جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
اظهارنظر مجلسی‌ها درباره قیمت خودرو
۱۴:۴۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
اجاره خودرو

اظهارنظر مجلسی‌ها درباره قیمت خودرو

پرشین خودرو: از سال گذشته بحث افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان بسیار دنبال می‌شد و قطعه‌سازان خودرو نیز در این میان، لزوم افزایش قیمت خودرو را گوشزد می‌کردند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در اوایل سال جاری، مصوبه افزایش قیمت خودرو اعلام شد، ولی چندی بعد و بلافاصله کمیته تنظیم بازار این مصوبه را لغو و اجازه افزایش قیمت خودرو از خودروسازان پس گرفته شد؛ در آن زمان بحث بر سر افزایش شش درصدی قیمت خودرو بود، ولی امروز با افزایش قیمت ارز در بازار درصدی به مراتب بیشتر بر قیمت خودرو‌ها افزوده می‌شود.

تب افزایش قیمت‌ها تا جایی بالا رفت که در بازار خودرو شاهد رشد میلیونی قیمت محصولات داخلی و خارجی بودیم؛ باید توجه داشت تا پیش از نوسانات شدید قیمت ارز که طی هفته‌های اخیر گره سبد کالایی خانوارها را کور کرده، هر خانواده ایرانی می‌توانست با حداقل سرمایه یعنی حدود 8 تا 10میلیون تومان و در اغلب موارد نیز از طریق استفاده از تسهیلات بانکی برای خود یک خودروی سواری تهیه کند، اما با افزایش نرخ ارز و به خصوص دلار، در عمل قیمت این خودروی سواری به یکباره به 13تا 14میلیون تومان افزایش یافت، البته این مساله فقط به همین خودروها محدود نشده و سونامی بازار ارز سایر خوردوها را نیز با خود برد، اما آیا این مقدار افزایش قیمت خودرو در خودروهای ساخت داخل و با توجه به افزایش ناگهانی قیمت ارز واقعی بوده و یا اینکه باز هم واسطه‌ها افسار این بازار آشفته را به دست گرفته‌اند؟

افزایش قیمت خودرو در گرو توانمند شدن برای رقابت

در این زمینه حسین گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به افزایش قیمت خودرو در کشور اظهار کرد: افزایش نرخ خودروهای تولیدی در کشور شاید در کوتاه مدت به نفع خودروساز باشد، اما باید برای بلندمدت برای صنایع خودروسازی کشور چاره ای جست.

وی ادامه داد: در شرایطی که امروز دنیا، در دهکده اقتصادی جهانی زندگی می کند باید قیمت خوردو در کشور به نحوی باشد که اگر روزی کشور وارد WTO شد، صنعت خودروسازی کشور توان رقابت داشته باشد.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم شهریار و ملارد در خانه ملت با اشاره به اینکه دیر یا زود ناچار به ورود به عرضه جهانی هستیم گفت: با بهبود کیفیت خودرو در کشور طبیعتا عرضه و تقاضا در کشور با افزایش مواجه شده و با این اوصاف تیراژ تولید نیز افزایش پیدا می کند؛ در نتیجه با این افزایش، تولید کننده سود بیشتری نسبت به قبل از تولید می تواند ببرد.

وی افزود: بنابراین باید در این بحث مجلس و دولت خودروساز را مورد حمایت قراردهند.

گروسی گفت: باید نتیجه گرفت که خودروهای تولید داخل بتوانند رقابت لازم را در مقایسه با خودروهای خارجی انجام دهند، بنابراین ما ناچاریم به برندها و پلت فرم‌های جدید و مطابق با سلیقه های جدید که کیفیت و تیراژ خودرو افزایش پیدا کند زیرا در غیراین صورت نمی توانیم با دنیای رقابت کنیم.

صنعت خودرو در خط مقدم تحریم هاست، قیمت ها شناور شود

عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم با بیان اینکه صنعت خوردو در خط مقدم تحریم‌ها قرار دارد و باید مورد حمایت قرار گیرد، گفت: به این دلیل که نمی‌توان نرخ ارز را پیش‌بینی کرد چاره‌ای جز شناور کردن قیمت خودرو وجود ندارد.

