پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
اجبار خودروسازان به رعایت استانداردها
۱۰:۰۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
اجاره خودرو

اجبار خودروسازان به رعایت استانداردها

پرشین خودرو: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از آغاز مباحث مربوط به اجبار خودروسازان به رعایت استانداردهای آلایندگی خودرو با وجود افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، محسن بیگلری گفت: با وجود الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت‌های خودروساز به استانداردسازی خودروهای داخلی، هیچ یک از طرفین مسوول در جهت استانداردسازی خودروهای تولیدی حرکت نکردند.

نماینده مردم سقز و بانه افزایش 20 درصدی هزینه‌های تولید را دلیل بی‌توجهی خودروسازان به استانداردهای خودرویی عنوان کرد و افزود: شرکت‌های خودروساز برای انطباق تولیدات خود با استانداردهای بین‌المللی تولید مجبور به هزینه بیشتری هستند که این افزایش قیمت که در حدود 20 درصد هزینه‌های خودروسازان را به خود اختصاص می‌دهد در نهایت موجب افزایش قیمت خودروها می‌شود.

وی استانداردسازی کل صنعت خودروسازی را یک تکلیف قانونی دانست و به ایسنا تاکید کرد: افزایش قیمت خودرو به ویژه خودروهای پراید و پژو 405 و امثالهم مانع از پاس کردن استانداردهای یورو 4 و 5 توسط خودروسازان شده است. اگر به سایپا تاکید شود که حتما باید پراید را مطابق استاندارد یورو 4 یا یورو 5 تولید کند، قیمت انواع پراید به شدت افزایش می‌یابد چراکه این شرکت برای پاس کردن این استانداردها هزینه‌های زیادی باید بپردازد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن سرعت بخشیدن به طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را موجب کاهش نسبی آلایندگی‌های شهرها دانست و افزود: از رده خارج کردن خودروهای فرسوده یک وظیفه قانونی است که باید هرچه سریع‌تر به صورت تمام و کمال اجرایی شود ولی برخی موانع مانع از توجه متولیان حوزه سوخت و صنعت و بانک‌ها به این معضل پرآلاینده شده است.

بیگلری از آغاز بررسی وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت برای استانداردسازی صنایع به ویژه انطباق صنایع خودروسازی با استانداردهای آلایندگی در کمیسیون صنایع و معادن خبر داد و افزود: در این ارتباط مباحثی در کمیسیون صنایع و معادن آغاز شده است. کمیسیون در پی یافتن راه‌حل‌هایی برای اجبار خودروسازان به اعمال استانداردهای بین‌المللی در خط تولید است. این مباحث در کمیسیون کلید خورده و پس از انجام کار کارشناسی در قالب طرح به مرحله اجرا می‌رسد.

نماینده مردم سقز و بانه توقف شماره‌گذاری خودروهای آلاینده را تیغ دو لبه دانست و افزود: توقف شماره‌گذاری خودروهای تولیدی سایپا و ایران‌خودرو روش خوبی است ولی باید توجه داشت با توجه به آشفته بازار تولید خودرو و نابسامانی‌های قیمت‌ها، تهدید به توقف شماره‌گذاری خودروهای آلاینده موجب تشدید ناسبامانی‌های بازار خودروی کشور می‌شود.

وی ابراز عقیده کرد: این نابسامانی‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که نرخ فولاد 500 درصد افزایش یافته است. این موضوع موجب زیان سنگین خودروسازان و تقویت زمزمه‌های افزایش قیمت خودرو یا جبران هزینه‌ها از سایر طرق حمایتی شده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
استانداردهای
نظر بینندگان
!
!
!