دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
رونق بازار آزاد برچسب سوخت
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
گرندکس

رونق بازار آزاد برچسب سوخت

پرشین خودرو: پنجمین كنفرانس بین المللی صنعت CNG امروز آغاز به کار کرده و قرار است ظرف دو روز برگزاری این کنفرانس، شاهد رونمایی از سامانه صدور یكپارچه برگه و برچسب معاینه فنی خودروهای گازسوز و اعلام آغاز به کار بازرسی مخازن ذخیره جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی باشیم.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از موج، در خصوص اهمیت این دو رونمایی که قرار است در حاشیه پنجمین كنفرانس بین المللی صنعت CNG انجام گیرد، گفتگویی با مرتضی ابراهیمی دبیر انجمن صنفی صنعت CNG داشته ایم که مشروح این گفتگو در ادامه آمده است:

در حاشیه برگزاری پنجمین كنفرانس بین المللی صنعت CNG قرار است از سامانه صدور یكپارچه برگه و برچسب معاینه فنی خودروهای گازسوز رونمایی شود، آیا این امر می تواند در بحث معاینه فنی خودروها تحولی ایجاد کند؟

باید دید که امکان تخلف در این سامانه تا چه حد کاهش پیدا کرده است.

در حال حاضر برچسب های سوخت را برای سیستم بازرسی خودروهای گازسوز منهای مخزن داریم. یعنی تجهیزات گازسوز یک خودروی گازسوز منهای مخزن بازرسی می شود و روی خودرو یک برچسب زده می شود. اما هیچ قاعده و قانونی ندارد.

این برچسب با قیمت های مختلف در بازار خرید و فروش می شود و در واقع فلسفه موضوع از بین رفته است. بدون اینکه بازرسی انجام شود برچسب ها خرید و فروش می شود، بر روی خودرو نصب شده و سوخت گیری می کنند. بنابراین اگر این سامانه جدید هم مشابه آن برچسب ها باشد هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و تنها یک هزینه اضافه بر روی دوش دولت یا یکسری از بخش های خصوصی خواهد بود.

پس راه حل اصولی چیست؟

راه حل اصولی بحث عرضه CNG با کارت هوشمند سوخت است که در زمان مدیریت آقای عامری در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران دنبال می شد. وقتی ایشان مدیرعامل شرکت های پخش بودند این قضیه جزو اولویت ها بود و پروژه با پیشرفت خوبی در حال انجام بود.

متاسفانه وقتی ایشان عوض شد این مهم از اولویت خارج شد و اکنون نه آقای سالاری (مدیرعامل فعلی) پیگیری لازم را دارند و نه مدیر سامانه هوشمند سوخت آمد به انجام آن اعتقادی دارد. آقای سالاری در یکی از جلسات گفت که فعلا لزومی ندارد ما این پروژه را دنبال کنیم!

در حالی که پروژه عرضه CNG با کارت هوشمند سوخت به شدت برای ضمانت اجرایی بحث ایمنی خودروهای گازسوز لازم است. چرا که با اجرای این پروژه عامل تخلف نیروی انسانی به صفر می رسد و ما به راحتی می توانیم این حداقل 500 هزار خودروی گازسوز غیررسمی که تخمین زده می شود در کشور وجود دارد را شناسایی کنیم.

درحال حاضر آمار رسمی خودروهای دوگانه سوز کشور اعم از تولید کارخانه ای و تبدیل کارگاهی، 2 میلیون و 950 هزار خودرو است ولی تخمین زده می شود حداقل 500 هزار خودروی گازسوز غیررسمی در کشور داشته باشیم که آمارش در هیچ جا ثبت نشده است.

چون خودروهای تولید کارخانه آمارشان در شماره گذاری پلیس راهور ناجا ثبت شده و خودروهای تبدیل کارگاهی نیز در نرم افزار وزارت نفت به ثبت رسیده اند.

با توجه به قانون مگر این خودروها نباید برچسب معاینه فنی داشته باشند تا بتوانند اقدام به سوخت گیری کنند؟

باید این برچسب را داشته باشند، ولی همانطور که عرض کردم هیچ قاعده و قانونی ندارد و به راحتی این برچسب ها خریداری می شود. و یا ممکن است اصلا چک نشود که خودرو هنگام سوخت گیری برچسب دارد، یا ممکن است کسی که این برچسب را نداشته باشد مختصر پولی به اپراتور بدهد و سوخت گیری انجام دهد. از هر جنبه ای نگاه کنیم یک تخلفی ممکن است صورت بگیرد و خودرو سوخت گیری کند. حتی در مواردی اپراتور توجهی به وجود برچسب نمی کند!

ما می توانیم سامانه صدور یکپارچه را بستر صدور کارت هوشمند سوخت در عرضه CNG بدانیم؟

ممکن است بتوانیم از دیتابیس های این سامانه برای صدور کارت هوشمند سوخت استفاده کنیم ولی مهمترین بحث در رابطه با ایمنی خودروهای گازسوز ضمانت اجرایی است. باید یک چیزی باشد که تخلف نیروی انسانی را در آن به صفر برسانیم. اگر پروژه صدور کارت هوشمند سوخت برای خودروهای گازسوز اجرایی شده بود، ما هم خودروهای غیرمجاز را شناسایی می کردیم و هم می توانستیم این قضیه را به خوبی ساماندهی کنیم.

اعلام شده در کنفرانس امسال، اعلام آغاز به کار بازرسی مخازن ذخیره جایگاههای عرضه سوخت گاز طبیعی صورت می گیرد، آیا مشکلی در اجرایی شدن این مهم وجود ندارد؟

قرار بود افزایش کارمزد جایگاههای CNG اتفاق بیفتد و در دل آن افزایش کارمزد هزینه بازدید مخازن CNG دیده شده باشد که بتوان بازرسی مخازن ذخیره جایگاههای عرضه سوخت گاز طبیعی را آغاز کرد. یعنی پیش بینی این بود تا پیش از برگزاری همایش، این افزایش کارمزد اتفاق بیفتد و ما اعلام به شروع مرحله اجرایی بازرسی مخازن جایگاههای CNG کنیم.

ولی این قضیه اتفاق نیفتاد و به نظر من اگر اعلام صورت گیرد تنها چیزی در حد یک شو است و به هیچ صورت واقعیت پیدا نخواهد کرد. به دلیل اینکه قرار بود در آن افزایش کارمزد هزینه های بازرسی مخازن جایگاههای CNG برای جایگاه دار دیده شود و چون دیده نشده، جایگاه دار پولی ندارد برای بازرسی مخازن بپردازد، پس اجرایی نخواهد شد.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
برچسب مصرف
نظر بینندگان
!
!
!