سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۳۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
روز خوب خودرویی ها در بورس
۱۶:۳۳ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
اجاره خودرو

روز خوب خودرویی ها در بورس

پرشین خودرو: شاخص کل بورس تهران در دقایق اولیه معاملات امروز با 154 واحد افزایش توانست از کانال 38 هزار واحد عبور کند. اما پیش از اتمام معاملات با کاهش 28 واحد به رقم 37 هزار و 987 واحد رسید تا عملا برای عبور از مرز39هزار واحدی تنها13واحد فاصله داشته باشد.

به گزارش «پرشین خودرو»، شاخص کل بورس تهران در دقایق اولیه معاملات امروز با 154 واحد افزایش توانست از کانال 38 هزار واحد عبور کند. اما پیش از اتمام معاملات با کاهش 28 واحد به رقم 37 هزار و 987 واحد رسید تا عملا برای عبور از مرز39هزار واحدی تنها13واحد فاصله داشته باشد.

در جریان معاملات امروز شرکت‌هایی گسترش نفت و گاز پارسیان-سرمایه گذاری غدیر-گل گهر و چادرملو- مخابرات چون بیشترین سهم را در رشد 126واحدی دماسنج بازار داشتند.

در گروه بانکی بانک ملت با سرمایه 3 هزار و 310 میلیارد تومانی در حالی برای سال مالی جاری به ازای هر سهم 25 تومان سود پیش‌بینی کرده بود که در عملکرد نیمه اول سال این بانک مشخص شده 50 درصد از این سود، یعنی 125 ریال محقق شده است. بانک ملت در سال مالی جاری بیش از 268 میلیارد و 268 میلیون تومان (به‌ ازای هر سهم 81 ریال) سود حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها پیش‌بینی کرده که 231 میلیارد تومان (به ازای هر سهم 70 ریال) آن مربوط به درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام گروه مالی ملت است.

سهام بانک صادرات در روزهای گذشته به دلیل موضوع واگذاری بلوک 28.5 درصدی سرمایه‌گذاری غدیر با صف خرید سنگین و افزایش قیمت هر سهم از 100 به 112 تومان مواجه شده است.

این موضوع توسط مسعود غنی‌زاده مدیر سرمایه‌گذاری بانک صادرات تایید و به گفته وی مذاکراتی هم انجام شده، ولی هنوز نتیجه جدی و منتهی به قراردادی در رابطه با واگذاری سهام غدیر به دست نیامده تا قطعی و اعلام شود.

در این میان و بعد از افزایش قیمت سهام بانک صادرات به 112 تومان، محمدرضا پیشرو مدیرعامل این بانک روز گذشته از عدم تاثیر برنامه اصلاح ساختار سرمایه‌گذاری و سبد سهام واگذاری در پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی جاری خبر داد. این موضوع باعث شد، تا قیمت هر سهم این بانک امروز با کاهش 4 درصدی معامله شده و در حال حاضر به 107 تومان کاهش یاید.

در این میان مدرس علوم بانکی موسسه عالی بانکداری ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: انتشار برخی خبرهای جدید در خصوص احتمال اقدام برای شناسایی سود از محل فروش برخی سرمایه گذاری ها از جمله سهام "وغدیر" از سوی بانک صادرات نه تنها موجب شکل‌گیری روند مثبت و تشکیل صفوف خریداران شده، بلکه افزایش اقبال سرمایه گذاران را نسبت به سایر سهام فعال صنعت بانکداری در پی داشته است.

افزون بر آن گزارش عملکرد 6 ماه نخست سال مالی جاری این بانک نیز از عملکرد مناسبی حکایت دارد و این امر سهام این گروه را به لیدری بانک صادرات با اقبال سرمایه گذاران همراه کرده است.

وی همچنین گفت: دلیل مهم دیگری را نمی توان بر روند قیمتی این سهام مثبت ارزیابی کرد، چراکه مسئله تحریم ها همچنان به قوت خود باقی است و اتفاق بنیادین جدیدی نیز رخ نداده که بتوان حرکت مثبت این گروه را متأثر از آن دانست.

