

چری چین از ابتدا در زمینه پیشرانه خودكفا بوده و در این خصوص یكی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شركت‌ها به نام Acteco را در اختیار دارد.

این شركت در مواردی‌ سراغ پیشرانه‌های 4/2 لیتری میتسوبیشی و 5/1 لیتری تریتك (سری پیشران‌های طراحی شده توسط دایملر و روور) نیز رفته است.

آكتكو فعالیتش را با چری در سال 2000 میلادی و با همكاری موسسه تحقیقات موتور AVL از كشور اتریش آغاز كرد و هم‌اكنون پیشرانه‌هایی با حجم 800 سی سی تا 4 لیتر را به تولید می‌رساند.

این پیشرانه‌ها در انواع 3 تا 8 سیلندر به تولید می‌رسند و حتی كمپانی فیات نیز از پیشرانه 6/1 لیتری این شركت استفاده می‌كند و در برنامه دارد برای خودرو‌های اقتصادی خود بیشتر به این شركت چینی اتكا كند. گیربكس‌های تولیدی كمپانی چری نیز تحت لیسانس ایزو آلمان یعنی DIN و در هماهنگی كامل با پیشرانه‌های آكتكو به تولید می‌رسند.

این شركت همچنین سال 2006 با همكاری شركت مهندسی ریكاردوی انگلستان موفق به طراحی سیستم هیبرید شد.

در كره جنوبی بررسی پیشرفت‌های هیوندایی در زمینه تكنولوژی فنی در این بخش كوتاه نمی‌گنجد اما روایت حرفه‌ای شدن هیوندایی خود گویای تمام موضوعات است.

این شركت تا سال 2000 میلادی و پس از عرضه سه نسل از محصولاتش كاملا به میتسوبیشی ژاپن متكی بود و حتی در مواردی خودرو‌های این شركت را تغییر نام می‌داد (سوناتا و آزرا) اما از سال 1998 با معرفی سری پیشرانه‌های Sirious شروعی توفانی را رقم زد و تاكنون موفق به طراحی حدود 30 مدل موتور در حجم‌ها و كاربری‌های مختلف شده است.

این خودروساز هم‌اكنون در تمام بخش‌های فنی خودكفاست و در طراحی سری جدید پیشرانه‌هایش به چنان قدرت و مصرفی دست یافته كه این شركت را در زمره 5 كمپانی برتر جهان قرار می‌دهد.

هیوندایی در سال 2004 تكنولوژی هیبریدی‌اش را معرفی كرد و بتازگی از باتری‌های لیتیوم پلیمری در نسخه‌های Hybrid Blue Drive خود استفاده می‌كند؛ تكنولوژی‌ای كه پس از موفقیت در طراحی قوای فنی بومی، توجه این خودروساز به هماهنگی با تكنولوژی روز و ارائه توانایی‌های مهندسی بالایش را نشان می‌دهد.

رده‌بندی خودرو‌ها

محصولات بومی ایران خودرو شامل خانواده پلت فرم 405 یعنی پارس، سورن، سمند، دنا و رانا می‌شوند كه همگی در كلاس‌های C (كلاس خودرو‌های جمع و جور شهری) یا شاید D (خودرو‌های متوسط خانوادگی) قرار می‌گیرند و حق انتخاب در سبد خودروهای بومی را بشدت محدود می‌كند.

سایپا نیز فقط پراید و تیبا را در رده خودرو‌های كوچك شهری تولید می‌كند. البته این دو خودروساز نمونه‌هایی از خودروهای غیربومی در سایر كلاس‌ها را به صورت CKD وارد كرده و بعد از سرهم كردن می‌فروشند كه در استانداردهای جهانی آنها را نمی‌توان بخشی از محصولات این دو كمپانی بزرگ به حساب آورد.

پروتون اما همه رده‌بندی‌ها را مورد توجه قرار داده است. این شركت Satria را در كلاس خودرو‌های هاچ‌بك شهری متوسط تولید می‌كند.

مشتریان پروتون برای انتخاب سدان‌های كوچك تا متوسط می‌توانند به سراغ پرسونا (نسخه سدان Gen2)، پریو (محصول جدید پروتون و جایگزین Gen2)، اینسپریا، ایمپین و ساگا بروند. این شركت همچنین در اوج كمبود پلتفرم، خودرو پردانا را در كلاس سدان‌های متوسط در سبد محصولاتش گنجانده بود كه البته تولید آن متوقف شد. پیكاپ آرنا و ون زیبای اگزورا نیز اعضای دیگر سبد محصولات پروتون مالزی را تشكیل می‌دهند.

