چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
خودروهای آن طرف آبی در اصفهان
۱۰:۰۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
اجاره خودرو

خودروهای آن طرف آبی در اصفهان

پرشین خودرو: این روزها در برخی از خیابان‌های سطح بالای شهر اصفهان (به گفته عامه مردم؛ آن طرف آب) شاهد تردد انواع خودروهای لوکس اغلب تک سرنشین هستیم که به ویژه عصرهای پنج شنبه و جمعه در خیابان‌های با عرض کم اصفهان ویراژ داده و نگاه‌ها را به خود جلب می‌کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در پیاده رو برخی از خیابان‌های مرکزی شهر نیز(به گفته عامه؛ این طرف آب) افرادی را می‌بینیم که نسخه بیمار خود را در دست می‌فشارند و داروخانه به داروخانه آن را نشان می‌دهند.

در ماه‌های اخیر به دنبال نوسانات نرخ ارز، بحث جلوگیری از ورود خودروهای لوکس یا عدم تخصیص ارز وارداتی به این کالا در مجلس مطرح شد و برخی نیز عنوان کردند که در شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر کشور، این کالاها اقلام غیر ضروری بوده و واردات آنها با ارز مرجع برخلاف منافع عمومی است.

حمیدرضا.ع یکی از فروشندگان خودروهای لوکس در خیابان شیخ صدوق اصفهان در این خصوص گفت: خودروی لوکس نوعی نیاز برای قشری از جامعه است که نباید واردات آن متوقف شود چرا که این نوع توقف باعث بر هم خوردن قسمتی از چرخه اقتصاد در کشور می‌شود.

وی ارزبری خودروهای لوکس از کشور را نادرست دانست و افزود: بیشتر خودروهای لوکس از کشور امارات و از طریق بندرعباس وارد کشور می‌شود که دولت در برخی موارد تا 120 درصد هم عوارض گمرکی اخذ کرده و به عبارتی از راهی دیگر ارز خارج شده را جبران می‌کند.

این فروشنده با بیان اینکه قیمت خودروهای لوکس بعد از نوسانات ارزی تا 30 درصد افزایش یافته است، گفت: تمامی خودروهای وارداتی به کشور اعم از متوسط یا لوکس دارای دفاتر خدمات پس از فروش هستند، چرا که در غیر این صورت دولت اجازه ثبت سفارش و واردات آن را نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، با توجه به آمار کلی و بدون ذکر نام هر گونه مدل که توسط اداره گمرک استان اصفهان ارایه شده است، در سال 1390 دو دستگاه خودرو لوکس با مجموع ارزش مالی 180 هزارو 668 دلار وارد اصفهان شده است که این رقم در هشت ماهه امسال و متعاقب بروز بحران‌های ارزی، افزایش مشکلات تولید، تورم و... به تعداد 12 اتومبیل لوکس با ارزش مجموع 483هزار و 264 دلار می‌رسد! بنابراین نرخ واردات خودروی لوکس درگمرگ اصفهان به حدود بیش از 302 هزار دلار افزایش داشته است.

برخی معتقدند نگرانی از هزینه بر بودن خودروی لوکس فقط مربوط به امر خرید آن نمی‌شود، بلکه تامین قطعات آن تا 10 برابر ارز از کشور خارج می‌کند.

روح‌الله چلونگر، نایب رییس اتحادیه صنف خدمات فنی خودروهای سبک اصفهان معتقد است که واردات این خودروها باعث ارزبری بالایی از کشور خواهد شد و صحیح نیست که ارز مورد نیاز واردات مایحتاج ضروری مردم به خاطر طبقه ثروتمند جامعه از کشور خارج شود.

وی گفت: خودروهای لوکس از نظر تعمیرات و خدمات پس از فروش دچار مشکلات زیادی است چرا که قطعات موتوری و حتی بدنه آنها در بازار به راحتی تامین نمی‌شود و به دلیل کم بودن تعداد آنها در کشور نیز کمپانی‌های سازنده مانند پورشه، فراری و...اقدام به ایجاد دفاتر خدمات پس از فروش در کشور نکرده‌اند.