این کارشناس گروه بانکی با بیان اینکه نسبت قیمت به عایدی سهام صنعت مورد بحث در محدوده بین چهار تا پنج واحدی قرار دارد، اظهار داشت: این ارقام برای سهام بانک ها رقم های مطلوبی به نظر می رسد و به طور معمول این گروه با این نسبت با رونق معاملات سهام رو به رو می شوند.

وی مشخص شدن وضعیت سودآوری بانک ها پس از گذشت 9 ماه از سال جاری و امکان حصول اطمینان بیشتر از تحقق بودجه های برآوردی آنها را از دیگر عوامل مهم بر روند معاملات این سهام برشمرد و گفت: به نظر می رسد هم اکنون فصل بالا رفتن قیمت سهام گروه بانکی و بازگشت اقبال سرمایه گذاران به سمت آنها باشد که انتظارها از تداوم این روند مثبت با شدت و ضعفی متفاوت تا فصل برگزاری مجامع آنها حکایت می کند.

در گروه سیمانی پس از ارایه گزارش پیش بینی سود سیمان هگمتان برای سال مالی 92 که با رشد 38 درصدی سود هر سهم پس از مالیات نسبت به سال مالی گذشته خود باعث استقبال سهامداران به این شرکت گردید امروز سیمان ایلام نیز پیش بینی سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به 1392.10.30 با رشد 42 درصد نسبت به سال مالی جاری به بورس اعلام نمود.

این در حالی است که شرکت سیمان دشتستان پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به نیمه شهریور 92 را به شش دلیل از 853 ریال به ازای هر سهم به 752 ریال معادل 13 درصد کاهش داده است.

کیومرث موسیوند مدیرعامل سیمان دشتستان در این رابطه به سازمان بورس اعلام کرد: با توجه به اینکه سوخت مصرفی این کارخانه در پیش‌بینی اولیه به طور کلی گاز لحاظ شده بود، اما با عنایت به دستورالعمل دولت مبنی بر کاهش تدریجی سوخت گاز مصرفی کارخانجات از اوایل مهرماه به تدریج کاهش و سوخت مازوت جایگزین آن شده که این امر تفاوت قیمت

مازوت با گاز حدود 4 برابر است، باعث افزایش 15 هزار و 700 تومان در بهای تمام شده هر تن سیمان شد.

وی ادامه داد: افزایش بی‌رویه قیمت مصرفی از حدود 550 تومان در ازای هر پاکت به 820 تومان، کاهش مصرف بازار در منطقه‌ای که کارخانه قرار گرفته، به علت شدت بارشهای آسمانی و جاری شدن سیل -که در 20 سال گذشته که بی‌سابقه بود- کاهش مصرف سیمان پروژه‌های عمرانی در سطح استان و بازار منطقه ،کاهش تولید واقعی نسبت به تولید پیش‌بینی شده و انجام تعمیرات اساسی که زمان آن بیش از پیش‌بینی به طول انجامیده، منجر به تعدیل سود هر سهم شرکت شده است.

در گروه خودرویی شرکت ایران خودرو دیزل با توجه به تعدیل پیش بینی درامد هر سهم امروز متوقف شد.

شرکت گروه بهمن با سرمایه ای 507 میلیارد تومان در اطلاعات و صورت های مالی حسابرسی شده میاندوره ای 6 ماهه منتهی به شهریور 91 برای هر سهم مبلغ 38 ریال عایدی خالص محقق نموده است.

این شرکت در گزارش خود از افزایش 23 درصدی فروش، 26 درصدی بهای تمام شده و 18 درصدی سود ناخالص نسبت به دوره 6 ماهه مشابه سال مالی قبل خبر داده نسبت به 6 ماهه نخست سال مالی 90 را تجربه کرده است.گروه بهمن نرخ هر ین برای واردات 43 درصدی مواد اولیه سال 91 را 149 ریال در نظر گرفته و طرح های تولید مینی تراک، مجموعه سازی کاپرا، وانت ایسوزو و سواری چینی را در سال 91 به بهره برداری خواهد رساند.

