شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
ابهام در آزادسازی قیمت خودرو
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
اجاره خودرو

ابهام در آزادسازی قیمت خودرو

پرشین خودرو: دولت قصد آزادسازی قیمت خودرو را ندارد و حداقل تا سالیان آینده خودرو در کمیته خودرو و سازمان حمایت قیمت‌گذاری خواهد شد و خودروسازان براساس نظام قیمتی که طی سال‌های اخیر با آن روبه‌رو بودند بایستی ادامه دهند.

به گزارش «پرشین خودرو»، از ابتدای هفته جاری موضوع آزادسازی قیمت خودرو درصدر اخبار قرار گرفت و خروجی خبرگزاری‌ها این‌گونه تیتر زدند که قیمت‌گذاری خودرو آزاد شد اما این خبر که در حد شایعه بود روزها فروشندگان و خودروسازان را درگیر خود کرد که نحوه آزادسازی قیمت خودرو چگونه خواهد شد اما این خبر پایه و اساس درستی نداشت چرا که دولت قصد آزادسازی قیمت خودرو را ندارد و حداقل تا سالیان آینده خودرو در کمیته خودرو و سازمان حمایت قیمت‌گذاری خواهد شد و خودروسازان براساس نظام قیمتی که طی سال‌های اخیر با آن روبه‌رو بودند بایستی ادامه دهند.

خارج شدن قیمت‌گذاری خودرو از سازمان حمایت شاید بتواند بازار را براساس عرضه و تقاضا هماهنگ کند اما در مقطع فعلی ورود به این عرصه مشکلاتی را خواهد داشت و ممکن است برخی از چنین شرایطی سوء استفاده کنند لذا دولت این کالای صنعتی را مانند سایر کالاهای اساسی که در سبد خانوار سهم بسزایی دارند از شمول قیمت‌گذاری خارج نخواهد کرد و مانند گذشته خودروها قیمت‌گذاری می‌شوند، اما در این میان ممکن است خودروهای بیش از 45 میلیون تومان توسط خودروسازان قیمت‌گذاری شود و به‌طور قطع بازار و کشش آن تعیین‌کننده قیمت‌هاست؛ خودروهایی چون قشقایی، تیانا، مگان، کیزاشی و گراند ویتارا که تعداد محدودی هستند در این زمره قرار می‌گیرند.

البته هنوز چنین موضوعی مصوب نشده و ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور خودروهای یاد شده را دیگر سازمان حمایت قیمت‌گذاری نکند.

شروط خروج از قیمت‌گذاری دولتی

به گزارش شبکه ایران، در این باره سیدجواد تقوی رئیس سازمان حمایت گفت: خودروهای بیش از 45 میلیون تومان با شرایط خاص از نرخ‌گذاری توسط کمیته خودرو خارج می‌شوند. بهبود مستمر کیفیت، ارتقای سطح خدمات پس از فروش و تنظیم بازار براساس تعادل بین عرضه و تقاضا از جمله شروط قیمت‌گذاری برای خودروهای گران‌قیمت است. وی افزود: خودروسازان با رعایت نکات یاد شده و البته ارائه مستندات به کمیته خودرو می‌توانند قیمت خودروهایشان را بالا ببرند. تقوی تصریح کرد: به هیچ کدام از خودروسازان اجازه داده نخواهد شد که بدون هیچ توجیهی نسبت به گران کردن محصولات خود اقدام کنند.

رئیس سازمان حمایت خاطرنشان کرد:‌ اگر مردم با افزایش بی‌رویه قیمت خودرو در بازار توسط نمایندگی ها و خودروسازان برخورد کردند می‌توانند با شماره 124 شکایت خود را ثبت کنند.

وی متذکر شد: خودروسازان در تحویل خودروهای بیش از 45 میلیون تومان باید به زمان تحویل بیش از گذشته توجه کنند زیرا تأخیر در تحویل فروش‌های نقدی بیش از 30 روز تخلف محسوب می‌شود.

رئیس سازمان حمایت اذعان داشت:‌ خودروسازان باید بازار را به نحوی مدیریت کنند که قیمت‌ها به سمت ارزان شدن حرکت کند نه آن‌که بازار از خودروهای بیش از 45 میلیون تومان خالی باشد.

عدم خروج خودرو از شمول قیمت‌گذاری

فروتنی مدیرکل ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این باره گفت: خودرو از شمول قیمت‌گذاری خارج نخواهد شد و مانند سنوات گذشته قیمت خودروها در کمیته خودرو و سازمان حمایت قیمت‌گذاری خواهد شد.

وی با بیان این‌که آزادسازی قیمت خودرو در حد بحث کارشناسی است، گفت: باید همه نظرات با هم تلفیق شود و پس از بررسی، کارشناسان برای آن تصمیم بگیرند. در ادامه مدیرکل صنایع ماشین سازی و نیرو محرکه وزارت صنعت راهکار اصلی تعادل قیمت‌ها را افزایش تولید عنوان کرد و افزود: تحقق این امر نظام عرضه و تقاضا را تنظیم می‌کند و تفاوت قیمت بازار و کارخانه را از بین می‌برد.

فروتنی با بیان این‌که تأمین نقدینگی از دیگر ملزومات افزایش تولید است، اظهار داشت: براساس مصوبه کارگروه حمایت از تولید قرار بود 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان داده شود که این میزان به نصف کاهش یافت و شروطی برای آن گذاشته شد که امکان دریافت آن را برای خودروسازان دشوار ساخت. وی تأکید کرد: تأمین نقدینگی باید انجام شود، حتی بیش از مبلغ 2 هزار میلیارد تومانی که در آن زمان مطرح شده بود.

