یكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸
پرشین خودرو
خودروهای داخلی هنوز یورو 2 هستند
۰۹:۳۶ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
اجاره خودرو

خودروهای داخلی هنوز یورو 2 هستند

پرشین خودرو: عضو هیات علمی دانشگاه شریف با بیان اینکه نمونه گیری هایی از سوخت تولید داخل به خارج از کشور برای بررسی و پایش فرستاده شده است و به زودی گزارشی کامل و جامع از آنالیز سوخت منتشر خواهد شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید وحید حسینی عضو هیات علمی دانشگاه شریف در مراسم رونمایی از اولین کتاب گزارش کیفیت هوای سالانه تهران، با بیان این مطلب اظهار کرد: شاه کلید حل معضل آلودگی هوا توسعه حمل و نقل عمومی است که با سرعت در تهران پیگیری می شود اما با حمایت های همه جانبه باید بر سرعت تحقق این مهم افزوده شود چرا که جوابگوی نیازهای ما نیست.

وی تصریح کرد: گاه ما شاهد ارائه راه کارهای عجیب و بی فایده ای مانند سوراخ کردن کوه البرز یا تولید باد در شهر و... هستیم، اما این راه کارها به هیچ وجه منطقی و درست نیستند و ما باید آلایندگی ها را از منابع تولیدشان کنترل کنیم چرا که وقتی آلودگی تولید و وارد اتمسفر شد دیگر عملا راه کاری برای کاهش آن وجود ندارد.

حسینی همچنین در خصوص طرح بارور کردن ابرها و تولید باران گفت: جرم اتمسفر به حدی زیادی است که برای بارور کردن ابرها و تولید باران به میلیون ها لیتر آب نیاز است و عملا چنین طرح هایی به دلیل هزینه بر بودن و وقت گیر بودن راه کار مناسب محسوب نمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شریف در ادامه همچنین در خصوص کیفیت سوخت گفت: در ابتدای سال نمونه گیری ای برای بررسی وضعیت سوخت کشور صورت گرفت که برای جلوگیری از هرگونه شائبه ای این نمونه ها به خارج از کشور فرستاده شد تا مورد بررسی قرار گیرند که به زودی گزارشی کامل و جامع از نتایج آنالیز سوخت منتشر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بررسی های صورت گرفته مشخص شد که گوگرد موجود در سوخت بنزین حدود 180 پی پی ام و گوگرد موجود در سوخت گازوئیل 8 هزار پی پی ام است، این در حالیست که استاندارد سوخت پاک 50 پی پی ام و استاندارد سوخت بسیار پاک 15 پی پی ام است.

حسینی خاطر نشان کرد: همچنین مشخص شده است که میزان بنزن در سوخت کشور حدود 2 درصد است ، در حالیکه براساس استاندارد باید 1 درصد باشد.

وی ادامه داد: سوخت گازوئیل مصرفی شرکت واحد از وضعیت بهتری برخوردار است و کمتر از 500 پی پی ام گوگرد دارد.

براساس این گزارش یوسف رشیدی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در این مراسم اظهار کرد: تاکنون چندین سند جامع کاهش آلودگی هوا در کشور تنظیم شده اما اگر طبق طرح های سال های گذشته هم پیش می رفتیم، اکنون شاهد کاهش آلودگی هوا بودیم. این در حالیست که برنامه جدید کاهش الودگی هوا نیز که در 13محور تصویب شده هنوز به مرحله اجرا درنیامده و همان طور که می دانیم بند یک این مصوبه که بر تولید خودرو براساس استاندارد یورو4 تاکید دارد، بند2 و بند3 که بر کاتالیز و ارایه سوخت استاندارد تاکید دارد هیچ کدام به طور کامل محقق نشده است.

رشیدی در ادامه تصریح کرد: مصوبه دولت که از اسفند 90 ابلاغ شده است نیز هنوز بصورت کامل به مرحله اجرا در نیامده بر اساس این مصوبه باید از ابتدای سال جاری سوخت با استاندارد یورو 4 عرضه می شد که نشد و از ابتدای سال 92 خودرو با استاندارد یورو 5 را داشته باشیم که همان طور که می دانید خودروهای تولیدی هنوز با استاندارد یورو 2 هستند.

وی تصریح کرد: خودروهای تولیدی که با استاندارد یورو 2 تولید می شود تنها در همان درب کارخانه دارای این استاندارد هستند و پس از اندکی که مورد استفاده قرار می گیرند دیگر حتی استاندارد یورو 2 را نیز نخواهند داشت و درصد بسیار زیادی آلاینده وارد هوای تهران می کنند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به بند 19 مصوبه هیات دولت اشاره کرد و گفت: مصوبه اخیر دولت در بخش کاهش آلودگی هوا یک بند بسیار فانتزی دارد که در روزهای هشدار آلودگی هوا وزارت نیرو نسبت به بارور سازی ابرها اقدام کنند این در حالیست که طی هفته گذشته ما در وضعیت هشدار آلودگی هوا قرار گرفتیم آیا وزارت بهداشت به این بند از مصوبه عمل کرد ؟

وی همچنین در خصوص آمار مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا گفت: مرجع رسمی اعلام آمار مرگ و میر های ناشی از آلودگی هوات تنها وزارت بهداشت است که بر اساس مدلی جهانی این آمار سنجیده و ارایه می شود که این مدل مدلی بسیار دقیق بوده و به شخصه آمار ارایه شده با این مدل را قبول دارم اما اینکه شهرداری آماری از مرگ و میرها ارایه دهد این در حیطه وظایف وزارت بهداشت بوده نه شهرداری تهران.

وی با اشاره به حضور نمایندگان شهرداری در جلسات کار گروه آلودگی هوا گفت: در بسیاری از مصوبات که در این کار گروه به تصویب و بعد به مرحله اجرا می رسد اعضای کار گروه به خصوص نمایندگان شهرداری مخالفت خود را اعلام می کنند اما در نهایت تصویب و اجرا می شود مانند طرح آبپاشی تهران که اکثریت اعضا در کار گروه با اجرای آن مخالف بودند اما در نهایت اجرا شد.

شایان ذکر است در این مراسم از کتاب گزارش کیفیت هوای سالانه تهران رونمایی شد.

برچسب ها:
استاندارد یورو
نظر بینندگان
!
!
!