در این میان دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران ساسان قربانی اظهار کرد: مشکلات مربوط به مواد اولیه، ارز، قیمت خودرو و تسهیلات بانکی فعالان صنعت قطعه و خودرو را تحت فشار قرار داده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تکلیف مردم و تولیدکنندگان با نرخ ارز مشخص نیست، خاطرنشان کرد: مهمتر از قیمت ارز تثبیت آن است زیرا در شرایط نوسان قیمتی امکان هرگونه برنامه‌ریزی از سوی تولیدکنندگان از بین می‌رود.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد: از آن سو قیمت مواد اولیه نیز تا 300 درصد افزایش یافته است بنابراین یا باید مواد اولیه را ارزان‌تر در اختیار تولیدکننده قرار داده و یا مابه‌التفاوت قیمت فروش خودرو با قیمت تمام شده تولید به اضافه سود مشروع را به خودروساز پرداخت کنند.

وی افزود: تثبیت قیمت خودرو در شرایطی که هزینه‌های تولید روز به روز در حال افزایش است تنها موجب ضرردهی قطعه‌سازان و خودروسازان و کاهش تولید این محصول شده است. از آن سو بانک‌ها نیز از ارائه تسهیلات به این بخش خودداری می‌کنند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران با بیان اینکه برای تمام این مشکلات باید تصمیماتی اتخاذ شود، تصریح کرد: اگرچه هم‌اکنون امکان بهبود وضعیت فعلی وجود دارد اما با طولانی شدن این روند امکان بازگشت به شرایط مطلوب تولید خودرو کمتر خواهد شد.

اکثر شرکتهای موجود در این گروه همچون بهمن-سایپااذین-پارس خودرو-زامیادوقطعات اتومبیل ایران با رشد قیمت سهام به کار خود پایان دادند.

در گروه سرمایه گذاری عامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران در گفتگو با بورس نیوزعنوان کرد: شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در راستای مدیریت پرتفوی سرمایه گذاری های خود و ایجاد تعادل میان آنها قصد واگذاری و فروش برخی از سهام موجود در پرتفوی بورسی را دارد که در این میان "شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران" به عنوان بازاریاب در جهت فروش سهام مذکور نیز فعالیت می نماید.

صادقی مقدم در ادامه در خصوص جزییات فروش این سهام اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری ملی ایران تصمیم دارد سهام شرکت هایی همچون گرجی، فیبر ایران، شهد ایران و ... را که دارای کرسی هیأت مدیره می باشد و همچنین سهام شرکت هایی همچون مارگارین و صنعتی بهشهر، سرما آفرین، بوتان و برخی از شرکت های قندی خود را که دارای مالکیت بیش از پنج درصد می باشد را از طریق نماد عمده در تابلو بورس بفروش رساند و این در حالی است که غالب این سهام پنج درصدی قابلیت تعیین اعضای هیأت مدیره را دارند غالب شرکت های مذکور به دلیل دارا بودن دارایی های با ارزش و فراوان، از ارزندگی مناسبی برخوردارند و "ونیکی" قصد دارد در جهت مدیریت پرتفوی خود سهام مذکور را با در نظر گرفتن ارزش ذاتی آنها و در صورت ارائه قیمت منصفانه به صورت بلوکی بفروش رساند. و این درحالی است که قیمت برخی از سهام مذکور در حال حاضر از قیمت ذاتی خود فاصله زیادی دارند. این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: در خصوص سهام شرکت هایی که سهم شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در آنها کمتر از پنج درصد می باشد همچون لعابیران، آبسال نیز تصمیم به فروش در قیمت های مناسب را داریم و از کلیه افرادی متقاضی این سهام به قیمت مناسب هستند، استقبال می کنیم.

به گزارش دنیای صنعت، این مقام مسئول همچنین در بیان وضعیت مالی شرکت تصریح کرد: شرکت سرمایه گذاری ملی ایران تاکنون توانسته سودی نزدیک به 100 میلیارد تومان از محل سود تقسیمی سهام شرکت های موجود در پرتفوی خود محقق نماید و براساس آخرین اطلاعات، خالص ارزش دارائی های هر سهم "ونیکی" در تاریخ 91.10.9، مبلغ 3200 ریال بوده است.

در مجموع بازار امروز بازاری مثبت بود و دران تعداد271میلیون و804هزار سهم به ارزش128میلیارد تومان معامله شد و ارزش بازار نیز به رقم173هزار میلیارد تومان رسید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بورس
نظر بینندگان
!
!
!