شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
امكان آزادسازی قیمت خودرو وجود ندارد
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
اجاره خودرو

امكان آزادسازی قیمت خودرو وجود ندارد

پرشین خودرو: تصمیم افزایش قیمت برخی از خودروها براساس درخواست تولیدكنندگان اتخاذ شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، مدیركل كالاهای فلزی سازمان حمایت خواستار پایان سوءبرداشت‌ها درخصوص مرجع‌قیمت‌گذاری خودرو شد و با اعلام اینكه قیمت خودرو در بازار 4تا 22درصد كاهش یافت، دلالان را عامل افزایش قیمت‌ها دانست.

شهرام میر‌آخرلو، در خصوص دلایل افزایش قیمت 700 هزار تومانی خودروهایی كه ملزم به رعایت استاندارد یورو 4 هستند، اظهارداشت: تصمیم افزایش قیمت برخی از خودروها براساس درخواست تولیدكنندگان اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اینكه در جلسه ماه گذشته كمیته قیمت گذاری خودرو ورود خودروهای جدید به بازار مطرح و تعیین قیمت‌هایی لحاظ گردیده است، افزود: تندر SR محصول جدید پارس و وانت بار شركت پویا خودرو گرمسار از جمله این خودروهای جدید به شمار می آیند كه قیمت گذاری آنها انجام شد. البته در رابطه با تغییرات قیمت خودروهای فعلی تصمیم جدیدی اعمال نشده است.

به گفته مدیر كل دفتر نظارت بر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولید‌كنندگان، دیگر مصوبه این جلسه الزمات قانونی دولت برای واحدهای تولیدی بود كه مطابق آن خودروهای استاندارد یورو 2 باید در یك دوره زمانی تعریف شده به یورو 4 تغییر كیفیت دهند.

میرآخرلو اضافه كرد: برهمین اساس خودروسازها باید تا اول آذرماه ماه این تغییرات را انجام دهند و تا اول سال 92 تمام خودروهای یورو 2 خود را به یورو 4 تبدیل كنند.

این عضو كمیته خودرو با اشاره به اینكه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت دراجرای این مصوبه اقدامات مناسبی را انجام داده است، تصریح كرد: این وزارتخانه نسبت به تعیین قیمت این خودروها براساس اسناد و هزینه‌ها اقدامات لازم را انجام و در كمیته خودرو سیاستهای كارآمد را اتخاذ نموده است.

سوء برداشت‌های مرجع قیمت‌گذاری خودور را به حدالقل برسانید

به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اینكه هر دستگاهی به زعم خود می‌تواند ایرادات كارشناسی خود را به قیمت‌گذاری خودرو داشته باشد، افزود: براساس تكالیفی كه در ذیل ماده 101 صادر شده است خودرو به عنوان یك كالای انحصاری مشمول قیمت‌گذاری است و شورای رقابت فقط می‌تواند سیاست‌گذاری در زمینه قیمت خودرو داشته باشد.

میرآخرلو ضمن بیان این مطلب كه باید هرگونه سوء برداشتی در خصوص مرجع قیمت گذاری خودرو را رفع و با تنظیم مقرراتی روشن بیان این مباحث را به حداقل ممكن برسانیم، اظهارداشت: البته طی هفته‌های اخیر افزایش قیمت خودروها بیشتر به دلیل حضور دلالان و سفته‌بازان صورت گرفته است چراكه اینان با ایجاد تقاضاهای كاذب نقش مؤثری را در این امر بازی می‌كنند.

وی ضمن بیان اینكه با افزایش قیمت دلار خودروسازان با چند نوبت پیش‌فروش باعث كاهش چهار تا 22 درصدی قیمت خودرو در بازار شدند، افزود: البته كاهش تولید خودرو و مشكلات تأمین مواد اولیه آن نیز از عوامل افزایش قیمت‌ها در بازار است.

بازار داغ شایعات و تأثیر آن بر افزایش قیمت خودرو

وی با اشاره به اینكه اگر خودروسازان بخواهند محصولات خود را با قیمت حاشیه‌ بازار عرضه كنند، باید در قانون‌های مربوطه بازنگری شود، افزود: بر همین اساس تا زمانی كه قانون اصلاح نشود، امكان آزادسازی قیمت خودرو وجود ندارد و هر خودروسازی كه نسبت به این كار اقدام كند، با آن برخورد خواهد شد.

مدیر كل دفتر نظارت بر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولید‌كنندگان در ادامه به مصوبه واگذاری اختیار قیمت‌گذاری سواری‌های با قیمت بالای 45 میلیون تومان كه در جلسه سال گذشته كمیته قیمت‌گذاری خودرو در اسفند‌ماه صورت گرفته بود اشاره‌ كرد و گفت: در حال حاضر تغییرات در قیمت خودرو همچنان در حوزه اختیارات سازمان حمایت است به نحوی كه آزاد‌سازی قیمت خودرو صحت ندارد.

البته وی در رابطه با افزایش قیمت این خودروها كه به محض اعلام این خبر در سطح بازار اعمال شده است، تصریح كرد: این مصوبه برای سال گذشته است و تأثیر قابل توجهی در قیمت خودروهای بالای 45 میلیون ندارد؛ بلكه این بازار داغ شایعات و دلال بازی هاست كه باعث شده تا رشد قیمت این خودرودها را در بازار شاهد باشیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آزادسازی
نظر بینندگان
شکور
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۰/۰۹
معمولا سال به سال نرخ همه چیز بالا میره چرا این حداقل 45 رو که تصویب کردین به 60 نمی رسونید بد نبست این رو همانند دیگر نرخها افزایش بدین چون امروز فردا پراید هم به این مرز شما خواهد رسید. لطفا عجله کنید.
!
!
!