چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۸ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
ماراتن افزایش قیمت خودروسازان +جدول
۰۹:۵۸ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
اجاره خودرو

ماراتن افزایش قیمت خودروسازان +جدول

پرشین خودرو: کارشناسان ازار آینده روشنی را برای حوزه خودرو ترسیم نمی کنند و شاید همین نگاه سبب شده که به مردم توصیه کنند که برای خرید خودرو عجله کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، این روزها بازار خودرو با افت و خیزهای متعددی روبرو شده است.

در ماه های اخیرهفته های بسیار کوتاهی قیمت خودرو به دلیل کاهش متقاضیان آرامش نسبی خود را پیداکرد و قیمت ها تا حدی پایین آمد، اما این بازی قرار نیست به پایان برسد چرا که تا بازار می خواهد به مشتریان خود اطمینان دهد که بازار با ثبات شده موجی از شایعات به راه می افتد که خودروسازان در عرضه خودرو مشکل دارند و یا قرار است قیمت خودروها آزاد شود.

این شایعات سبب شده قیمت ها مرتب جهش داشته باشند به گونه ای شاید باور اینکه روزی قیمت خانواده ایکس 100 که به پراید مشهوراست و درتمام کشورها نسل اش منقرض شده به بیش از 14 میلیون تومان برسد سخت بود امااکنون به پاس عدم داخلی سازی این محصول، قیمت ها دستخوش تغییر شده و بخشی هم بواسطه خواست خودروسازان در بازار افزایش یافته است.

بر اساس گزارش مشرق؛ زمانیکه تفاوت حاشیه بازار و کارخانه ایجاد شود خودروساز اهرمی برای گران کردن می یابد و این امر موجی از درخواست ها را روانه سازمان حمایت می کند و توجیه می شود چرا دلالان سود حاشیه بازار را ببرند، زمانیکه بازار کشش دارد بهتر است که خودروساز منفعت ببرد و درافزایش تولید، ارتقا کیفیت و حفظ اشتغال حرکت کند.

درخواست افزایش قیمت خودروهای داخلی روی میز سازمان حمایت

اما این امر همیشه در حد شعار باقی می ماند.

وقتی مجوز گران کردن محصولات به خودروسازان داده می شود کیفیت و سایر موارد به فراموشی سپرده خواهد شد و اگر در این میان مجموعه ای مانند سازمان استاندارد گله کند خودروساز بهانه های همیشگی خود را می آورد و بازهم جریان عدم ارتقا کیفیت ادامه پیدا می کند.

ایران خودرو و سایپا مجددا درخواست افزایش قیمت محصولات خود را برای پایان سال 91 داده اند و امیدوار هستند که موافقت شود.

بر این اساس قیمت خودروها به جای آنکه به سمت منطقی شدن حرکت کند باز هم رشد بی رویه خواهد داشت.

درخواست گرانی خودروهای داخلی که روی میز سازمان حمایت است به زودی بررسی خواهد شد و آنگونه که خودروسازان اعلام داشتند مجموعه یادشده با افزایش قیمت ها موافقت خواهد کرد.

اگر خودروسازان جواب منفی بشنوند مطمئنا پایان سال با بحران قیمت و کمبود خودرو مواجه خواهیم شد زیرا مانند سنوات گذشته این مجموعه ها ثابت می کنند که اگر قیمت ها طبق نظر آنها بالا نرود تولید خودرو به صورت غیرواقعی هم شده به خواب میرود.

البته نمی توان گسترش تحریم ها و افزایش 100 تا 150 درصدی قیمت مواد اولیه مرتبط با حوزه خودرو را نادیده گرفت، اما رشد قیمت ها متناسب با سرجمع افزایش قیمتها نیست.

به هرترتیب با افزایش قیمت ارز خرید مواد اولیه مرتبط با خودرو که حداقل به60 صنعت وابسته است گران تمام می شود اما با راهکارهای عملیاتی می توان کمترین فشار را بر مردم وارد کرد تا آنها نیز از تولید داخل بهره مند شوند.

شایعات قیمت ها را تا 600 هزار تومان بالا برد

از زمانیکه شایعه آزاد سازی قیمت انواع خودرو در بازار پیچیده شد قیمت انواع خودروها ی زیر 40 میلیون تومان تا 600 هزار تومان افزایش یافت.

در خبرهای ضد ونقیض آمده بود که قیمت خودرو توسط حاشیه بازار تعیین خواهد شد.

اما نهایت امر پس ازآنکه بازار دچار دوگانگی قیمت شد اعلام کردند خودروهای بالای 45 میلیون تومان ازقیمت گذاری خارج و حاشیه بازار تعیین کننده خواهد بود، هنوز نقطه این جمله گذاشته نشده بود که مگان 57 میلیونی در بازار به 70 میلیون تومان رسید و اکنون در قیمت ذکر توقف داشته است.

در حقیقت قیمتی از حاشیه بازار به دست آمد که دلخواه خودروسازبود. این موضوع نشان می دهد که حاشیه بازار عملا دست خودروساز است. قیمت سایر خودروها هم در بازار به جای آنکه ثابت بمانند باز هم بالا رفت و طبق جدول ارایه شده برخی از نرخ ها باعث تعجب است.

