جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۱۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
سازمان محیط زیست اهمال می‎کند
۱۶:۱۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
اجاره خودرو

سازمان محیط زیست اهمال می‎کند

پرشین خودرو: در حالی که مدیران شهری هر روز نسبت به وضعیت نامناسب مینی‌بوس‌های فرسوده پایتخت به لحاظ سن فرسودگی هشدار می‌دهند تا روند نوسازی این ناوگان سرعت بگیرد، اما پس از گذشت 10ماه از سال جاری هنوز 1080 دستگاه مینی‌بوس فرسوده در شهر تهران مسافر جابه‌جا می‌کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، این روزها که پایتخت با افزایش آلودگی هوا دست به گریبان است و سلامت شهروندان به لحاظ افزایش غلظت آلاینده ها به خصوص آلاینده ذرات معلق در خطر است، همچنان شاهد تردد مینی بوس های فرسوده در سطح شهر تهران هستیم.

بارها و بارها از سوی کارشناسان محیط زیست اعلام شده، خودروهای بی کیفیت، سوخت با استاندارد پایین و تردد میلیونی خودروهای فرسوده در سطح شهر تهران میزان آلودگی هوای پایتخت را چندین برابر می‌کند اما انگار گوش شنوایی نیست و تنها راهکارهای غیرکارشناسی و کوتاه مدت برای کاهش آلودگی هوا از سوی مسئولان به اجرا در می‌آید.

در روزهایی که وضعیت هوای تهران به شرایط هشدار و اضطرار می رسد، مسئولان با آبپاشی و مه پاشی، تعطیلی تهران و اجرای طرح زوج و فرد به مقابله با آلودگی هوا می شتابند بی آن که فکری به حال تردد میلیون ها خودروی فرسوده، احتراق میلیون لیتری سوخت بی کیفیت و تردد خودروهای بی کیفیت در سطح شهر کنند. در شرایطی که استفاده از مینی بوس های گازوئیلی در کشورهای مختلف دنیا در حال منسوخ شدن است و مترو یا دیگر خطوط پیشرفته حمل و نقل عمومی جای آن به کار گرفته شده است اما هنوز هم مینی بوس های قدیمی در پایتخت مسافران را جابه جامی کنند.

وحید نوروزی، مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست بارها و بارها در کارگروه آلودگی هوا به عنوان نماینده شهرداری تهران تاکید کرده که وضعیت فنی و موتور این مینی بوس ها نامناسب است و صددرصد مینی‌بوس‌های تهران فرسوده هستند که ایمنی لازم را هم برای جابه‌جایی مسافران ندارند.

نوروزی تصریح کرد: طبق مصوبه هیات وزیران قرار شده بود از اول تیرماه امسال تردد کلیه خودروهای سواری شخصی با سن بالای 20سال،‌ وانت با سن بالای 15سال، تاکسی و مینی بوس 10سال، میدل باس 12سال، اتوبوس شهری 8سال، اتوبوس برون شهری 12سال، کامیون کشنده 20 سال و موتورسیکلت 8 سال به بالا در سطح شهر تهران ممنوع شود. مصوبه ای که هنوز پس از گذشت 6 ماه از تاریخ مقرر به اجرا درنیامده و می بینیم که همچنان مینی بوس ها و اتوبوس های فرسوده در سطح شهر جولان می دهند.

به گفته نماینده شهردار تهران در کارگروه آلودگی هوای تهران ناوگان مینی بوس پایتخت فرسوده است. به طوری که مینی بوس های مذکور سه برابر مینی بوس های نو هوا را آلوده می کنند. براساس تحقیقات و آزمایش های انجام شده روی تعدادی از مینی بوس های فعال، مجموع میزان آلودگی تولیدشده شامل مونوکسیدکربن، ترکیبات آلی فرار بدون متان، اکسیدهای نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق در مینی بوس های بنز که عمر بالای 5 سال دارند 23 هزار و 67 میلی گرم در هر کیلومتر و مینی بوس های فیات با عمر بالای 5 سال 26 هزار و 662 میلی گرم در هر کیلومتر است. مینی بوس های ایویکو نیز با عمر زیر 5 سال معادل 19 هزار و 308 میلی گرم در هر کیلومتر آلودگی تولید می کند.

