جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۵۴ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۳
از بازار خودرو چه خبر؟
۰۸:۵۴ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۳
اجاره خودرو
آیا کاهش قیمت ها ادامه می یابد؟

از بازار خودرو چه خبر؟

پرشین خودرو: گرچه هنوز هم تولید خودرو به روزهای اوج خود بازنگشته، اما بررسی اوضاع بازار در یک ماه اخیر نشان می‌دهد قیمت‌ها کاهش داشته‌اند، هرچند که هنوز هم بازار حبابی به نظر می‌رسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، کارشناسان معتقدند: یکی از دلایل اصلی افت قیمت‌ها، فرا رسیدن ایام محرم بوده که سبب شده انگیزه مشتریان به خرید خودرو افت کند. با این حال به نظر می‌رسد با آغاز زمستان، بازار خودرو به رسم هر ساله رونقی نسبی بگیرد و آنگاه اگر اوضاع تولید همچنان نامناسب بماند، قیمت‌ها دوباره صعود خواهند کرد.

وقتی خودرو ارزان می‌شود

بازار خودرو کشور این روزها آرام است و بی‌رونق، گویی مشتریان منتظر اتفاقات آینده هستند و به انتظار نشسته‌اند تا ببینند اوضاع اقتصادی کشور به کجا می‌رود و قیمت ارز و سکه چه می‌شود.

این تفکر مشتریان از آنجا ناشی می‌شود که خودرو پس از سال‌ها باز هم به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده و به همین دلیل مشتریان روی زمان خرید و فروش آن حساس شده‌اند.

کاهش تولید خودرو را باید اصلی‌ترین دلیل سرمایه‌ای شدن دوباره آن دانست، زیرا این موضوع سبب شد تعادل عرضه و تقاضا در بازار به هم بخورد و قیمت‌ها رشدی نجومی را در کمتر از یک سال تجربه کنند. البته فعالان بازار عنوان می‌کنند طی یک ماه گذشته قیمت خودروها افت داشته و این موضوع بی‌ارتباط با فرا رسیدن ماه محرم نیست. به گفته آنها، بازار خودرو معمولا در ایام محرم به خصوص دهه اول آن افت می‌کند و امسال نیز بازار از چنین قاعده‌ای مستثنی نبوده است.

آن‌طور که خبر می‌رسد، بیشتر خودروهای داخلی و خارجی در این یک ماه گذشته افت قیمت داشته‌اند، با این حال، اما قیمت‌ها هنوز هم کاذب به نظر می‌رسند.

برخی کارشناسان بر این باورند که با فرا رسیدن زمستان، بازار خودرو کم کم رونق خواهد گرفت و آنگاه اگر تولید رشد نکرده باشد و عرضه و تقاضا همچنان نامتعادل بماند، قیمت‌ها دوباره رشد خواهند کرد. در حال حاضر اگرچه تولید خودرو اندک تکانی خورده است، اما به نظر نمی‌رسد چندان جوابگوی تقاضای آتی بازار باشد.

افت قیمت 206 و تندر

اما به بازار برویم و ببینیم افت و خیز قیمت‌ها در بازار خودرو طی یک ماه گذشته به چه شکل بوده است .طبق اخبار رسیده از بازار، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 2 که رشدی میلیونی را تجربه کرده بود، قیمتی برابر با 27 میلیون تومان دارد و این موضوع نشان می‌دهد تیپ 2 حدود چهار میلیون تومان ارزان شده است.

206 تیپ 6 هم کاهش قیمت داشت، اما کاهشی محدود به 300 هزار تومان، به نحوی که در حال حاضر 39 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار مدل‌های صندوق دار پژو 206 نیز خبر می‌رسد که V8 و V9 هم کاهش قیمت داشته‌اند. در حال حاضر 206 مدل V8 قیمتی برابر با 27 میلیون و 800 هزار تومان دارد که این موضوع از افت قیمت حدودا شش میلیون تومانی آن حکایت دارد.

همچنین مدل V9 نیز که رشد قیمت شدیدی را در یک سال گذشته داشت، در یک ماه اخیر حدود 5/1 میلیون تومان ارزان شده و هم‌اکنون 39 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود. دیگر مدل 206 صندوقدار به نام V20 نیز کاهشی دو میلیون تومانی را تجربه کرده و در حال حاضر 27 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که قیمت پژو 207 اتومات طی بازه زمانی موردنظر ثابت مانده و هنوز همان 45 میلیون تومان است.

در بین دیگر محصولات ایران خودرو اما در حال حاضر پژو 405 دوگانه سوز قیمتی برابر با 21 میلیون و 500 هزار تومان دارد. این خودرو همچنین در مدل TU5 قیمتی برابر با 19 میلیون تومان به خود می‌بیند.

از بازار پارس نیز خبر می‌رسد قیمت مدل سال آن به 25 میلیون تومان رسیده و مدل دوگانه سوز این خودرو نیز 29 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در بین مدل‌های سمند نیز در حال حاضر سمند SE نیز با قیمتی معادل 19 میلیون تومان به فروش می‌رود.

از سمند که بگذریم، به سوزوکی گرندویتارا می‌رسیم، خودرویی که هم‌اکنون در مدل فول و کلاس 8 خود 91 میلیون تومان قیمت دارد. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، ویتارا در یک ماه گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده است.

اما در بین دیگر خودروهای داخلی، مگان نیز طعم کاهش قیمت را چشید و دو میلیون تومان ارزان شد. این خودرو هم‌اکنون 57 میلیون تومان در مدل اتومات خود قیمت دارد. ماکسیما نیز که دیگر به مونتاژ نمی‌رسد، حدود سه میلیون تومان ارزان شده و هم‌اکنون 89 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. تیبا نیز که 400 هزار تومان ارزان شده، 15 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود و پراید 111 نیز قیمتی برابر با 13 میلیون و 800 هزار تومان دارد.

