جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۶:۲۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
خودروسازی لوکوموتیو صنعت است
۱۶:۲۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
اجاره خودرو

خودروسازی لوکوموتیو صنعت است

پرشین خودرو: نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازی لوکوموتیو صنایع تلقی می شود که در صورت حمایت از آن بخش اعظمی از صنایع کشور نیز توسعه می یابند.

به گزارش «رپشین خودرو»، رضا رحمانی، در نشست مشترک قطعه سازان آذربایجان شرقی با او و مدیرعامل سایپا، با بیان اینکه صنعت خودرو صنعتی مادر محسوب شده و صنایع زیردستی بسیاری از گذر حمایت از آن رشد و توسعه می یابند، اظهار کرد: اگر اغراق نباشد در مجلس نهم به صورت شبانه روزی برای حمایت از صنایع خودرسازی کشور تلاش و به این منظور مشکلات این حوزه بررسی و راهکارهایی نیز ارایه شده است.

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید صنعت پیش قراول توسعه کشور باشد، تاکید کرد: باید منویات معظم له در راس برنامه ریزی های اجرایی قرار گرفته و سیاست های کلان اقتصادی کشور بر این اساس طرح ریزی شود.

رحمانی گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان صنعت محور توسعه قلمداد شده و با حمایت از آن زیرساخت های تولید و اشتغال در جامعه توسعه می یابد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه زیرساخت های داخلی کشور در این زمینه بسیار چشمگیر بوده و گام های اصلی در این راه برداشته شده است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فعال کردن زیرساخت ها و ظرفیت های بالقوه کشور در چارچوب توسعه صنعتی می تواند موجب شتاب بخشی به روند ایجاد اشتغال و تحقق شعار حمایت از تولید داخلی بیانجامد.

وی با اشاره به اهمیت صنعت خودروسازی در بین صنایع دیگر و بیان اینکه نزدیک به 60 شاخه صنعتی زیرشاخه های صنعت خودروسازی هستند، گفت: تقویت و حمایت از صنعت خودروسازی سطح گسترده ای از تولید را زیر چتر حمایتی خود قرار می دهد.

رحمانی با اشاره به اینکه در کشوری مانند آلمان از هر هفت نفر یک نفر در صنعت خودروسازی فعالیت می کند، افزود: در ایران نیز می توان با حمایت از این صنعت مادر به اهداف بزرگی مانند توسعه و کسب فناوری های روز جهان، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی دست یافت.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای کشور خواهان ایجاد صنایع خودروسازی در محدوده خود هستند، تاکید کرد: باید دقت شود عواملی مانند ظرفیت های صنعتی و اقتصادی در انتخاب ها مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: از سالیان دور تبریز یکی از قطب های بزرگ صنعت کشور محسوب شده که این مزیت امکان توسعه صنعت خودروسازی در این منطقه را دوچندان کرده است.

رحمانی یادآوری کرد: بررسی های کارشناسی توانمندی های قطعه سازی تبریز را ثابت کرده که این کلانشهر یکی از قطب های اصلی تولید قطعه با حساسیت و دقت بالاست.

وی اظهار کرد: در جای جای آذربایجان شرقی می توان ظرفیت های خوب اقتصادی و صنعتی برای توسعه صنعت خودروسازی را یافت که وجود قطعه سازان معتبر، شرکت های صنعتی و تولیدی بزرگ، منطقه آزاد ارس و منطقه ویژه اقتصادی سهلان و همچنین نیروی انسانی متخصص، کارآمد و با تجربه بخشی از این مزیت هاست.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بهره برداری نکردن از این ظرفیت ها به هر شکلی در حقیقت به هدر دادن سرمایه های ملی کشور است.

وی اظهار کرد: صنایع بزرگی مانند تراکتور سازی، سایپا و ایران خودرو نشان از توانمندی ها و سرمایه های ملی دارد که تکرار چنین صنایعی به این شکل در دیگر مناطق کشور به راحتی امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به برخی مشکلات و نواقص صنعت آذربایجان شرقی ادامه داد: باید به دنبال راهکاری مناسب به منظور ایجاد خطوط تولید و مونتاژ در این استان بود.