نوروزی با بیان اینکه در ابتدای سال نمونه گیری برای بررسی وضعیت سوخت کشور صورت گرفت که برای جلوگیری از هرگونه شائبه ای این نمونه ها به خارج از کشور فرستاده شده است، گفت: بر اساس آخرین اندازه گیری های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مشخص شد که گوگرد موجود در سوخت بنزین حدود 180 پی پی ام و گوگرد موجود در سوخت گازوئیل 7 هزار پی پی ام است، این در حالیست که استاندارد سوخت پاک 50 پی پی ام و استاندارد سوخت بسیار پاک 15 پی پی ام است.

به گفته نوروزی در عین حال سوخت مصرفی اتوبوس و مینی بوس های شرکت واحد از وضعیت نسبتا بهتری برخوردار است و حدود 150 پی پی ام گوگرد دارند. البته این رقم نیز در سایر کشورهای دنیا 50 و حتی 10 پی پی ام است.

وی افزود: در کنار اینکه نوسازی مینی بوس های شهر تهران بسیار کند انجام می شود، نوسازی اتوبوس های پایتخت نیز روند بسیار کندتری دارد. چنانچه از ابتدای سال جاری تاکنون هنوز یک اتوبوس از سوی دولت برای جایگزینی به شهرداری تهران تعلق نگرفته است که این امر مهم نیز با توجه به احتراق سوخت با استاندارد یورو 2 آلایندگی هوا را افزایش می دهد.

رضوی: مینی بوس های فرسوده عامل مهم تشدید آلاینده هاست

سید علی رضوی مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی هم در این باره به شهرنوشت گفت: تردد مینی بوس های فرسوده در شهر تهران تاثیر نامطلوبی بر آلودگی هوای پایتخت دارد.

وی با بیان اینکه قرار بود تا پایان سال 1200 دستگاه مینی بوس فرسوده پایتخت نوسازی شود، اظهارداشت: از یک سال گذشته تاکنون سازمان محیط زیست هیچ اقدامی برای اجرای طرح کاهش آلودگی هوا که در آن بر حذف مینی بوس ها و موتورسیکلت های آلوده کننده هوا تاکید شده، انجام نداده است.

به گفته رضوی براساس طرح نوسازی ناوگان فرسوده، سازمان محیط زیست موظف شد 10 میلیون تومان یارانه و شهرداری تهران نیز 10میلیون تومان یارانه برای نوسازی مینی بوس های تهران اختصاص دهند. این در حالی است که بعد از نوسازی یکصد و بیست و یکمین مینی بوس، سازمان محیط زیست اعلام کرد دیگر برای نوسازی اعتبار ندارد و اکنون نوسازی این ناوگان معلق مانده است.

وی از سازمان محیط زیست به دلیل عمل نکردن به تعهدات خود در مورد پیگیری تامین اعتبار تعویض مینی بوس های فرسوده انتقاد کرد و بیان داشت: این طرح نیاز به اعتبارات دولت و حمایت های بانکی دارد که سازمان محیط زیست موظف است این حمایت ها را پیگیری کند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی تصریح کرد: قرار بود وام های بلندمدت به مینی بوس داران و موتورسیکلت سواران داده شود که این امر نیز به دلیل کمبود اعتبار تاکنون به طور کامل انجام نشده است.

رضوی با اشاره به اینکه میزان آلایندگی مینی بوس های فرسوده پایتخت بسیار بالاست، اظهار داشت: در عین حال رقم 1200 مینی بوس فرسوده تنها مینی بوس های تحت نظارت شرکت واحد است. اگر مینی بوس های دیگر که تحت نظارت این شرکت نیستند را هم به آنها اضافه کنیم این رقم به 2 هزار مینی بوس فرسوده خواهد رسید.

وی افزود: اکنون سالانه 1.5 میلیون تن آلاینده از طریق همین خودروهای فرسوده وارد هوای شهر می شود.

از آنجایی که قیمت تمام شده مینی بوس های جدید بالاست و رانندگان مینی بوس های فرسوده قادر به تامین این هزینه نیستند، در یک طرح پیشنهادی افزایش یارانه بلاعوض شهرداری تهران به نوسازی مینی بوس های فرسوده پایتخت، به شورای شهر ارایه شده است که در صورت تصویب یارانه کمک بلاعوض شهرداری از مبلغ 10 میلیون تومان به 20 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: برای آنکه به روند خروج مینی بوس های فرسوده کمک کنیم پیشنهاد شده 20میلیون تومان کمک بلاعوض به رانندگان مینی بوس از سوی شهرداری تهران اعطا شود تا رانندگان بتوانند با میزان آورده کمتر، مینی بوس های شان را تعویض کنند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آلودگی هوا
نظر بینندگان
!
!
!