دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
هنوز در استاندارد یورو2 و 4 مانده ایم!
۱۶:۵۱ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
اجاره خودرو

هنوز در استاندارد یورو2 و 4 مانده ایم!

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: ورود به عرصه خودروهای هیبریدی رویکرد خوبی است اما ما هنوز در بحث استانداردهای یورو2 و یورو4 در خودروسازی و سوخت مانده ایم!

به گزارش «پرشین خودرو»، یوسف رشیدی در مراسم رونمایی از کتاب گزارش کیفیت هوای سالانه شهر تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: کیفیت داده ها در پایش اطلاعات آلودگی هوا بر اساس بهترین روش اندازه گیری می شود و با خط کشی که مشخص می شود مقایسه می کنیم.

وی افزود: این خط کش اندازه گیری استاندارد عملی است که وزارت بهداشت اعلام می کند اما آخرین نسخه ای که وزارت بهداشت اعلام کرده نسخه قدیمی استاندارد است و هنوز نسخه جدیدی را اعلام نکرده است.

به گفته این مقام مسئول با نسخه قدیمی استاندارد، تمامی آلاینده ها در پایش سالانه بالای حد استاندارد هستند و اگر اطلاعات روزانه را نیز بررسی کنیم در یکسال 320 روز ناسالم داشته ایم.

رشیدی تصریح کرد: اگر استاندارد جدید اعلام می شد وضعیت از ناسالم به مرحله اضطرار می رسید.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا مرجع اعلام آمار قربانیان هوا را وزارت بهداشت برشمرد و گفت: به طور مثال تنها تحت تأثیر یکی از آلاینده ها یعنی ذرات ریزتر از 2.5 میکرون سالانه بین 4 تا 5 هزار نفر مرگ و میر داریم.

وی ادامه داد: قرار بود از ابتدای سال جاری موتور خودروها به یورو 4 ارتقا یابد و 6 ماه قبل از آن شاهد آغاز عرضه سوخت یورو 4 باشیم، پس از آن با برنامه های اعلام شده قرار بر این شد تا ابتدای سال جاری عرضه سوخت یورو 4 در شهرهای بزرگ آغاز شود و از ابتدای سال 92 عرضه سوخت یورو 5 را داشته باشیم!

رشیدی با اشاره به اینکه این موارد از برنامه دوم توسعه تا برنامه پنجم روی زمین مانده، اذعان داشت: با اجرایی شدن استاندارد یورو 2 و تبدیل خودروهای کاربراتوری به انژکتوری غلطت مونوکسیدکربن هوا کاهش یافته است.

این مقام مسئول پیگیری کاهش زمان معاینه فنی خودروها از 5 سال به 2 سال را بی نتیجه عنوان کرد و گفت: کاتالیست خودروها پس از یکسال از کار می افتد حال اینکه بعد زا 5 سال می خواهیم معاینه فنی کنیم مثل طرح فانتزی بارور کردن ابرهاست.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در خصوص طرح زوج و فرد کردن خودروها، خاطرنشان کرد: سال 84 که اولین جلسات در کارگروه کمیته مواقع اضطراری تهران داشتیم جزو مخالفان طرح زوج و فرد خودروها بودم.

وی افزود: آن زمان هم در استانداری اعلام کردیم که این طرح موجب افزایش سرانه مالکیت خودرو و افزایش تعداد موتورسیکلت ها می شود و در کشورهایی که این طرح اجرایی شده اعلام پشیمانی کرده اند.

رشیدی با بیان اینکه هر موتورسیکلت چهاربرابر یک خودروی نو آلودگی تولید می کند، گفت: باید برنامه ریزی های ترافیکی و تردد در شهرمان بر اساس میزان آلودگی شهر باشد.

این عضو کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران، از مخالف بودن همه اعضای کارگروه با آب پاشی تهران در زمان افزایش آلودگی هوا خبر داد و تصریح کرد: با وجود مخالفت تمامی اعضا این طرح اجرایی شد!

وی افزود: آب پاشی هوا، ایجاد باد مصنوعی و طرح های اینچنینی راهکارهای خلع الساعه و بدون کار کارشناسی شده هستند که فقط به هدر دادن منابع کشور می انجامد.

رشیدی خاطر نشان کرد: این چنین طرح هایی در هیچ کجای دنیا امتحان نشده و تنها در برخی کشورها یک سری کلاهبردار به دنبال ارائه این مسائل به کشورهای جهان سوم هستند.

نظر بینندگان
!
!
!