دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۱۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۶
بازار خودرو چگونه به سال قبل بازمی گردد؟
۱۳:۱۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۶
اجاره خودرو

بازار خودرو چگونه به سال قبل بازمی گردد؟

پرشین خودرو: با مشاركت حداكثری قطعه سازان و تولیدكنندگان در تصمیمات خودروسازی و استفاده از ظرفیت هایشان و همچنین افزایش تیراژ تولید می توان كاهش قیمت ها را در آینده ای نزدیك رقم زد.

به گزارش «پرشین خودرو»، نوسانات بازار های مختلف گاهی اوقات آنقدر پیچیده و زمانبر می شوند كه گویی راه حلی برای گذر از آنها نیست، اما فعالان و دلسوزان هر حوزه كه نیمی از عمر خود را در آن صنعت گذرانده اند بهترین منابع برای رفع و رجوع اختلالات در بازارها مختلف هستند، موضوعی كه اگر امروز در اقتصاد تیپا خورده ی كشورمان لحاظ شود درصد بالایی از دوشواری های امروز مان حل خواهد شد.

موضوع صنعت خودرو نیز به دلیل اهمیت بالای آن از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش بازار خبر، حضور در بطن نوسانات قیمتی خودرو و همچنین كاهش شدید تولید خودروسازان كه در 8 ماهه نخست سالجاری به بیش از 50 درصد هم رسید بهانه ای شد تا به سراغ فرهاد به نیا عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان برویم تا قدری از راهكارهای منطقی و علمی خروج از بحران امروز این صنعت را از وی بشنویم .

موثرترین راهكار امروز برای خروج از وضعیت فعلی بازار خودرو چیست؟

هماهنگی مسئولان زیربط برای اتخاذ تصمیمات زیر بنایی در خصوص این صنعت و استفاده از پتانسیل قطعه سازان برای گشایش راهكارهایی در این زمینه می تواند موثر واقع شود، زیرا قطعه سازان با سهمی بالغ بر 80 درصد در تولید یك خودرو مهمترین عامل در این میان هستند كه باید نظرات و راهكارهایشان مورد توجه قرار گیرد.

ظرفیت تولید كارخانجات قطعه سازی در كشور اكنون چگونه است؟

قطعه سازان با ظرفیت 55 درصدی مشغول فعالیت اند و بدیهی است زمانی كه از ظرفیت تولید استفاده نشود قیمت ها افزایش می یابد و اگر بتوانیم از ظرفیت منقی این واحد ها بهره بگیریم می توان تیراژ تولید را بالا ببریم و در ازای آن قیمت ها را تعدیل كنیم، پس در نتیجه توجه به زیر بنای صنعت خودرو موجب تعدلی قیمت ها و افزایش عرضه محصول خواهد شد.

روند افزایش قیمت خودروسازان و عرضه محصولات را چگونه ارزیابی می كند؟

به واقع اذهان عمومی پذیرای افزایش قیمت چند باره خودرو نیست اما باید توجه داشت كه برای مثال یك خودرو با قیمت كارخانه 25 میلیون تومان در خواست افزایش قیمت می دهد در حالی كه قیمت بازار آن 40 میلیون تومان است و قیمت واقعی هم همان قیمت بازار است زیرا موجود و در دسترس است، حال درخواست افزایش قیمت نرخ این خودرو را تا نهایت 30 میلیون تومان بالا می برد و تولید خودرو نیز با این افزایش نرخ افزایش می یابد.

این اختلاف قیمت میان بازار و كارخانه یك محصول خودروسازی اكنون به جیب دلالان و واسطه گران بازار خودرو می رود در حالی كه باید سهم تولیدكننده و سازندگان خودرو شود، اما به جیب تولیدكننده نمی رود و تنها در این میان صنعتگرانئ چوب صنعت را می خورند، بی آنكه سهمی در آن داشته باشند.

بانك ها در این میان چه وظیفه ای را ایفا می كنند؟

بانك ها تنها به عنوان نابودگران صنعتگران مشغول فعالیت اند، افزایش نرخ بهره بانكی و همچنین جرائم موجب شده تا تولیدكنندگان در شرایط سختی قرار بگیرند و افزون بر اینكه حمایتی از تولید نمی كنند عرصه را تنگ تر هم كرده اند در حالی كه همین تولیدكنندگان هستن كه بهره ها نجومی را به جیب بانك ها می ریزند و آن ها را چاق تر می كنند .

مشكل ارزش افزوده برای قطعه سازان حل شد؟

این موضوع در وزارتخانه همچنان اختلال دارد و معاونت ارزش افزوده و واحد وصول اجرائیات مشمولان ماده 186 را قبول نمی كنند و فقط برای انجام عملیات تسویه حساب می خواهند، در حالی كه طی توافقات انجام شده قرارشد تا بدهی ارزش افزوده قطعه سازان از خودروسازان و بر روی قیمت محصول دریافت شود كه اكنون این امر نیز با اختلا مواجه است.

آزادسازی قیمت ها در این شرایط راهگشا است؟

قیمت گذاری در حوزه خودرو باید آزاد شود تا وضعیت به شرایط سال گذشته بازگردد، اگر قدری تامل كنیم در می یابیم كه سال پیش خودروسازان به دلیل عرضه ی بالای محصولات خود نگران فروش بودند و با شرایط بسیار خوبی خوردوهایشان را به فروش می رساندند، موضوعی كه امروز هم دور از ذهن نیست و با مدیریت منابع و عملكرد منطقی می توان قیمت ها را تعدیل، تیراژ تولید را افزایش و پس از آن كاهش قیمت ها را شاهد بود.

مانور خودروهای وارداتی چه نقشی در تزلزل بازار خودرو دارد؟

تا زمانی كه تیراژ تولید خودروهای داخلی مطلوب نباشد خودروهای وارداتی در داخل كشور مانور می دهند و خودروهای چینی به دلیل قیمت ارزان شان به نسبت دیگر خودروها بازار خودرو را پیدا می كنند در شرایطی كه منابع تخصیص یافته به واردات خودرو باید در اختیار تولید ملی قرار گیرد، این در حالی است كه قطعه سازان تاكنون دستشان از ارز مركز مبادلات هم كوتاه مانده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
به نیا
نظر بینندگان
!
!
!