رحمانی افزود: این موضوع از نواقص اصلی صنعت خودروسازی تبریز تلقی شده و در صورت تحقق اهداف مورد نظر در این حوزه، فرآیند توسعه و حمایت از صنایع پایین دستی خودروسازی نیز شتاب داده می شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در خودروسازی کشور باید فعالیت های مشترک با خودروسازان خارجی وجود داشته باشد، افزود: نباید قراردادهای دوجانبه خودروسازان داخلی با شرکای خارجی یک طرفه باشد و طرف خارجی بیشتر سود ببرد.

وی اضافه کرد: توان بالای علمی و صنعتی کشور، ظرفیت مورد نیاز برای بهره مندی از فناوری های روز جهانی را ایجاد کرده که می توان پس از چند سال مشارکت با خودروسازان خارجی به خودکفایی در این زمینه دست یافت.

رحمانی تاکید کرد: سیاست گذاری در حوزه قراردادهای خارجی صنعت خودرو باید به گونه ای باشد تا بتوان از فناوری های جدید جهانی استفاده کرده و در نهایت منافع ملی کشور نیز تامین شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با اشاره به اهمیت موضوع تحقیق و توسعه در حوزه صنعت خودروسازی گفت: اعتبارت بخش پژوهش خودروسازان داخلی با خودروسازان خارجی قابل مقایسه نبوده و این یکی از دلایل اصلی پایین بودن کیفیت محصولات داخلی در مقایسه با خودروهای خارجی است.

وی اضافه کرد: در زمان کنونی پرداخت یارانه برای به کارگیری فناوری هایی همانند ترمزABS در خودروهای داخلی به مراتب ضروری تر از پرداخت یارانه به بنزین مصرفی خودورهاست.

رحمانی با تشریح پتانسیل های توسعه خودروسازی آذربایجان شرقی گفت: حضور سایپا برای توسعه فعالیت های خود در تبریز نشان از یک تفکر دقیق و هوشمندانه از طرف مدیران آن است چراکه به خوبی با ظرفیت های صنعتی این منطقه به ویژه قطعه سازی آشنا شده اند.

وی اضافه کرد: در این زمینه باید افق و چشم انداز برنامه ها را ترسیم و با تمام قوا به سمت این اهداف و تبدیل شدن تبریز به قطب صنعت خودروسازی کشور گام برداشت؛ هر چند جایی برای بحث کردن در مورد قطب سوم خودروسازی کشور وجود ندارد چرا که تبریز به قطعیت قطب خودروسازی کشور است.

رحمانی یادآوری کرد: صنعتگران و تولیدکنندگان استان می توانند با ارایه ظرفیت های خالی و توانمندی های استان باعث شتاب بخشی این فرآیند شوند.

وی تاکید کرد: در این راه باید منافع ملی بر دیگر منافع شخصی ارجحیت داشته باشد و تصمیم هایی در این چارچوب اتخاذ شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: احیای مجموعه صانع تبریز، ادغام واحدهای زیرمجموعه سایپا در این شهر، نوسازی خطوط صنعتی واحدهای تولیدی سایپا در تبریز و همچنین ایجاد کارخانه سایپای آذربایجان در نشست مشترک با مدیرعامل گروه صنعتی سایپا بررسی شده است.

وی تحقق اهداف تعیین شده را گام مهمی در کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت محصولات این گروه صنعتی دانست.

رحمانی همچنین خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از مسوولان استانی و مدیران سایپا برای شتاب بخشی در روند حل مشکلات پیش روی ایجاد خودروسازی سایپا در این آذربایجان شرقی شد.

وی گفت: در این کارگروه باید توانمندی های استان در حوزه صنعت خودروسازی ارایه و اطلاعات مودر نیاز تبادل شود.

رحمانی تاکید کرد: باید در این برهه به سود کم برای توسعه صنعت استان و رسیدن به شکوفایی مجدد آن قانع بود.

وی با اشاره به ظرفیت های خوب آذربایجان شرقی در زمینه صادرات، اظهار کرد: در این حوزه ظرفیت ها و توانمندی های استان کمتر از تولید نیست و می توان از آن به عنوان یکی دیگر از مزیت های این استان نام برد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه ظرفیت های فراوان استان این امکان را فراهم کرده که یک بسته کامل برای توسعه صنعت خودرو سایپا در تبریز را فراهیم کنیم.

برچسب ها:
صنعت خودروسازی
نظر بینندگان
!
!
!