پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
بخشودگی جریمه روز اول طرح زوج و فرد
۱۲:۱۰ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
اجاره خودرو

بخشودگی جریمه روز اول طرح زوج و فرد

پرشین خودرو: بخشودگی جریمه روز اول طرح سراسری زوج و فرد، کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در آذرماه، ممنوعیت شماره گذاری خودروهای بالای 2500 سی سی و استفاده از جی پی اس برای خودروهای حمل و نقل عمومی بار مهمترین بخش های نشست خبری رئیس پلیس راهور است.

به گزارش «پرشین خودرو»، سردار اسکندر مومنی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: با تصویب فرمانده نیروی انتظامی تمامی جریمه های طرح سراسری زوج و فرد در روز اول اجرای این طرح (دوازدهم دی) بخشیده و به صورت خودکار از سیستم حذف شد. البته جریمه های طرح ترافیک که توسط دوربین ثبت شده است بخشیده نمی شود. همه می دانند که طرح سراسری زوج و فرد روشی پایدار و اساسی نیست و در زمان اضطرار بر اساس مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا اجرا می شود.

به گفته رئیس پلیس راهور، اکنون این طرح در شهرستان ها و کلانشهرها اجرا می شود و در پایتخت نیز ماموران 750 نقطه را کنترل می کنند. ماموران برای سلامتی مردم در وسط میدان و آلودگی هستند به همین دلیل از مردم خواهش می کنیم در صورتی که انجام برخی کارها ضرورت ندارد از تردد خودداری کنند.

کاهش 44 درصدی شماره گذاری خودروها

مومنی با اعلام اینکه در 9 ماهه نخست امسال 659 هزار خودروی جدید شماره گذاری شده است، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد کاهش داشته است در حالیکه در این مدت میزان خودروهای وارداتی با رشد 16 درصدی به 31 هزار و 966 دستگاه رسید. در همین مدت 113 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است. همچنین در سال جاری 393 هزار خودرو شماره گذاری شد که کاهش 48 درصدی را نشان می دهد ضمن اینکه در این مدت یک میلیون و 414 هزار گواهینامه جدید صادر شد که 2.7 درصد افزایش داشته است.

کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در آذرماه

مومنی از کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در آذرماه امسال خبر داد و گفت: در آذرماه سال 90 هزار و 464 نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند که این آمار در آذرماه امسال با کاهش 200 نفری به 1252 نفر رسید. تلفات رانندگی در این ماه 14 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که میانگین کاهش تلفات رانندگی در سال جاری 6 درصد بوده است.

کاهش 42 درصدی تلفات رانندگی حمل و نقل مسافر

مومنی با اشاره به اینکه در آذرماه به دلیل انضباط بخشی به حمل و نقل عمومی آموزش رانندگان حمل و نقل مسافر و مشارکت مردم تلفات این ناوگان 42 درصد کاهش یافته است، افزود: پلیس دفترچه رانندگان حمل و نقل عمومی مسافر را که در تصادفات منجر به جرح و فوت مقصر شناخته شوند باطل می کند همچنین رانندگان این ناوگان در صورتی که مرتکب تخلفات حادثه ساز شوند ، باید در دوره های آموزشی شرکت کنند.

اجرای طرح سراسری زوج و فرد کمک به کاهش آلودگی است

مومنی با اعلام اینکه اجرای طرح سراسری زوج و فرد راه حل اساسی رفع آلودگی هوا نیست، تاکید کرد: باید منشا آلودگی هوا از جمله خودروها، صنایع ، مصارف خانگی و ادارات از بین برود اجرای طرح سراسری زوج و فرد راه حل از بین رفتن آلودگی نیست و تنها به کاهش آلودگی و ایستایی آلودگی ها کمک می کند.

شماره گذاری تندر 90 متوقف نشده است

رئیس پلیس راهور با تکذیب توقف شماره گذاری خودروی تندر 90 گفت: در قانون مشخص شده است که برخی خودروها از ابتدا باید دارای دو کیسه هوا بوده و برخی خودروها نیز با یک کیسه هوا تولید می شدند مجوز خودروی تندر 90 برای دو کیسه هوا صادر شده است و شماره گذاری آن همچنان ادامه دارد. نمی توان یکی از کیسه های هوای این خودروها را کم کرد و تاکنون هیچ گزارشی در این مورد داده نشده است. برخی خودروها برای نصب یک کیسه هوا تا پایان سال91 مهلت گرفته اند اما از ابتدای سال 92 تمامی خودروها باید دارای دو کیسه هوا باشند.

