پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
پژو از قطعه سازان ایرانی رو دست خورد
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
گرندکس

پژو از قطعه سازان ایرانی رو دست خورد

پرشین خودرو: به جرات می توان گفت كه 206 و تندر90 از پرطرفدارترین خودروها در بازار ایران است، اما تفاوت این دو خودرو جدای از موارد فنی به شیوه همکاری شرکت های تولیدکننده آن با خودروسازان داخلی باز می گردد.

به گزارش «پرشین خودرو»، این تفاوت از آنجا نشات می گیرد که رنو به عنوان متولی تولید خودرو تندر90 اقدام به ورود تکنولوژی ساخت این خودرو به کشورمان کرد، اما در مقابل پژو شرایطی را فراهم کرد که تا بعد از نزدیک به 10 سال خودرو 206 همچنان وابسته به واردات بخشی از قطعات خود از فرانسه باشد.

از اوایل سال جاری توقف ارسال قطعه به ایران ابتدا موجب کاهش و پس از آن سبب توقف تولید پژو 206 در ایران خودرو شد.

در این زمینه اعلام شد که شرکت پژو به دلیل تحریم های موجود ارسال قطعه به ایران را متوقف کرده است البته 206 تنها خودرو از خودروهای تحت برند پژو بود که درصد قابل توجهی از قطعات آن از سوی این شرکت فرانسوی تامین می‌شد و بدین ترتیب توقف ارسال قطعه از سوی پژو مستقیما تولید این خودرو را نشانه گرفت.

تا سال گذشته ایران خودرو نزدیک به 80 درصد قطعات پژو 206 را داخلی‌سازی کرده بود و پس از اینکه پژو با آن قطع ارتباط کرد، مجبور شد شتاب بیشتری به این کار بدهد.

مشکل اصلی قطعات، قطعات الکترونیکی پژو 206 بود که پژو اجازه داخلی سازی آن را نمی‌داد موضوعی که دو یا سه سال گذشته همواره بر سر این موضوع درگیری وجود داشت.

حتی پس از افزایش داخلی سازی خودرو 206 طی سنوات گذشته؛ همچنان بخشی از حساس ترین قطعات الکترونیکی و ایمنی این خودرو از قبیل ترمز ABS، ایربگ و قطعات حساس موتوری(نرم افزار و سخت افزار) که ارزش آن بیش از 1000 دلار برای هر خودرو بود، قابلیت داخلی سازی را آن هم به دلیل عدم ارایه مجوز از سوی پژو نداشت.

در چنین شرایطی و به لطف خروج پژو، گروه صنعتی ایران خودرو به فکر داخلی سازی این خودرو به کمک ساپکو در کنار بزرگترین قطعه ساز صنعت خودرو کشور یعنی کروز افتاد. اما مشکلی که در این میان وجود داشت اوضاع نامناسب مالی به دلیل کاهش تولید خودرو بود.

به همین دلیل، شرکت کروز با سرمایه گذاری خود از پنج ماه قبل، پروژه داخلی سازی قطعات مذکور را(سیستم الکترونیکی خودرو، ایربگ، ABS ،EMS، ترمز و ...) با استفاده دانش فنی خود و کمک گیری از بعضی طرف های خارجی آغاز کرد و این پروژه با سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد ریال و ساخت ده ها قالب جدید و طراحی یک سیستم الکترونیکی مالتی پلکس جدید منطبق بر استاندارد روز دنیا اجرا شد.

از سوی دیگر در این پروژه جدای از تامین سخت افزارها و نرم افزارهای خودرو که در مالکیت ایران خودرو قرار گرفت، شاهد ارتقای کیفی خودرو 206 و همچنین کاهش قیمت قابل توجه این خودرو نیز خواهیم بود.

در حالی که طی این مدت شركت کروز علاوه بر اجرای پروژه داخلی سازی 206 به عنوان تامین کننده اصلی پروژه ‹رانا› نیز نقش به سزایی را ایفا کرده است.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
قطعه سازان
نظر بینندگان
اسماعیل
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۸
واقعآ که دستتان درد نکند! قانون کپی رایت در کل دنیا ممنون است اما ما راحت انجام می دهیم و به اسم خودمان هم تمام می کنیم اگر واقعآ اینکاره هستید ماشینی تولید کنید که از نظر کیفی آنقدر بالا باشد که بنده دنبال ماشین خارجی نباشم
سامان
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۰/۱۸
امیدوارم هر چه زودتر این مشکل حل بشه .از شرکت کروزار ممنونیم
!
!
!