چلونگر اضافه کرد: در برخی نقاط کشور زمان این تعمیرات تا چند ماه به طول می‌انجامد که وجود یک خودرو در این مدت زمانی در تعمیرگاه‌ها امری غیر منطقی است.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: با افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر و نیز تحریم‌های بین‌المللی عده‌ای سودجو اقدام به واردات قطعات یدکی و فروش آن در کشور با قیمت‌های سرسام آور کردند و به عبارتی ساده‌تر معادل ارز خارج شده برای خرید خودروی لوکس از شش تا 10 برابر ارز نیز برای خدمات این گونه خودروها از کشورمان خارج می‌شود.

چلونگر تاکید کرد: واردات این گونه خودروها در شرایط فعلی بستری برای رانت خواری در کشور فراهم می‌کند.

نایب رییس اتحادیه خدمات فنی خودروهای سبک اصفهان یادآور شد: واردات خوردوهای کلاس متوسط برای کشور امری اجتناب ناپدیر است، چرا که این خودروها به نسبت تولید داخلی کیفیت بهتری دارند.

برخی نیز معتقدند ایران عضوی از سازمان تجارت جهانی است و به میل خود نمی‌تواند واردات کالایی را منع کند.

مدیر آموزش و پژوهش‌های اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه ایران عضو سازمان تجارت جهانی است و آزاد سازی واردات یک امر اجباری در قانون تجارت جهانی است، گفت: کارخانه هیوندای کره جنوبی در اوایل تاسیس اقدام به ساخت دوچرخه، موتورسیکلت و ... می‌کرد اما با باز گذاشتن درب این کشور بر روی واردات انواع خودروهای ژاپنی، این کارخانه و دیگر شرکت‌های خودروساز کره جنوبی نه تنها در تولید متوقف نشدند بلکه خودروهای لوکس را روانه بازار رقابت‌های جهانی کرده‌اند.

جمشید تقسیمی نبود خدمات پس از فروش برای خودروهای لوکس وارداتی در کشور را ادعایی نادرست دانست و افزود: هر مدل خودرو در کشور بدون وجود مراکز گارانتی و تعهد تامین قطعات، ثبت سفارش نخواهد شد.

وی در خصوص ارزبری خودروی لوکس گفت: بسیاری از واردکنندگان کشور برای تامین ارز وارداتی مورد نیاز خود اقدام به خرید اظهارنامه و اعتبار صادراتی از صادر کنندگان فرش، محصولات کشاورزی و ... کرده‌اند که به نحوی با کمک به صادرات کشور واردات کالاهایی مانند خودروی لوکس را به کشور انجام داده‌اند.

این عضو اتاق بازرگانی اصفهان افزود: دولت نرخ گمرکی واردات خودروی لوکس را از 70 درصد به 45 درصد کاهش داده است اما نرخ ارز واردات این جنس نیز از یک هزار و 100 تومان به دو هزار و 600 تومان افزایش یافته که باز هم از سوی دیگر دولت با اخذ گمرکی از نرخ جدید ارز متضرر نخواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
دانشجو
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
آخه خود شما ها یاعث شدین که یه خودرویی که تو اروپا خوردو سطح متوسطیه تو ایران بشه لوکس مثل خودرو های کره ای یا ژاپنی که نه تنها لوکس نیستند بلکه باعث پایین آمدن مصرف سوخت و خطرات جانی می شن تو خارج از کشور به بنتلی یا ماشین هایی که تو این سطح هستند لوکس می گن.
ناشناس
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
ما باید سرما گزار جذب کنیم نه اینکه آنها رو فراری بدیم من خودم شاهد بودم که یه چنین کسی تمام سرمایش رو برداشت و رفت دبی در صورتی که اگه امکاناتش فراهم بود در همین جا سرمایه گزاری کنه و ایجاد شغل خودمون باعث شدیم که یکسری کالا ها مانند خوردو کالای لوکس بشن چون اگه واردات اوهایی که تو ایران نمایندگی دارن آزاد بشه دیگه این طوری قیمت ها بالا نمی ره.
رضا
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۰/۲۸
مشکلات مالی مردم مربوط به قشری که میخوان در سطوح بالا زندگی کنن نیست. مربوط به دولته! ثروتمندان باید در سطح خودشون باشن چون اگه ببینن تو کشور راحت نیستن تمام دارایی را برداشته و میرن که اینطوری خیلی بدتر خواهد بود.
!
!
!