دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۹ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۷
بالاخره بنزین چند تومانی می شود؟
۱۰:۰۹ | ۱۳۹۱/۱۰/۲۷
اجاره خودرو

بالاخره بنزین چند تومانی می شود؟

پرشین خودرو: بنزین تک نرخی، بنزین چند نرخی، بنزین 700 تومانی، بنزین 1000 تومانی، بنزین 2000 تومانی، بنزین 4000 تومانی و بنزین 5000 تومانی.

به گزارش «پرشین خودرو»، این ها همه وهمه پیش بینی های اقتصادی ها و سیاسی ها از قیمت بنزین بعد از اجرا شدن فاز دوم هدفمندی است. فاز دومی که این روزها محل چالش بین دولت و مجلس است و از دولت اصرار برای اجراست و از مجلس انکار.

کار حتی به نامه نگاری رئیس دولت دهم و درخواست برای حضور در بهارستان نهم و صحبت با مردم و وکلای آنها در صحن علنی بهارستان هم رسیده است.

درهر حال ماجرا از این قرار بود که بعد از اختلافات زنجیره ای دولت با مجلس هشتم بر سر قانون بودجه و اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها، دولتی ها مطابق قانون مصوب مجلس باید همزمان با آغاز خرداد ماه، فاز دوم هدفمندی را اجرایی می کردند اما این اتفاق عملا نیافتاد.

بعد از آن اما ورق به یکباره برگشت و هر چه ماه های پایانی حیات دولت دهم نزدیک تر شد اصرار دولت بر اجرای فاز دوم هدفمندی بیشتر و بیشتر شد و حتی محمود احمدی نژاد وعده 5 برابر شدن یارانه نقدی را داد اما بهارستان نشین ها قانونی را تصویب کرده اند که بر اساس آن اجرای فاز دوم هدفمندی در سال 91 امکان پذیر نیست که نیست.

به گزارش شفاف، با این حال شایعه اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها با چراغ خاموش در کوچه پس کوچه های اقتصاد کشور پیچیده است و شایعه افزایش قیمت بنزنی نیز رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است.

بعد از اظهارات رئیس دولت دهم مبنی بر 5 برابر شدن یارانه نقدی اما، اعتراض اقتصادی های مجلس آغاز شد و احمد توکلی این اقدام دولت را در صورت عملی شدن مصادف با 5000 تومانی شدن بنزین دانست.

بعد از ان نیز، رئیس مجلس از بنزین 4000 تومانی رو نمایی کرد. علی لاریجانی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت می‌تواند در سال آخر خود فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را کلید بزند، گفت: من بارها گفته ام مجلس تحت فشار تصمیم نمی گیرد و کسی نمی تواند با فشار مجلس را وادار به انجام کاری کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه این طرح با زندگی همه مردم، تولید، واردات و صادرات کشور در ارتباط است، افزود: این کار باید عالمانه و کارشناسی شده انجام شود، بنابراین با گفتن این که «من می‌توانم این طرح را اجرا کنم» نمی‌شود کاری از پیش برد.

وی با طرح این سوال که باید از خود پرسید آیا انجام فاز دوم هدفمندی در شرایط فعلی به صلاح است یا خیر، تصریح کرد: آیا مردم توان این را دارند که قیمت بنزین به ۴۰۰۰ تومان و گازوئیل به ۳۰۰۰ تومان برسد؟

لاریجانی با بیان اینکه مردم دوست ندارند پولی در یک جیب آنها گذاشته شود و سه برابر آن از جیب دیگرشان برداشته شود، ادامه داد: ما که نمی‌خواهیم کلاه برداری در کشور رواج پیدا کند!

اما در حالی که کش مکش ها درباره نرخ بنزین ادامه دار شده است، سازمان حمایت در یك گزارش رسمی اعلام کرد که به‌ازای هر 10 درصد افزایش در قیمت بنزین، نرخ تورم 2درصد افزایش می‌یابد که با این حساب بنزین 2000تومانی در فاز دوم هدفمندی، تورم 80درصدی به‌دنبال خواهد داشت.

این گزارش اثبات می کند که نگرانی های اقتصادی های مجلس چندان بی د لیل نیست و با افزایش قیمت بنزین نرخ تورم سر به فلک خواهد کشید.

در حال حاضر، عدد تورم توسط بانک مرکزی به ترتیب در شهریورماه 24 درصد، درمردادماه 23.5 درصد، در تیرماه 22.9 درصد، در خردادماه را 22.4 درصد، ودر اردیبهشت ماه 22.2 درصد اعلام شد تا روند صعودی نرخ تورم ادامه دار شود.

حالا نیز بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آذرماه امسال را 27.4 درصد اعلام کرده تا پاییز ماه نزدیک شدن نرخ تورم به عدد 30 باشد.

حال با احتساب گزارش سازمان حمایت با افزایش احتمالی قیمت بنزین به نظر می رسد رشد صعودی تورم بسیار شدید پیش برود و معلوم نیست در آن صورت چه کسی پاسخگو است؟

حالا باید منتظر ماند و دید آیا بهارستان نهم می تواند جلوی افزایش قیمت بنزین را بگیرد یا خیر؟

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت بنزین
نظر بینندگان
!
!
!