یكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۳۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
نباید هزینه‌ها روی مصرف‌کننده آوار شود
۱۳:۳۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
اجاره خودرو
راه حل گرانی افزایش تولید است

نباید هزینه‌ها روی مصرف‌کننده آوار شود

پرشین خودرو: طی روزهای گذشته خبری مبنی بر آزاد سازی قیمت خودرو منتشر و بلافاصله با تکذیب وزارت صنعت و معدن و تجارت روبه رو شد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از فردا، با این حال خودرو سازان معتقدند با توجه به افزایش نهاده های تولید و ایجاد قیمت های دوگانه که سود آن به جیب دلال ها می رود، بهتر آن است تا خودروسازان محصولات خود را مثل سابق در حاشیه بازار بفروشند.

اما در برابر این درخواست، مخالفان معتقدند که این اقدام باعث افزایش مجدد قیمت خودرو می شود و به نوعی بار همه سیاست های غلط یا مشکلات خودروسازان به دوش مصرف کننده می افتد.

در این خصوص اسحاق جهانگیری وزیر صنایع در دولت های گذشته معتقد است راه حل اساسی تعادل بخشی به بازار خود رو، افزایش تولید است.

جهانگیری در پاسخ به این سوال که آیا آزاد سازی قیمت خودرو به نفع تولید کننده و مصرف کننده است؟ گفت: آزادسازی قیمت خودرو یک بحث کارشناسی است که باید استدلالات خودروسازان و موافقان را هم شنید. اما آنچه باعث افزایش قیمت خودرو و ایجاد قیمت های دوگانه در بازار و کارخانه شده است، افت شدید تولید و افزایش قیمت مواد اولیه است.

اسحاق جهانگیری در توضیحات خود در این باره گفت: در دوره گذشته خودرو در حاشیه بازار فروخته می شد و قیمت گذاری این گونه نبود که یک نرخ رسمی و کارخانه ای باشد و یک نرخ در بازار آزاد.

او تصریح کرد که سیاستی که این مهم را عملی می ساخت، افزایش تولید خودرو بود به طوری که تولید هر ساله رشد قابل توجهی داشت و همین باعث می شد که هیچ رانتی در بازار شکل نگیرد و منافعی اگر هست در جیب تولید کننده و مصرف کننده باشد نه واسطه ها.

جهانگیری گفت: امسال تولید افت شدید کرده است. چون تولید افت دارد تقاضا در بیرون زیاد است و به همین خاطر قیمت های بازار با قیمت های کارخانه تفاوت جدی دارد. باید تدبیری اندیشیده شود که طی آن افزایش قیمت مواد اولیه یا نهاده های تولید برای تولید کننده پوشش داده شود (جبران شود) و نقدینگی مورد نیاز خودروسازها- که یکی از جدی ترین بحران های آنهاست و به قطعه سازان هم سرایت کرده- تامین شود تا رشد تولید را به دنبال داشته باشد.

او این موضع خودروسازان که تفاوت قیمت بین بازار و کارخانه به جیب دلال ها می رود را تعبیر درستی دانست و افزود: اما اینکه بگوییم راه حلش این است که این مابه التفاوت را به خودروسازان بدهیم و همه چیز حل می شود، درست نیست. تفاوت قیمت که بین بازار و کارخانه وجود دارد به خاطر افت تولید است. راه از بین بردن این تفاوت قیمت، افزایش تولید است.

جهانگیری ادامه داد: دو اتفاق با هم افتاده است؛ یکی اینکه تولید افت کرده و دیگری اینکه قیمت مواد اولیه به شدت بالا رفته است. در واقع این دو را باید با هم دید. اگر موانع تولید برداشته شود، یعنی عرضه زیاد شود، حتما قیمت هم پایین خواهد آمد و تفاوت قیمت موجود در بازار و کارخانه از بین خواهد رفت.

او با بیان اینکه نباید همه هزینه ها روی سر مصرف کننده آوار شود، تاکید کرد که راه حل اساسی افزایش تولید است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آزادسازی
نظر بینندگان
!
!
!