خودرو 206 تیپ2که بیش از 4 ماه است خط تولید آن متوقف شده اخیرا برای خودرو 206 صندوقدار فعال شده است اما این خودرو که شاید تولید روزانه آن به کمتر از 10 دستگاه برسد هنوز با مشکلات عدیده ای روبرو است و نقص قطعه دارد شاید همین امر سبب شده 206 صندوقدار به بیش از 42 میلیون تومان برسد.

تیباهم برخلاف پیش بینی ها از 16 میلیون و 500 هزار تومان عبور کرده و 17 میلیون تومان شده است.206 تیپ 2 که مشتریان زیادی دارد در خوش بینانه ترین حالت 3 میلیون تومان گران شده است اما برخی ها از نمایندگی ها تا 32 میلیون هم قیمت گذاری کرده اند.

اکنون فصل خرید خودرو است

اما کارشناسان و تحلیل گران بازارآینده روشنی را برای حوزه خودرو ترسیم نمی کنند و شاید همین نگاه سبب شده که به مردم توصیه کنند که برای خرید خودرو عجله کنند چرا که ممکن است قیمت ها مجددا بارشد چشمگیری مواجه شود.

اما گروهی دیگر معتقدند که مردم در صورت افزایش قیمت باید دست از خرید خودرو بکشند تا خودروسازان به این باور برسند که ضمن اینکه مردم توان خرید ندارند، خودروهای عرضه شده در بازار در مقایسه با قیمت های فعلی بسیار گران است و این معضل نشات گرفته از موضوعات مهمی چون عدم بهره وری خودروسازان، تکیه بر واردات و... است.

با تمام این اوصاف بازار خودرو از نبود به موقع خودرو رنج می برد و این در حالی است که به اذعان خیلی از افراد خودروها در پارکینگ خودروسازان خاک می خورد و از آنجا که آنها تمایل به افزایش قیمت دارند ترجیح می دهند با کاهش عرضه و افزایش تقاضا قیمت ها را بالا ببرند.

مانند خودرو 206 که هنوز در نمایندگی ها با قیمت های بالا به فروش می رسد اما خودروساز از داشتن حتی یک دستگاه 206 در پارکینگ خود خبر می دهد. گویا تناقض گویی ها در حوزه خودرو پایان ناپذیر است.

قیمت انواع خودروهای پرطرفدار در بازار


مدل خودرو

قیمت به تومان

پژو 206 تیپ 2

30/000/000

پژو 206 v9

42/000/000

پژو 207 دنده ای

36/000/000

پژو 207 اتومات

48/000/000

پرشیا

26/500/000

سمند lx

22/000/000

تندر 90 ایران خودرو

27/500/000

تندر 90 پارس خودرو

28/500/000

گراند ویتارا کلاس 5

90/000/000

گراند ویتاراکلاس 8

96/000/000

پراید 131

13/500/000

پراید 132

13/800/000

پراید 111

14/300/000

تیبا

17/000/000

مزدا 2

61/000/000

مزدا3

98/000/000

مگان

70/000/000

 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
افزایش قیمت
نظر بینندگان
احمد
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۸
خودروسازان هم تا مي توانند كم نمي گذارند .آنها ثابت كرده اند كه جدا از بحث افزايش قيمت مواد اگر به هر دليل روزنه اي پيداكنند حسابي مردم رادر منگنه مي گذارند. بعلت شرايط انحصار و...براي تهيه خودرو مجبور بوده ام برج 5 پولم رابه مجموعه خودروساز داده و خودروساز نيز با پول اينجانب اقدام به ورود قطعات با دلارحداكثر 1500 توماني كرده و حال كه قطعات رسيده و خوردو را مونتاژ كرده آنرا بادلار 3000 تومان به بنده مي فروشد. اگر انتظار انصاف و منطق از جامعه داريم اول خودمان بايد منصف و منطقي باشيم.
مهدی
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۷
ای الهی نابود بشه این صنعت م...
دوره گرد
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۷
قربونت داداش اگر بدری خانم پس داد یه روزم به من قرض بده
...
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۷
یعنی واقعا سود کمتر از 100 درصد برای کارخانه ها انقدر غیر قابل قبول هست که میخوان حتما تا قبل از سال 92 قیمت هاشونو افزایش بدن؟؟؟؟؟این کارا یعنی چی؟؟؟؟مگر طبق قرارداد خودروساز ها با سازمان حمایت قرار نبود که پس از افزایش قیمت ها درخواست افزایش ندهند؟؟؟مگر قرار نبود کیفیت خودروشونو افزایش بدن؟؟؟؟من یا کسانی که خرداد ماشین اسم نوشتیم و عمده پول ماشین رو دادیم چرا باید الان قیمت رو اندازه کسی که به صورت فوری خودرو میخره بپردازه؟؟؟؟
رضا
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۷
هر کی از این قیمتهای جدید پیشنهاد داد بهش بگین مامان جونم دستگاه چاپ اسکناسمونو داده به بدری خانم همسایمون .پس اوردن چاپ میزنم میایم خرید.
!
!
!