جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
افزایش تولید، راه حل تعادل قیمت
۱۲:۲۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
اجاره خودرو

افزایش تولید، راه حل تعادل قیمت

پرشین خودرو: مدیركل صنایع ماشین سازی و نیرو محركه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت راهكار اصلی تعادل قیمت و كنترل بازار در بخش خودرو را افزایش تولیدات ذكر كرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، كیومرث فروتنی با اشاره به فراز و نشیبهایی كه یكسال اخیر در صنایع خودرو وجود داشته است افزود: متاسفانه در این مدت شاهد كاهش میزان تولید و عرضه خودرو در كشور بوده ایم این درحالی بود كه به دلیل برخی عوامل، قیمت خودرو با روند افزایشی همراه بود.

وی علل این افزایش قیمت را ناشی از پارامترهای مختلفی ذكركرد كه بالا رفتن قیمت نهاده های تولید خودرو از قبیل قیمت مواد اولیه مانند مس، فولاد، ‌آلومنیوم و مواد پلیمری از آن جمله بود ضمن اینكه بالا رفتن نرخ ارز و مشكلات پیش آمده در زمینه انتقال ارز نیز براین افزایش قیمتها دامن زد.

فروتنی همچنین مشكل كمبود نقدینگی و وقفه در هماهنگی كه سابقاً بین خودروساز و قطعه سازان خودرو برقرار بود را از دیگر عواملی دانست كه موجب شد مشكلات در صنعت خودروسازی انبوه شود.

به گفته وی، به دلیل آنكه خودروسازان نتوانستند به موقع مطالبات قطعه سازان را پرداخت كنند ازاین رو قطعه سازان با مشكلاتی در تولید روبرو شدند كه سبب شد نتوانند به موقع قطعه تولیدی را تحویل دهند از این رو كل تولید خودرو با وقفه روبرو شد.

مدیركل صنایع ماشین سازی و نیرو محركه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت با بیان اینكه نمی توان افزایش قیمتها و كاهش تولیدات را به گردن شخص یا ارگان خاصی بندازیم افزود: مجموع عوامل ذكر شده به همراه عدم همكاری یكی از خودروسازهای اروپایی منجر به بروز مشكلات دراین صنعت شد.

وی تاكید كرد: با صحه گذاشتن برهمه این عوامل اما نباید از سودجویی برخی واسطه گران و دلالان در بازار خودرو غافل بود چرا كه به دنبال كاهش تولید خودرو، بازار قیمتهای غیررسمی داغ شد و سودجویان با تفاوت قیمت بین بازاررسمی و بازار آزاد به فكر افزایش سود خود افتادند.

فروتنی ضمن انتقاد از كسانی كه در این بازار به دنبال منافع شخصی و سودجویی هستند خواستار برخورد جدی با خاطیان شد و از مسئولان ذیربط خواست تا توجه جدی به این مهم داشته باشند.

مدیركل صنایع ماشین سازی و نیرو محركه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، تعادل و كنترل بازار قیمت خودرو را نیازمند بررسی بیشتر و انجام راهكارهای كارشناسی و اجرایی دقیق دانست.

وی راهكار اصلی تعادل قیمت و كنترل بازار در بخش تقاضا و عرضه را افزایش تولیدات عنوان كرد و گفت: اگر تولید ارتقاء یابد نظام عرضه و تقاضا متوازن شده و تفاوت قیمت بازار و كارخانه از بین خواهد رفت.

فروتنی با اشار به ملزوماتی كه برای افزایش تولید نیاز است خاطرنشان كرد: تامین نهاده های تولید و تامین نقدینگی از مهمترین آنهاست.

وی ادامه داد: در راستای تامین نقدینگی برای صنایع خودروسازی، در كارگروه حمایت از تولید مصوبه ای مبنی بر تخصیص 2هزار میلیارد تومان به دو خودروساز بزرگ كشور به تصویب رسید كه این مصوبه متاسفانه پس از ارجاع به شورای پول و اعتبار به هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا كرد. ضمن آنكه شروطی نیز گذاشته شد كه امكان پرداخت این مبالغ به خودروسازها ضعیف شد.

فروتنی همچنین تامین مناسب ارز مورد نیاز خودروسازان را نیز یكی دیگر از الزاماتی دانست كه باید مورد توجه قرار گیرد چرا كه قبلا خودروسازان ارز مورد نیاز خود را به صورت اعتبارات اسنادی گشایش می كردند و با10 درصد پیش پرداخت به بانكها نسبت به دریافت كالا اقدام می كردند این درحالیست كه اكنون برای این كار باید معادل 135درصد ارزش كالا را به صورت نقدی پرداخت كنند كه فشار فوق العاده ای به نقدینگی این واحدها وارد می كند.

وی با حائز اهمیت خواندن مدیریت قیمت نهاده ها اظهار كرد: در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شده تا در بازار بورس كالا، قیمت فولاد، مس، ‌آلومنیوم و مواد پلیمری كنترل شود. امروز قیمت این اقلام به طور متوسط حدود 18درصد در بورس كالا كاهش پیدا كرده است كه این روند همچنان باید ادامه پیدا كند.

وی در ادامه یادآور شد: همچنین در این بین در اثر نبود نقدینگی رابطه خودروسازان و قطعه سازان خودرو دچار اختلال شده كه باید به مرور زمان اصلاحات انجام و به صورت منظم قطعات مورد نیاز خودروسازان تامین شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
افزایش تولید
نظر بینندگان
!
!
!