یكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۴:۰۵ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
گرانی بنزین از شایعه تا واقعیت
۱۴:۰۵ | ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
اجاره خودرو

گرانی بنزین از شایعه تا واقعیت

پرشین خودرو: در روزهای اخیر شایعات بنزینی آنچنان افزایش یافته که در مراودات اولیه مردم بحث بنزین ۵ هزار تومانی و ماجرای ۵ برابر شدن یارانه ها حرف اصلی را می زند.

به گزارش «پرشین خودرو»، برخی می گویند بنزین قراراست تک نرخی شود و برخی دیگر از افزایش قیمت این فرآورده خبر می دهند و آنهایی هم که ماجرای بنزین برایشان اهمیتی ندارد اخبار رایانه ها را دنبال می کنند.

به گزارش فردا،‌ در حال حاضر روزانه حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود و با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت این فرآورده بسیار بالاتر از نرخ فروش آن در کشور است. از سوی دیگر در شرایطی که تفاوت قیمت باعث از سر گرفتن قاچاق بنزین در کشور شده، ستاد هدفمندی یارانه ها به دنبال راهکاری برای مهار قاچاق بنزین و حل مشکل رشد مصرف این فرآورده در کشور افتاد و اجرای سیاستی جدید در این خصوص را الزامی دانست.

در اولین گام، سازمان هدفمندی یارانه ها دستور حذف ۲۰۰ لیتر از بنزین آزاد خودروهای شخصی را صادرکرد. اما برخی از کارشناسان معتقد بودند که حذف ۲۰۰ لیتری بنزین آزاد و یا همان نیمه یارانه ای در کارت خودروهای شخصی در راستای تصمیمی صورت گرفته که براساس آن سهمیه های ۴۰۰ تومانی حذف و بنزین تک نرخی و احتمالا به قیمت ۷۰۰ تومان عرضه شود.

اما موضوع قیمت بنزین در همین حد باقی نماند و بحث بنزین ۵ هزار تومانی در شرایطی مطرح شد که ماجرای احتمال ۵ برابر شدن یارانه ها نیز به وجود آمد. این در حالی است که رییس ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور در خصوص بنزین ۵۰۰۰ تومانی می گوید: بنزین ۵۰۰۰ تومانی تکذیب می‌شود و تا پایان سال نیز هیچ تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها صورت نمی‌گیرد.

از سوی دیگر سخنان تلویزیونی رئیس‌جمهور واكنش اعتراضی نمایندگان مجلس را در پی داشت. احمدی‌نژاد در مصاحبه تلویزیونی شنبه شب به تشریح كارنامه اجرای دو ساله قانون هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و گفت كه با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها كام مردم شیرین شد چرا كه قدرت خرید هفت دهك پایین جامعه افزایش یافت و وضع تولید هم در ۴۵ كالای اساسی به‌جز یكی خوب شده است.

به گفته احمدی‌نژاد در سال ۹۰ یكی از بالاترین میزان رشد اقتصادی جهان را داشته‌ایم چرا كه نرخ رشد ایران در سال ۹۰ معادل ۵.۲ درصد بوده است.احمدی‌نژاد گفت كه گرانی ربطی به هدفمندی یارانه‌ها ندارد و بیشتر متاثر از گرانی ارز است و گرانی ارز هم ناشی ازتحریم و فشارهای داخلی از سوی مخالفان است.

احمدی‌نژاد در عین حال خواستار اجرای بخش‌های باقی مانده قانون یارانه‌ها شد. او از اینكه مدیریت اقتصادی در كشور متعدد است، ابراز نارضایتی كرد و خواستار آن شد تا دولت در انجام كارهای مورد نظرش اختیار تام داشته باشد. احمدی‌نژاد افزایش یارانه‌ها را تا ۵ برابر امكان‌پذیر دانست.

این سخنان احمدی نژاد کافی بود تا احمد توكلی نماینده مردم تهران، در نطق خود در جلسه علنی روز یکشنبه، نخستین واكنش را نشان دهد. او طی تذكری آیین‌نامه‌ای رئیس‌جمهور را به فرافكنی متهم كرد و گفت: آقای رئیس‌جمهور به‌دنبال اختیارات ویژه است. یک برآورد ابتدایی نشان می‌دهد که ایشان می‌خواهد گازی را که به مردم می‌فروشد به قیمت ترکیه حساب کند و نفت خامی‌كه پالایشگاهی می‌فروشد به قیمت ۱۰۰ دلار حساب کند باید حدود ۲۵۰ میلیارد دلار از طریق افزایش قیمت حامل‌های انرژی پول کسب کند. بنزین معمولی ۵ هزار تومان، بنزین سوپر ۵۵۰۰ تومان، گازوئیل ۱۷۵۰ تومان، نفت کوره ۱۰۰۰ تومان، نفت سفید ۵۰۰ تومان و گاز طبیعی ۱۱۰۰ تومان خواهد بود.

بنابراین گزارش، با توجه به افزایش نرخ ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی ایران در کشورهای همسایه، بار دیگر موضوع قاچاق سوخت از سوی برخی سوء استفاده کنندگان از وضعیت اقتصادی کشور از سر گرفته شد. از همین رو ورود هر چه سریعتر دولت به این مسئله و تبیین سیاست های دولت برای از بین بردن شایعات بنزینی ضروری به نظر می رسد.

برچسب ها:
قیمت بنزین
نظر بینندگان
!
!
!