چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۱
لطفا کرایه تاکسی‌ها را بالا نبرید
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۱
اجاره خودرو

لطفا کرایه تاکسی‌ها را بالا نبرید

پرشین خودرو: عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه افزایش ناگهانی قیمت خوراک پالایشگاه ‌ها، آثار تورمی در پی دارد گفت: افزایش ناگهانی قیمت خوراک پالایشگاه ‌ها، به رشد قیمت محصولات نفتی خودروها و در نتیجه افزایش کرایه‌ها می‌انجامد.

به گزارش «پرشین خودرو»، جلیل جعفری بنه‌خلخال با انتقاد از ارائه پیشنهاد ۸۰ درصدی قیمت خوراک پالایشگاه‌‌های روغن سازی،‌ گفت: اگر قرار است قیمت‌ها افزایش یابد، بهتر است این افزایش پلکانی و تدریجی باشد.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوراک‌های روغنی پالایشگاه ‌ها در تولید روغن‌موتور و مکمل بنزین خودروها تأثیر دارد، تصریح کرد: با افزایش قیمت محصولات مورد نیاز خودروها،‌ رانندگان به سمت افزایش نرخ کرایه‌ها می‌روند که در نتیجه مردم ضرر می‌کنند.

وی با اشاره به آثار تورمی افزایش قیمت خوراک پالایشگاه‌ها، اظهار داشت: مشخص نیست مسئولان وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش نفتی بر چه اساسی تصمیم به افزایش ۸۰ درصدی خوراک پالایشگاه‌‌ها را گرفته‌اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به فشارهای اقتصادی بر مردم و ناتوانی دولت در کنترل بازار گفت: از مهم‌ترین آثار تورمی افزایش نرخ کرایه‌ها، افزایش قیمت کالاهای اصلی مصرفی مردم است که با قیمت بنزین و کرایه تاکسی ارتباط مستقیم دارند.

تردد نزدیک به 20 میلیون دستگاه انواع خودروهای سبک و سنگین در کشو موجب شده است که ایران به یکی از بزرگترین بازارهای مصرف انواع روغن موتور و روغن‌های صنعتی خودروهای جهان تبدیل شود.

در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن نوع انحصاری "نفت رافینیتی" تنها تولید کننده یک محصول نفتی به نام "لوبکات" در سطح منطقه خاورمیانه است به طوری‌که برخی از کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس همچون عراق، عربستان سعودی و کویت هم با وجود ساخت پالایشگاه‌های متعدد نفت هیچگونه ظرفیتی برای تولید لوکات ندارند.

لوبکات خوراک پالایشگاه‌های روغن سازی کشور است که پس از تصفیه برای تولید روغن انواع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و در شرایط فعلی هم کشور با ساخت و راه اندازی صنایع تکمیلی از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتواع روغن موتور برخوردار است.

به گزارش سایت مجلس، از سوی دیگر همزمان با تامین نیاز بازارهای داخلی به انواع روغن موتور، ایران یکی از بزرگترین صادر کنندگان روغن موتور به کشورهای مختلف جهان همچون ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، هند و برخی از کشورهای اروپایی و آفریقایی بوده و سالانه بیش از 300 هزار تن از این محصول نفتی به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

با وجود تمامی مزیت‌های جغرافیائی و طبیعی ایران برای تولید و صادرات انواع روغن موتور به عنوان یک محصول غیر نفتی، از ابتدای دی ماه سالجاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با دریافت بخشنامه بانک مرکزی اقدام به افزایش بیش از 80 درصدی قیمت خوراک صنایع و پالایشگاه‌های روغن سازی کشور کرده است.

به عبارت دیگر، با اجرای این بخشنامه بانک مرکزی مبنای محاسبه خوراک پالایشگاه‌های روغن سازی به جای ارز مرجع با دلار مرکز مبالاتی محاسبه خواهد شد.

به اعتقاد فعالان این صنعت پالایشگاهی، این افزایش قیمت خوراک علاوه بر اینکه زمینه گرانی حداقل 50 درصدی قیمت انواع روغن موتور در داخل کشور را فراهم می کند، بازارهای صادرات این محصول نفتی ایران را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برچسب ها:
کرایه تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!