شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۰
خودرو خارجی چقدر گران می شود؟
۱۳:۰۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۰
اجاره خودرو

خودرو خارجی چقدر گران می شود؟

پرشین خودرو: با توجه به آزاد شدن قیمت‌گذاری خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان، فروشندگان خودرو در بازار آزاد پیش‌بینی می‌كنند که خودروهای خارجی، با افزایش قیمت ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به بازار عرضه شوند.

به گزارش «پرشین خودرو»، دولت در آخرین روزهای پاییز بخشنامه ای را صادر کرد که آن دسته از خودروهایی که قیمت آنها بالاتر از ۴۵ میلیون تومان باشد، دیگر مشمول قیمت‌گذاری سازمان حمایت و این کمیته نخواهند بود؛ بدین ترتیب قیمت‌گذاری خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان آزاد شد.

بر اساس بخشنامه کمیته خودرو، کمپانی‌های دارای خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان، تنها باید قیمت‌های جدید را در سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات ایران به ثبت برسانند.

تقریبا ۱۰ روزی از ابلاغ این بخشنامه گذشته و به نظر می‌رسد که شرکت‌های خودروسازی در تلاشند تا با افزایش قیمت در بازار و نمایندگی‌های خود، زمینه را برای قرار گرفتن در شمول این بخشنامه فراهم کنند و کار را به نوعی پیش برند که قیمت برخی از خودروهای آنها، به بالاتر از ۴۵ میلیون تومان صعود کند.

به گفته فعالان بازار خودرو، هم اکنون شرکت خودروسازی هیوندا بخشنامه را به نمایندگی‌های خود ارسال کرده که بر اساس آن برای محصولات این شرکت افزایش ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده و مشتریان در صورت تماس با نمایندگی‌ها برای خرید خودرو با جواب «فعلا موجود نیست» مواجه می‌شوند.

عرضه نشدن محصولات به بازار و اختلاف قیمت میان نمایندگی‌ها و بازار در اصل حاصل تلاش خودروسازان برای افزایش قیمت‌هاست.

به گزارش اقتصادپرس، با توجه به اقدام این شرکت، احتمال افزایش مجدد قیمت خودروهای هیوندا دور از تصور نیست و باید انتظار داشت با افزایش قیمت رسمی محصولات در نمایندگی‌ها، این برند شاهد افزایش ۶۰ تا ۸۰ میلیونی قیمت‌ها در بازار باشد.

هر چند به نظر می‌رسد افزایش قیمت خودرو تنها منتهی به شرکت‌های خارجی نشود، بلکه محصولات گروه ایران خودرو و پارس خودرو نیز در آینده‌ای نه چندان دور با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. برای نمونه هم‌اکنون مگان یکی از خودروهای داخلی است که در پرتو این بخشنامه باید منتظر افزایش نامتعارف قیمت آن باشیم.

البته کمیته خودرو نیز مصوبه‌ای داشته است که برمبنای آن، قیمت‌گذاری خودروهای تجاری از حیطه وظایف این کمیته خارج می‌شود و این خودروها دیگر قیمت‌گذاری نخواهند شد، اما سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت‌ها نظارت عالیه خواهد داشت.

بر این اساس خودروسازان مکلف هم شده بودند که بازار را تنظیم کرده و اجازه افزایش قیمت را ندهند، ضمن اینکه شرایطی را فراهم کنند که جلوی دلال‌بازی گرفته شود. در حالی که با نگاهی به قیمت‌های چند ماه گذشته در بازار می‌توان نتیجه گرفت که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت‌ها نظارت کافی نداشته و حتی نتوانسته از حقوق مشتریان پاسداری کند، زیرا هم اکنون قیمت پژو ۲۰۶ در نمایندگی ۱۸ میلیون تومان تعیین شده ؛ در حالی که در بازار ۲۸ میلیون تومان معامله می‌شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
افزایش قیمت
نظر بینندگان
اروین
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۰
قیمت پژو 206 که در نمایندگی موجود نیست 19.450 ، اگه تولید آغاز شه به امید خدا میره واسه بالا 28 . آخه چرا وقتی خودرویی موجود نیست یه قیمتی میدن !
!
!
!