افت قیمت وارداتی‌ها

اما در بازار خودروهای وارداتی‌ نیز کم و بیش با کاهش قیمت‌ها طی یک ماه گذشته روبه‌رو بودیم. طبق اخبار رسیده، هیوندایی IX55 هم‌اکنون 165 میلیون تومان به فروش می‌رود و این به معنای افت قیمت پنج میلیون تومانی آن است. دیگر مدل هیوندایی به نام IX35 نیز در حال حاضر با توجه به افت قیمت هشت میلیون تومانی خود 132 میلیون تومان به فروش می‌رود.

به نوشته دنیای اقتصاد، در بین دیگر محصولات هیوندایی، سوناتا هم‌اکنون 117 میلیون تومان به فروش می‌رود و آزرا هم 160 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که اولی هشت میلیون ارزان شده و دومی پنج میلیون تومان گران. البته قیمت 160 میلیون تومانی آزرا به مدل جدید آن مربوط می‌شود.

دیگر مدل‌های هیوندایی به نام‌های i30 و سانتافه در حال حاضر به ترتیب قیمتی برابر با 85 و 130 میلیون تومان دارند. i30 در یک ماه گذشته پنج میلیون تومان ارزان شده، اما سانتافه تغییر خاصی نکرده است.

از هیوندایی که بگذریم، در بین محصولات کیا هم‌اکنون اسپورتیج 125 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع نشان از تثبیت قیمت آن طی یک ماه گذشته دارد. سراتو نیز با همان قیمت 85 میلیون تومان خود خرید و فروش می‌شود.

دیگر مدل کیا به نام اپتیما نیز در حال حاضر 127 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این موضوع نشان می‌دهد، اپتیما 14 میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. این قیمت البته به مدل جدید اپتیما مربوط می‌شود.

به گفته فعالان بازار، هم‌اکنون تویوتا کرولا نیز قیمتی برابر 90 میلیون تومان دارد و اوریون نیز 150 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین مدل جدید اوریون به تازگی به بازار آمده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
masraf
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۴
واقعا متاسفیم که تو مملکت ما که اسلامی هست یه عده از خدا بیخبر برای نفع خودشان قیمت هایی را اعلام میکنند که میدونن تو این رنج قیمت ماشینهای بی کیفیت ما نمی ارزند و مردم را با این اخبار و اعلام نظرهای بدون کارشناسی به طمع میاندارند که خودرو بخرند مردم نیز مجبورن تا ارزش پولشان به واسطه این افزایش قیمت های غیر کارشناسی و جیب پر کن یه عده خاص از خدا بیخبر پایین نیامده خودرو بخرن به نظر من باید مردم خودرو سازان را تحریم کنند و خودرو نخرند.
Moshe
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۴
من از مردم خواهش میکنم ماشین نخرند تا ارزون بشه
فرامرز
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۳
به نظر من حق با همه شماهاست بزرگترین معظل قیمت خودرو شخص اقای ن.ب می باشد ایشان اگر کنار بروند همه چی درست میشه ایشون خودشان با تشکیل بنگاه هایی در سطح تهران و رانت خواری باعث چنین مشکلی در صنعت خودرو شده اند کسی هم نیست پاسخگو باشه حرف ایشون اینه قیمت در حاشیه بازار یعنی تندر 90 که در بازار ازاد بطور مثال 25 هست و در کارخانه 21 هست رو 25 بدهند این یعنی کنترل بازار به قول آقای میراخورلو قیمت رو دولت تعیین میکنه وضع اینه وای به حال روزی که این خودروسازان رو به حال خودشان رها کنیم چه شود
رامین
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۳
مردم نباید بخرن تا اصلاح بشه 10 تا گارگر خط تولید 40 تا کارمند و مدیر اداری کجای دنیا اینجوریه ؟ 206 تولید نمیشه مردم بیشتر خرید میکنن.!
افشین
vote
۸
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۳
بیشترین عامل افزایش قیمت اقای نعمت بخش و خودروسازان که با دست داشتن چند بنگاه در تهران به ایجاد این رانت دست زدن ! ولی عجب اماری دیشب ارائه میکرد با رئیس کمسیون اگه خوب انالیز کرده باشید قیمتها قبلا" با سود 50 درصدی به مردم میفروختن . الان با سود 18 درصدی نمیخوان به مردمی که از روی ناچار و بازار انحصاری ماشینو باید پیش خرید کنن بدن و دولت اقای غضنفری حامی اینهاست کسی به داد مردم نمیرسه. سازمان حمایت هم از خود اقای غضنفری نیست؟
سعید گشادرو
vote
۱۶
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۳
با سلام مدتی است که جناب آقای نعمت بخش که خیال آسوده و جیب پرپولی دارند اظهار میکنند که خودروی مگان باید به قیمت 67 میلیون و در حاشیه بازار به فروش برسد. با توجه به اینکه حاشیه بازار را ایشان و دوستان گرامیشان ایجاد کردند و هم اکنون قیمت این خودرو در بازار 54 میلیون است با توجه به عدم تحویل خودروهای آذر ماه آیا چنین حرقی ظلم آشکار نیست؟ آیا خودروی مگان اصالت لوکس بودن را دارد؟ آیا با نصب سیستم صوتی و دوربین این خودرو لوکس میشود که قیمت بالای 45 میلیون داشته باشد؟ آیا زمانی که خودروساز ها سودهای کلان میکردند ایشان حرفی میزدند؟ آیا میخواهند خون مردم را بمکند؟
!
!
!