نماینده مردم آمل و لاریجان در خانه ملت افزود: برخی کالاهای ساخت داخل کشور در طول اعمال تحریم‌ها در صف اول و خط مقدم جبهه تحریم‌ها قرار داشتند؛ کالایی مثل خودرو که عمده قطعات آن از خارج کشور تأمین می‌شود، وابستگی شدیدی به نرخ ارز و همچنین تحریم‌های خارجی دارد به همین دلیل باید قیمت‌ها در مقاطع مختلف به شکل کارشناسی تعیین شود.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی برخی خودروسازان بزرگ کشور با ۵۰درصد ظرفیت خود کار می‌کنند به همین دلیل حمایت از خودروسازان ضرورت دارد.

افزایش نرخ خودرو مبتنی بر قیمت جهانی مواد اولیه

قاسم نوده فراهانی رئیس شورای عالی اصناف کشور نیز با اشاره به این بحث گفت: افزایش قیمت بی رویه صلاح نیست، اما یک زمانی است که تولید کننده یک آنالیزی را ارائه میدهد که باید قیمتی تغییر کند و اگر این تغییر صورت نپذیرد، چرخه تولید به حالت سکون در می‌آید.

وی ادامه داد: به دلیل آنکه مواد اولیه در سطح دنیا گران شده و اگر افزایش نرخی تولیدکنندگان خودرو در کشور نداشته باشند طبیعتا نمی‌توانند فعالیتهای خود را توسعه بدهد.

نوده فراهانی افزود: تولیدکننده باید ابتدا آنالیز تمام شده کالا و درصد سودی که به خود تولیدکننده تعلق پیدا می‌کند را در سازمان حمایت از مصرف کننده ارائه دهد و آنگاه قیمت کالا را بالا ببرد.

وی گفت: بعضی از قطعات خودرو در کشور لوازم وارداتی دارد، و برای ورود این قطعات ارز باید خرج شود، با این تغییرات ارز مسلما قیمت خودرو نیز درصدی تغییر پیدا می کند.

افزایش قیمت خودرو منوط به رشد کیفیت خودرو

همچنین رمضان شجاعی کیاسری - عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس - با اشاره به این موضوع گفت: افزایش نرخ خودرو در کشور اگر منوط به رشد کیفیت و خدمات مناسب ایمنی خودرو به مشتریان باشد، طبیعتا قابل قبول است، اما اگر نسبت به گذشته نه تنها به اینکه شاهد افزایش کیفیت نباشیم، ظلم و جفا در حق مردم و خیانت به صنعت خودروسازی کشور کرده‌ایم.

نماینده مردم ساری در خانه ملت اظهار کرد: افزایش قیمت اگر به خدمات کیفی بالاتر منجر شد مجلس با آن موافق است ولی در غیراینصورت قطعا چیزی بی ارزشی است.

ناگزیر به افزایش قیمت خودرو هستیم

محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به این موضوع گفت: در بحث افزایش قیمت خودرو ناگذیر به افزایش قیمت خودرو هستیم.

رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، گفت: زمانی که قیمت دلار2500 تومان را پذیرفتیم چطور باید این موضوع را بپذیریم که تولیدکننده می‌تواند محصولات خود را با دلار 1200 تومان عرضه کند؟

وی ادامه داد: برای رفع این موضوع باید دلار 1200تومان به خودروسازان اعطا شود یا اینکه مابه‌التفاوت دلار را بدهیم که اصلا این موضوع امکان پذیر نیست بنابراین افزایش قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است.

تابش با اشاره به راهکار این مسئله گفت: قدرت خرید مردم باید بالا رود و آنان در توان مردم در زمینه خرید افزایش یابد؛ اقتصاد کشور ظرفیت و پتانسیل رخ دادن این مسئله را دارد، فقط باید در سیاست های خارجی و داخلی تجدید نظر کنیم.

الیاس طاهری دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: در حال حاضر بازار خودروی کشور با مشکلات متعددی دست به گریبان است که با توجه به نابسامانی در بازار ارز می توان گفت که دولت هم خودروسازان را به حال خود رها کرده است.

