چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
قیمت گذاری خودرو روی هوا!
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
اجاره خودرو

قیمت گذاری خودرو روی هوا!

پرشین خودرو: در حالی که قیمت ها از مدت ها پیش هیچ توقفی را نپذیرفته و هیچ نظارتی را نیز برنمی تابند، این روزها – به قول سعدی – سگ ها را ول کرده ایم و سنگ ها را بسته ایم.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از دنیای صنعت، قیمت در بازارهای مختلف، از گوشت و مرغ گرفته تا خودرو و ارز زمان زیادی است که هر جور دلش می خواهد بالا و پائین می رود و مسئولان و تصمیم سازانی که هیچگاه از پس این کابوس اقتصادی بر نیامده اند، این روزها درگیر آن شده اند که قیمت گذاری باید توسط چه دستگاه یا مجموعه ای انجام شود. به نظر می رسد آنها هیچ اعتقادی به این نظریه ندارند که قیمت باید در بازار و براساس اصول اساسی و البته ابتدائی اقتصاد تعیین شود نه با بخشنامه و دستور.

در تازه ترین رویداد این حوزه، خبرها و اظهار نظرهایی منتشر شده از ورود شورای رقابت به فرآیند قیمت گذاری خودرو! جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت چند روز پیش با بیان اینکه موضوع افزایش قیمت خودرو در دستور این شورا قرار گرفته است، ‌افزود: با توجه به اینکه در بازار خودروهای داخلی تمرکز و درجه انحصار بالایی وجود دارد این امکان هست که شورای رقابت از طریق مکانیزم‌هایی نسبت به این موضوع ورود کند.

او تلویحا از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه انتقاد کرد و با بیان اینکه برخی مدیریت‌ها نتوانسته موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی شود، ادامه داد: درست است که شاهد افزایش قیمت دلار هستیم اما همه خودروسازها که نهاده ارزی ندارند تا به فرض افزایش آن نهاده‌ها با افزایش هزینه‌ها و لزوم افزایش قیمت‌ها مواجه شوند.

اما وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص اظهارنظر کرده و پس از گذشت سال‌ها از قیمت گذاری بسیاری کالا در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، حرف تازه ای زده و می گوید: نقش سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید در نهایت نظم دهنده باشد نه یک قیمت گذار. هم اکنون این سازمان کار قیمت گذاری هم می کند که به نظر من با بهبود شرایط سازمان حمایت باید کمترین دخالت را در بازار داشته باشد.

مهدی غضنفری هم ورود شورای رقابت به برخی قیمت گذاری ها را تقریبا پذیرفته و می گوید: من فکر می کنم بهتر است بحث های فنی و حقوقی در این باره با حضور کارشناسان شورای رقابت و سازمان حمایت در جلسات تخصصی بررسی شود و به نتیجه برسد.

با این اوصاف می توان گفت این روزها که قیمت و قیمت گذاری، نافرمانبرداری خود از دستور و مصوبه و بخشنامه را به مسئولان دیکته کرده اند، دیگر کسی عاشق و شیفته این کار نیست و ترجیح بر این است که از زیر بار این رویکرد غلط اقتصادی شانه خالی کنند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت گذاری
نظر بینندگان
!
!
!