وی با بیان این‌که تأمین ارز خودروسازان به صورت مطمئن و مدیریت قیمت نهاده‌ها در بازار بورس کالا از دیگر الزامات در این بخش است، گفت: وزارت صنعت تمهیداتی اندیشیده که قیمت فولاد نصف و پلیمر در بورس کالا کنترل شده و به‌طور متوسط قیمت‌ها 18 درصد کاهش پیدا کرده است.

در پایان فروتنی با تأکید بر این‌که اگر خودروساز لطمه ببیند بخش مهمی از اشتغال از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: برای تعیین قیمت‌ها باید ابتدا قیمت تمام شده تولید را در نظر بگیریم و متناسب با حقوق مصرف‌کنندگان قیمت مناسبی برای خودرو تعیین شود.

افزایش قیمت توسط کمیته خودر و

شهرام میرآخورلو عضو کمیته قیمت‌گذاری خودرو نیز برخی خبرها در خصوص آزادسازی قیمت خودروهای تولید داخل را رد کرد و گفت: هرگونه افزایش قیمت باید در کمیته قیمت‌گذاری خودرو مصوب شود.

وی تصریح کرد: انجمن خودروسازان معتقد است در خصوص قیمت گذاری خودرو باید آزادسازی صورت پذیرد و قیمت متناسب با حاشیه بازار تعیین شود اما سازمان حمایت اسناد هزینه‌ای را مبنای قیمت‌گذاری و هرگونه افزایش قیمت خودرو می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه تغییر قیمت مستلزم بررسی اسناد و مدارکی است که ارائه می‌شود.

عضو کمیته قیمت‌گذاری خودرو همچنین درخصوص شروط تشکیل جلسه بعدی برای بررسی مجدد قیمت خودرو افزود: قبل از این به خودروسازان اعلام شده است در صورتی درخواست افزایش قیمت خودرو مجدداً در کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد که تعهدات خود را نسبت به بهبود مستمر کیفیت تولیدات، پرداخت بدهی‌های معوق قطعه‌سازان، تنظیم بازار با عرضه مستمر و کافی و بهبود خدمات پس از فروش انجام داده باشند.

احتکار خودرو صورت نمی‌گیرد

مدیرکل دفتر نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در ادامه به موضوع احتکار خودرو توسط خودروسازان اشاره و خاطرنشان کرد: هرگونه احتکار و توقف عرضه خودرو از سوی خودروسازان قابل قبول نیست و صحت ندارد.

میرآخورلو اظهار کرد: موضوعاتی چون خواب سرمایه، کمبود نقدینگی، جریمه تأخیر در تحویل و فضای انبار‌داری، هرگونه توجیه احتکار و دپوی محصول را برای خودرو‌ساز از بین می‌برد.

وی ادامه داد: البته این تصور اشتباهی است که هم در ذهن رسانه‌ها و هم در ذهن مردم وجود دارد که خودروسازان خودرو دارند اما از عرضه‌ آن خودداری می‌کنند. وی افزود: تولید یک روز خودروسازان بزرگ در حد چند هزار دستگاه است بنابراین وقتی مردم تولیدات یک روز را در پارکینگ می‌بینند فکر می‌کنند که خودروساز اقدام به احتکار و دپوی محصول کرده است.

میرآخورلو تصریح کرد: از آن گذشته سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان بر روند عرضه‌ از سوی خودروسازان نظارت داشته و با هر‌گونه تخلف احتمالی در این زمینه برخورد خواهد شد.

از شایعه آزادسازی بازار تأثیر نگرفت

در حالی که دو روز پیش شایعه آزادسازی قیمت خودرو منتشر شد، ثبات و کاهش قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی نشان‌دهنده عدم توجه بازار به چنین شایعاتی است.

در حال حاضر در محصولات گروه خودروسازی سایپا، خودروی سایپا 111 به قیمت حدود 12 میلیون و 800 هزار تومان است.

سایپا 131 SL نیز به قیمت حدود 11 میلیون و 540 هزار تومان و SX131 نیز حدود 12 میلیون تومان به صورت تحویل 30 روزه در نمایندگی‌های فروش سایپا عرضه می‌شود.

قیمت تیبا نیز 15 میلیون و 430هزار تومان در شرایط تحویل 30روزه است. تندر 90 مدل E2 پارس خودرو نیز به قیمت حدود 24 میلیون و 800هزارتومان عرضه می‌شود.

مگان 2000 با دنده اتوماتیک نیز به قیمت حدود 58 میلیون تومان به فروش می‌رسد. پژو 206 صندوق‌دار در مدل V9 آن به قیمت حدود 38 میلیون تومان و مدل V8 نیز حدود 28 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

قیمت تندر 90 ایران خودرو کاهش بیشتری داشته و در مدل E1 آن به حدود 20 میلیون و 500 هزار تومان و مدل E2 نیز 21 میلیون و 500 هزار تومان در شرایط تحویل 30 روزه به فروش می‌رسد.

پژو 405 نیز به قیمت حدود 17میلیون و 900 هزار تومان به صورت تحویل 30 روزه عرضه می‌شود. قیمت پژو پارس سال نیز با کاهش شدیدی همراه بوده و به حدود 22 میلیون و 500هزار تومان رسیده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آزادسازی
نظر بینندگان
رامین
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۰۹/۲۸
چون دو شرکت بزرگ دولتی هستند و مدیران دولتی بر ان حاکمند تجربه نشون داده در این کار موفق هستند و سازمان حمای تولید کننده و مشریان را به زانو در میاورند به هر قیمت ممکن پس بهتره منتظر ترکش باشیم؟!!!
!
!
!