نماینده مردم اقلید در خانه ملت، ادامه داد: یکی از دلایل منطقی که می توان برای افزایش قیمت در انواع خودروهای ساخت داخل متصور شد، بالا رفتن ناگهانی قیمت ارز است، اما این مساله نیز باید از قبل از سوی مسوولان پیش بینی شده و تسهیلات لازم‌ برای مهار آن‌ را در نظر می‌گرفتند که این موضوع نشان‌دهنده کوتاهی و بی کفایتی دولت در مهار بازار خودرو است.

با توجه به تحریم مواد اولیه و ارز، قیمت کمی باید افزایش یابد

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم با اشاره به بحث افزایش قیمت خودرو اظهارکرد: که این موضوع را باید با دو دیدگاه به آن نگاه کرد، ابتدا اینکه افزایش قیمت با توجه به شرایط فعلی جامعه کار پسندیده‌ای نیست، اما از جهتی دیگر و با بررسی عوامل رشد قیمت خودرو این اقدام کار خوبی است.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت افزود: با توجه به تورم بوجود آمده در سطح جهانی که جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر این تورم نیز قرار داده است، عاملی در جهت گران شدن مجموعه مواد اولیه‌ای در مورد ساخت و ساز خودرو شده است.

وی ادامه داد: زمانی که مواد اولیه‌ای که در کشور تولید نمی‌شود گران شود، تولید کننده نیز ناچار است که قیمت را بالا نبرد.

وی گفت: در جمع‌بندی که بین قطعه‌سازان و مسوولان مربوط وزارت (صنعت) باید صورت بپذیرد که شیب افزایش نرخ خودرو باید به نحوی باشد که آثار منفی بر روی سایر کالاها در کشور نداشته باشد و این امر باید با کار کارشناسی دقیق ارزیابی و پیگیری شود.

افزایش نرخ به شرط رقابت با خودروهای خارجی

سیدمحمد بیاتیان دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به این موضوع اظهار کرد: با وجود مشکلاتی که در بازار خودروهای ساخت داخل وجود دارد، اوضاع بوجود آمده از قبل قابل پیش‌بینی بود و دولت نیز باید برای آنها راهکارهای منطقی در پیش می‌گرفت.

نماینده مردم بیجار درخانه ملت افزود: افزایش قیمت خودرو به شرطی موثر است که خودروهای داخلی بتوانند در بازار رقابتی با مشابه خارجی خود رقابت کنند.

صنعت خودرو خصوصی شود، عرضه و تقاضا معنا پیدا می کند

همچنین حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به وضعیت خودرو در ماه‌های اخیر اظهار کرد: من اعتقادم بر این است که باید بگذاریم صنعت خودرو خصوصی بوده و قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و با قدرت رقابت تعیین شود.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت درباره طرح شناور بودن قیمت خودرو و تغییر آن متناسب با تغییر نرخ ارز، تاکید کرد: اصل باید بر شناور بودن قیمت خودرو باشد، یعنی قیمت خودرو باید تابعی از قانون عرضه و تقاضا باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا باید قیمت خودرو متناسب با تغییر نرخ ارز تعیین شود، تصریح کرد: ما باید ابتدا به این نتیجه‌گیری برسیم که قرار است از چه گروهی حمایت کنیم، واقعیت آن است که در این صنعت باید هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده مورد حمایت قرار گیرند، به عبارتی به گونه‌ای عمل شود که سودها در این صنعت به جیب واسطه‌ها سرازیر نشود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت گذاری
نظر بینندگان
مهرداد
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۲۳
وقتی پایه حقوق اضافه نشود کدوم منطقی میگه قیمت بالا ببرید زمان قدیم سی سال یه وسیله قیمتش ثابت بود ولی الان چی صبح از خواب پامیشی قیمت عوض شده
مصلح
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۰/۰۳
آقای تابش زمانی که قیمت دلار2500 تومان را پذیرفتیم چطور باید این موضوع را بپذیریم که مصرف کننده کارمند یا کارگر که حقوقش این قیمت دلار را کلا نپذیرفته و ثابت مانده می‌تواند محصولات در پیت این خودروسازان را بخرد....بابا منطقتون کجا رفته؟............
!
!
!