چری در كلاس خودرو‌های كوچك شهری هاچ بك و صندوقدار پنج خودرو را به بازار عرضه می‌كند كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به QQ3 و M1 اشاره كرد. رده خودرو‌های جمع و جور كلاس B نیز در چری شامل پنج محصول می‌شود كه نام‌آشناترین آنها مدل A15 است.

ام.وی.ام 530 در رده بعدی یكی از چهار خودروی چری در كلاس خودرو‌های متوسط كلاس C به حساب می‌آید كه حتما آن را در خیابان‌های شهر دیده‌اید. در ادامه این شركت سه محصول از جمله Easter را به بازار سدان‌های بزرگ ارائه می‌كند. این خودروساز چینی همچنین چهار شاسی بلند و هفت ون را نیز در سبد محصولاتش گنجانده است.

در كره جنوبی، هیوندایی در تمام كلاس‌ها از جمله كوپه، خودرو‌های كلاس A، سدان‌ها و هاچ بك‌های كوچك، متوسط و بزرگ، لوكس، شاسی بلند، وانت‌های بزرگ و كوچك، ون و MPV حدود 20 محصول را به بازار عرضه می‌كند تا توانایی رقابت جهانی با خودروسازان دیگر را داشته باشد.

تنوع پیشرانه‌ها و امكانات رفاهی این شركت شرایط را به گونه‌ای فراهم كرده‌ است كه مشتریان هیوندایی می‌توانند از تنوع انتخاب مطمئن باشند و حتی در مقایسه با خودروسازان بزرگی همچون فولكس واگن یا تویوتا، هیوندایی را هم مورد بررسی قرار دهند.

آینده از نگاه پنج خودروساز بزرگ آسیایی

ایران خودرو در نظر دارد در آینده نزدیك از نسخه میكرو هیبرید خانواده سمند بهره‌برداری كند و پیشرانه‌های پایه گازسوزش را به تولید انبوه برساند. این خودروساز بومی در نظر دارد بر پایه دو پلتفرم كاملا جدید، سری جدید محصولاتش را تا پنج سال آینده روانه بازار كند.

سایپا نیز با اتكا به پراید پر‌فروشش فعلا برنامه جدید را اعلام نكرده و مانند ایران خودرو قصد دارد روی موتور‌های پایه گازسوز تمركز كند. نسخه هاچ‌بك تیبا و وانتی آن احتمالا بر پایه پلتفرم پراید (X100) دو محصول جدید سایپا خواهند بود. هر دو شركت ایرانی افزایش صادرات و تولید داخلی را به صورت جدی پیگیری می‌كنند.

پروتون تا سال 2014 جایگزین سری پیشرانه‌های Campro را معرفی می‌كند و در نظر دارد آینده‌ای با رشد قابل توجه صادرات را در برنامه‌هایش بگنجاند.

همكاری این خودروساز مالزیایی با هندوستان موتورز بزودی آغاز می‌شود و سایت تولیدی این شركت در چین با سرمایه‌ای 20 میلیون دلاری و با همكاری لوتوس قصد طراحی خودرو‌های ارزان قیمت با كیفیت بالا را دارد. لوتوس ممكن است به دلیل تفاوت فاحش بین فعالیت‌هایش با پروتون از این كمپانی جدا شود اما پروتون با هدف ارائه خودرو‌های مفهومی روی آینده تمركز دارد.

چری هم‌اكنون 5 خودرو هیبریدی را به تولید می‌رساند اما در نظر دارد تا شش سال آینده خودرو‌های برقی را نیز به این لیست اضافه كند و‌ روی سوخت پاك ترمز كند.این خودروساز تا سال آینده چند مدل جدید را به بازار معرفی خواهد كرد و همچنین در برنامه‌ای بلند مدت تمركز بیشتری روی بحث ایمنی و آزمایش‌های ایمنی خواهد داشت.

هیوندا‌ قصد دارد تا سه سال آینده محصولاتش را به روز نگه دارد و تغییری در قیمت‌ها ایجاد نكند تا همچنان بحث قیمت را به عنوان برگ برنده در دست داشته باشد.

فناوری Hybrid Blue Drive نسل آینده همه خودرو‌های هیوندایی را در بر خواهد گرفت. این خودروساز تا سال 2014 رقیبی اسپرت برای ب‌ام‌و سری 3 آن معرفی خواهد كرد. هیوندایی همچنین در حال تحقیق روی پنج خودروی مفهومی برای رسیدن به مرحله تولید است و به همین منظور تا سال 2014 نسل جدید پیشرانه‌های زیر سه لیتر را با مصرف سوخت كمتر و بازده بالاتر معرفی خواهد كرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!