شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
سرنوشت تلخ مصوبه دولت درباره كاهش قیمت خودرو+ جدول
۱۱:۵۱ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
اجاره خودرو
مسوولان چقدر با مردم صادق بودند؟

سرنوشت تلخ مصوبه دولت درباره كاهش قیمت خودرو+ جدول

پرشین خودرو: در دی ماه سال ۱۳۸۹ یعنی در ماه اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت در مصوبه‌ای خودروسازان را به كاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت خودروهای تولیدی ملزم كرد و مدیران ایران‌خودرو و سایپا نیز از اجرای این مصوبه خبر دادند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در آن زمان، مسئولان اقتصادی دولت و مدیران ایران‌خودرو و سایپا مدعی شدند كه كاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت خودروهای تولید داخل، نشاندهنده نادرست بودن انتقادات مطرح‌شده درباره اثرات هدفمندی یارانه‌ها بر افزایش هزینه تمام‌شده تولید است.

مدیركل دفتر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در آن زمان گفته بود: پیرو جلسه ۱۴ دی ماه كارگروه كنترل بازار با حضور رحیمی معاون اول رییس جمهور و تاكید وی بر تعدیل قیمت خودروهای تولید داخل، قرار بر این شد كه جلساتی با حضور خودروسازان بزرگ كشور در سازمان حمایت تشكیل تا به این موضوع رسیدگی شود.

بدین ترتیب، براساس مصوبه كارگروه كنترل بازار، خودرو سازان داخلی موظف شدند قیمت انواع خودروها را ۱۰۰ هزار تومان كاهش دهند. در این جلسات، قرار بر این شد كه تا خودروسازان داخلی در تعامل با سازمان و به خاطر همكاری با دولت، برای اجرای صحیح قانون هدفمند كردن یارانه ها با رویكرد ایجاد بهره وری در نظام تولید و اجرای بسته حمایتی صنایع و معادن، قیمت خودروهای تولیدی خود را كاهش دهند.

مدتی بعد مسئولان سازمان حمایت مدعی شدند كه مصوبه دولت مبنی بر كاهش ۱۰۰ هزار تومانی خودرو، اجرایی شده است!

البته قبل از این مصوبه دولت، شركت ایران خودرو اعلام كرده بود كه با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نه تنها افزایش قیمت نخواهد داشت بلكه تصمیم دارد برای جلب رضایت مشتری، قیمت ۶۵ محصول خود را بین ۲ تا ۵ درصد كاهش دهد. نجم‌الدین مدیر عامل ایران خودرو در اوایل دی‌ماه ۱۳۸۹ با اعلام كاهش ۲ تا ۵ درصدی قیمت ۶۵ محصول تولیدی این شركت، خبر داده بود كه كاهش قیمت برای خودروهای مختلف بین ۱۰۰ هزار تا یك میلیون تومان خواهد بود!

گرچه در آن زمان مسئولان دولتی از ارائه فهرست دقیق و شفاف قیمت فروش خودروهای تولید داخل، پیش و پس از اجرای این مصوبه خودداری كردند، اما به شدت از این موضوع بهره تبلیغاتی بردند.

به گزارش نیمروز، احتمالا به استناد چنین موضوعاتی بود كه دهم بهمن ماه ۱۳۸۹ احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس مدعی شد كه از فروردین ماه سال آینده (۱۳۹۰)، شاهد كاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

اما این وعده احمدی‌نژاد هیچ‌گاه محقق نشد و شتاب تورم هم روز به روز بیشتر شد.

در هر صورت نگاهی به قیمت خودروهای تولید داخل در دی ماه ۱۳۸۹ و دی ماه سال جاری نشان می‌دهد كه چقدر مدیران دولتی و خودروسازان در وعده كاهش قیمت خودرو به مردم، صادق بودند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
کاهش قیمت
نظر بینندگان
!
!
!