شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۸ | ۱۳۹۱/۱۰/۳۰
پراید در عراق هم گران شد!
۱۲:۲۸ | ۱۳۹۱/۱۰/۳۰
اجاره خودرو

پراید در عراق هم گران شد!

پرشین خودرو: درحالی‌که دولت عراق از ابتدای ۲۰۱۳ واردات خودرو از ایران را متوقف کرده است منابع عراقی تصریح کردند این تصمیم بازار خودروی عراق را سردرگم کرده و باعث افزایش ۵۰ درصدی قیمت پراید شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، تصمیم اخیر عراق برای متوقف کردن واردات خودرو از ایران باعث سردرگمی در بازار خودروی عراق شده است که طی ۹ سال گذشته به خودروهای ارزان ایرانی متکی بوده است.

بر اساس این گزارش شرکت واردات خودروی عراق که شرکتی دولتی است اعلام کرد از ابتدای امسال واردات خودروهای سایپا و سمند ساخت ایران را ممنوع کرده است.

قرار است خودروهای ژاپنی و کره ای مثل تویوتا و هیوندای وارد عراق شوند.

گفته می شود این تصمیم با هدف ارتقاء وضعیت استانداردها در جاده ها گرفته شده است.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی ال مونیتور، عدنان الشریفی مدیرعامل این شرکت افزود: عراق در حال تهیه طرحی برای واردات خودروهایی است که با وضعیت منابع سوختی اش همخوانی داشته باشند. سوخت تولیدی در عراق به خوبی پالایش شده است و این موضوعی است که شرکت های ایرانی آن را لحاظ نکرده اند.

نور سالم، یک عضو کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری پارلمان عراق تصریح کرد این کمیته پیشنهاد ممنوعیت واردات خودروهای ساخت ایران را مطرح کرده است: چرا که این خودروها به دلیل نقص فنی باعث تصادفات وحشتناک شده اند.

یک نماینده عضو ائتلاف ایاد علاوی (که از مخالفان سرسخت ایران است) با اشاره به افزایش قیمت خودرو در عراق به دنبال اتخاذ این تصمیم گفت افزایش قیمت خودرو در عراق واکنش طبیعی بازار به این تصمیم است. قیمت ها پس از مدتی به وضعیت قبل باز می گردد.

بر اساس این گزارش به رغم وجود شکایت های مداوم در مورد کیفیت خودروهای تولیدی ایران این خودروها به دلیل ارزان بودن از محبوبیت گسترده ای در بازار عراق برخوردارند.

هر دستگاه خودروی زرد رنگ سایپا تولید ۲۰۱۲ به قیمت ۸۵۰۰ دلار در عراق فروخته می شود. یک هفته قبل قیمت این خودرو ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار بود.

کارشناسان معتقدند ممنوعیت واردات خودرو از ایران می تواند بازار خودروی عراق را به هم بریزد.

رئیس یک شرکت خرید و فروش خودرو در این باره گفت: بازار خودروی عراق به خودروهای ایرانی وابسته است و قیمت پایین در مقایسه با سایر خودروهای وارداتی علت این امر است. قیمت خودروهای ساخت شرکت سایپا که در همه جاده های عراق یافت می شود پس از ممنوع شدن واردات خودرو از ایران ۵۰ درصد افزایش داشته است.

به عقیده وی عواقب این تصمیم بر خودروهای دیگر نیز تاثیر می گذارد و بازار عراق که از سال ۲۰۰۳ حدود ۵ میلیون دستگاه خودرو وارد کرده است به مشکلات جدی در تامین تقاضای محلی روبرو خواهد شد.

قیمت خودروهای ساخت ایران حتی پس از افزایش اخیر قیمت ها همچنان ارزان تر از خودروهای ژاپنی و کره ای هستند. هر دستگاه خودروی هیوندا مدل ۲۰۱۲ به قیمت ۱۲ هزار دلار در عراق فروخته می شود. لازم به ذکر است که ساپیا و هیوندا اکسنت هر دو جزو خودروهای سدان کوچک قرار می گیرند.

بر اساس این گزارش دلالان خودرو در بغداد انتظار دارند با توقف کامل ورود خودروهای ایرانی به عراق قیمت خودرو در این کشور طی سه ماه آینده ۵ درصد افزایش یابد.

شرکت واردات خودروی عراق تصریح کرده است در مورد مشخصات خودروهای مورد نیاز با شرکت های کره ای و ژاپنی تماس گرفته است.

واردات خودرو در انتظار دولت عراق قرار دارد و عراقی هایی که برای استفاده شخصی خودرو وارد می کنند باید نام خود را از اسناد خودروی قدیمی خود پاک کنند.

ادراه ترافیک عراق تصمیم ممنوعیت واردات خودرو از ایران را راهی برای کنترل سیل ورود خودرو به این کشور می داند.

رئیس یک شرکت خرید و فروش خودرو در این باره گفت: این تصمیم با استقبال گرم عراقی ها مواجه شده است چرا که خودروهای ایرانی باعث تصادفات وحشتناکی شده است.

وی در عین حال اذعان کرد وقتی قیمت خودرو در بازا رعراق سر به آسمان بگذارد نظر عراقی ها هم تغییر خواهد کرد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
عراق
نظر بینندگان
!
!
!