جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۷ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
ضد و بند دلالها در بیمه خودروسازی ها
۰۹:۵۷ | ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
اجاره خودرو

ضد و بند دلالها در بیمه خودروسازی ها

پرشین خودرو: نماینده خوی و عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به مشکلات اساسی بازار خودرو گفت: در صنعت خودروسازی چه در واردات و چه در صادرات بسته سیاستی روشنی نداریم و نمی شود رفتار یک بام و دو هوا داشته باشیم.

به گزارش «پرشین خودرو»، موید حسینی صدر ادامه داد: اگر قرار است که خودرو وارد شود به طور طبیعی هر ایرانی باید بتواند از صرافی دلار بخرد و خودرو وارد کند و تعرفه گمرکی آن باید خیلی پایین باشد چرا که وقتی یک فردی دلار آزاد می خرد یا خودش در خارج از کشور کار می کند و درآمد دارد چه دلیل وجود دارد که این فرد نتواند برای مصرف خود ماشین بخرد و در داخل کشور استفاده کند.

اما در حال حاضر کاری که انجام می شود دو اشکال دارد. اولین ایراد این است که افراد محدودی می توانند خودرو وارد کنند و عملا پروسه کاری به شکلی است که هر کسی نمی تواند به عنوان واردکننده خودرو کار کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: دومین مشکل هم این است که تعرفه واردات بالا است و در کنار آن ارز دولتی و ارز ارزان قیمت هم به خودرو می دهند که قانونی نیست. نباید به خودرو ارز ارزان قیمت بدهند و در عین حال نباید تعرفه واردات بالا باشد همچنین نباید واردات خودرو انحصاری باشد و رانت وجود داشته باشد. باید واردات خودرو مانند سایر کالاها برای آحاد مردم آزاد باشد البته ما باید با خودروسازی ها هم شفاف عمل کنیم.

به گزارش حرا، حسینی صدر با بیان اینکه باید سیاست رقابتی در بازار خودرو حاکم شود، خاطرنشان کرد: اگر ما تعرفه واردات خودرو را پایین آوردیم و ارز آزاد به آنها دادیم سیاست کاملا رقابتی می شود به این معنی که در آن موقع می توان به خودروسازان گفت به هر قیمتی که دوست دارید محصولتان را بفروشید و اگر ارزان فروختید و کیفیت خودرویتان خوب بود از شما می خرند اما اگر قیمت خودرو بالا بود و کیفیت پایین بود مردم خودرو خارجی می خرند. تمام این تصمیمات با یکدیگر در ارتباط هستند و نمی توان بخشی از آن را اجرا کرد و بخشی را اجرا نکرد هر قسمتی که دولت درآن دخالت کند یک عدم تعادل ایجاد می شود.

وی یاد آور شد: دولت یا باید به طور حساب شده کنترل قیمت خودرو را در دست بگیرد و به واردات و تعرفه آن نظارت کند که به مردم فشار نیاید و یا راه حل دیگر را انتخاب کند. یعنی هم واردات را آزاد کند، تعرفه را پایین بیاورد و ارز دولتی هم به آن ندهد و هم خودروسازان داخلی را آزاد بگذارند و بگوید ما انحصار در خودروسازی نداریم و هیچ دلیلی ندارد که ما این همه امتیاز به اشخاص خاص در حوزه خودروسازی بدهیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به ثروت انبوه واردکنندگان خودرو در کشور، گفت: کسانی هستند که به واسطه دخالت در امر خودرو سلطان ثروت شدند و ثروت های نجومی دارند. در واردات خودرو اعم از خودروهای سنگین و سواری انحصار وجود دارد.

حسینی صدر اظهارداشت: کسی که بتواند با بیمه خودروسازی وصل شود میلیاردر می شود این چه قانونی است. اگر این سود دارد باید خودروسازی ببرد اما دلالها با ضد و بند بیمه خودروسازی ها را می گیرند و یک شبه میلیاردر می شوند بدون آنکه سرمایه گذاری مولدی داشته باشد. نتیجه دومی که می توان گرفت این است که نظارت کارآمد در حوزه خودرو نه خودورسازی – یعنی واردات صادرات- نداریم.

وی تاکید کرد: بنده می گویم که بدون ارز مرجع و ارز دولتی هر خودرویی را باید بتوان به کشور وارد کرد البته باید واردات یک دست باشد. یعنی یا ما باید بگوییم که ما محدودیت واردات داریم که مواد اولیه تولید و دارو در اولویت است و یا اینکه بگوییم بخش خصوصی انقدر مصرف ندارد و بگذاریم خودش اوضاع را کنترل کند و یا باید بگوییم همه کالا را هر کسی می تواند وارد کند و یا اینکه باید یک نظم مشخصی داشته باشد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
دلالان
نظر بینندگان
!
!
!