توقیف 3 هزار خودروی فرسوده در تهران

مومنی با بیان اینکه در پایتخت در روزهای آلوده از تردد 3 هزار خودروی فرسوده جلوگیری شد، تاکید کرد: این خودروها توقیف و به پارکینگ منتقل شدند. همه موظفند به وظایف خود در خصوص کاهش آلودگی هوا عمل کنند. طبق قانون باید تمامی خودروهای فرسوده تا پایان برنامه چهارم از رده خارج می شدند اما این امر هنوز محقق نشده است.

رئیس پلیس راهور در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص اینکه چرا برخی افراد در کمیته اضطرار به صورت فردی تصمیم گرفته و مصاحبه می کنند، گفت: ممکن است تک تک افراد عضو این کمیته باشند اما نمی توان به صورت فردی تصمیم گرفت که طرحی اجرا شود یا به اجرا در نیاید. از همه اعضا می خواهم تا وقتی که تصمیمی در کمیته مطرح و تصویب نشده است به صورت فردی در مورد آن اظهار نظر نکنند.

مومنی با اشاره به اینکه استفاده دوباره ادارات از سرویس در شورای عالی ترافیک مطرح شده است، افزود: هر میزان از خودروهای جمعی که استفاده شود بسیار خوب است. طرح استفاده ادارات از سرویس در شورای عالی ترافیک مطرح شده است و امیدواریم این موضوع به تصویب برسد.

از سوخت با استاندارد یورو 2 استفاده می کنیم

وی با اشاره به وضعیت استاندارد سوخت و خودرو گفت: از سال 84 موظف به استفاده از سوخت با یورو 2 بودیم که طبق ضوابط این استاندارد باید در سال 89 به یورو 3 و در سال 91 به یورو 4 ارتقا پیدا می کرد ضمن اینکه خودروها نیز باید در سال 91 دارای استاندارد یورو 4 باشند اما این مصوبه دو بار در سال های 89 و 90 تغییر کرد اما بر اساس مصوبه هیات دولت باید ابتدای سال 92 تمامی خودروها و سوخت با استاندارد یورو 4 عرضه شوند و پلیس موظف است از شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد از ابتدای سال آینده جلوگیری کند. هم اکنون سوخت یورو 2 عرضه می شود و ما خوشبین هستیم که دیگر این مصوبه تمدید نشود و مسئولان در مقابل خودروسازان عقب نشینی نکنند.

مومنی در مورد درج اهدای عضو روی گواهینامه های رانندگی گفت: پیشنهادی در این رابطه مطرح شده است اما هر موضوعی که می خواهد در اسناد درج شود باید مراحلش طی شود. در این مورد هنوز تصمیم گیری نشده است و در صورت تصمیم گیری اطلاع رسانی انجام می شود. پلیس وظیفه اش را در مورد نقل و انتقال خودرو انجام می دهد.

مومنی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از او در رابطه با وظیفه پلیس در نقل و انتقال خودرو و مراجعه دوباره مردم به دفاتر اسناد رسمی پرسیده بود، گفت: آنچه وظیفه پلیس است این است که مردم قبل از رفتن به هر مرکزی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و نقل و انتقال در این مراکز صورت می گیرد .قانون الزام دیگری ایجاد نکرده است که مردم به جای دیگری بروند. در گذشته سند مالکیت و کارت ماشین صادر می شد و پس از ثبت نقل و انتقال در دفترخانه این اسناد واگذار می شد اما امروز دیگر نیازی به نقل و انتقال در دفتر خانه نیست و کارت خودرو و سند مالکیت همزمان با شماره گذاری صادر و به مالک تحویل داده می شود.

کنترل الکترونیکی جاده چالوس با دوربین

وی با اعلام اینکه امیدواریم تا قبل از طرح نوروزی، جاده چالوس به دوربین مجهز شود، تصریح کرد: دیگر استفاده از سیستم های الکترونیکی یک ضرورت است و نمی توان با سیستم های دستی و سنتی جاده ها را کنترل کرد. امیدواریم امسال قبل از طرح نوروزی، جاده چالوس به دوربین مجهز شود.

اجرای مصوبه ممنوعیت شماره گذاری خودروهای بالای 2500 سی سی

رئیس پلیس راهور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص مصوبه دولت برای ممنوعیت واردات خودروهای بیش از 2500 سی سی گفت: پلیس تابع ضوابط و مقررات است و هر تصمیمی که گرفته شود ما آن را به عنوان مجری قانون اجرا می کنیم .هر نظری که در این رابطه داشته باشیم به مسئولان می گوییم .این مصوبه نیز جزو مصوباتی است که اجرا می شود.

وی در پایاان با اعلام اینکه به زودی خودروهای حمل و نقل عمومی بار نیز به جی پی اس برخط مجهز می شوند تصریح کرد: جزئیات این طرح را به زودی اعلام می کنیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مومنی
نظر بینندگان
!
!
!